Camino w długi weekend: “Pielgrzymowanie Jednego Serca, Jednego Ducha”


„Pielgrzymowanie Jednego Serca, Jednego Ducha”

vol. 3

Zapraszamy do wspólnego wyjazdu w przedłużony weekend „Bożego Ciała” na Podkarpacie: na koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” oraz 3-dniowe przejście Drogą Św. Jakuba Via Regia.

Koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” to wspaniałe chrześcijańskie wydarzenie muzyczne, które od ponad 10 lat odbywa się Rzeszowie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Rewelacyjna atmosfera, świetni muzycy i „Jedność Serc i Ducha” uczestników sprawia, że co roku na koncert przybywają rzesze ludzi – nie tylko z Polski.

Druga część wspólnego wyjazdu to przejście częścią Drogi Św. Jakuba „Via Regia” czyli Camino de Santiago de Compostela. To najstarszy pielgrzymi szlak, a Santiago Compostela to jedna z najważniejszych chrześcijańskich pielgrzymich destynacji na świecie.

Żeby wyruszyć na Camino nie trzeba jechać do Hiszpanii, można zacząć choćby spod drzwi własnego domu, bo tras w Polsce nie brakuje. Od kilku lat powstaje ich coraz więcej. Via Regia to średniowieczny szlak kupiecki, łączący Ruś Kijowską z Europą zachodnią. Szlakiem tym poruszali się kupcy, rycerze, królowie… i pielgrzymi.

Na trasie podkarpackiego Camino można raczyć się pięknymi widokami pogórza, sielankowymi klimatami małych wiosek, gościnnością miejscowej ludności i duchowym bogactwem tych rejonów. Do pokonania trudów pielgrzymki nie wymagany jest nadzwyczajny poziom sprawności fizycznej – każda osoba, która regularnie ma dawkę ruchu (zwłaszcza marszu) poradzi sobie z przejściem zaplanowanego dystansu. Potrzebny będzie natomiast podstawowy sprzęt trekkingowy (wygodne buty, plecak, kurtka przeciwdeszczowa). Noclegi w warunkach pielgrzymich: na terenach parafii lub w prywatnych domach – nie należy oczekiwać wielkich wygód.

Pielgrzymka ma charakter indywidualny tzn. każdy może iść we własnym tempie, wspólnie z grupą, samotnie w zależności od osobistych potrzeb. Doświadczenie poprzednich edycji pielgrzymki podpowiada, że większość czasu grupa trzymała się razem – tak było nam ze sobą dobrze.

W ubiegłym roku pielgrzymka zgromadziła po raz kolejny kilkanaście osób i zostawiła w nas niezatarte wspomnienia spędzonych wspólnie chwil. Trud pokonywania kolejnych kilometrów szlaku w zmiennych warunkach, wspólna modlitwa w drodze zbliża i pozwala poznać się lepiej.

Zeszłoroczna grupa pielgrzymów zakończyła swoją przygodę w miejscowości Porąbka Uszewska. Teraz zaczniemy w tamtym miejscu i wyruszymy kierunku Krakowa mijając po drodze Brzesko, Bochnię i Niepołomice. Zaplanowane dystans do pokonania to ok. 70km w ciągu 3 dni, po którym dotrzemy do Wieliczki.

PROGRAM WYJAZDU

31.05 Czwartek

– Przyjazd do Rzeszowa

– Udział w Uroczystościach Najświętszej Krwi i Ciała Chrystusa w miejscowej parafii

– Wieczorem udział w koncercie „Jednego Serca, Jednego Ducha” – koncert trwa do późnych godzin nocnych

– Nocleg w Schronisku Młodzieżowym

1.06 Piątek

– Zbiórka uczestników o godzinie 8:00 w Schronisku Młodzieżowym

UWAGA! Można dołączyć do pielgrzymki w tym momencie

– Wyjazd około godziny 10:00 pociągiem do Porąbki Uszewskiej skąd rozpoczniemy wspólne pielgrzymowanie

– Pierwszego dnia do przejścia około 18km

– Nocleg w okolicach Brzeska

02.06 Sobota

– Wyjście o świcie – do przejścia mamy 28 km

– Nocleg w okolicach Niepołomic

03.06 Niedziela

– Wyjście o poranku (nie o świecie J) – do przejścia ok. 25km

– Zakończenie pielgrzymki w Wieliczce

– Przejazd busem/pociągiem do Krakowa

– Powrót do Warszawy w zależności od środka transportu między 19.00-24.00((z Krakowa jest duża ilość połączeń kolejowych oraz autobusowych)

Koszty wyjazdu ok. 160PLN

Noclegi 120pln + dojazdy busem w trakcie pielgrzymki ok. 40pln

Dojazd do Rzeszowa oraz powrót z Krakowa każdy kupuję na własną rękę.

Zasugerujemy połączenia, którym będziemy mogli wspólnie podróżować – jednak zostawiamy swobodę w tej kwestii.

Spotkanie informacyjno-organizacyjne odbędzie się w najbliższy poniedziałek 21 maja w salce parafii MB z Lourdes na ulicy Szwedzkiej (dojazd autobusami 190, 160, 517) około godziny 19.00

Zapisy oraz szczegółowe informacje u organizatora Łukasza Banaszka – [email protected]

Ostateczny termin zgłoszeń na wspólny wyjazd – do czwartku 24 maja

Już dziś zapraszamy serdecznie na wspólne pielgrzymowanie, zwłaszcza jeśli potrzebujesz zatrzymać się w pędzie życia, odłączyć od social media i spojrzeć na swoje życie z dystansu pielgrzyma. Wspaniałe towarzystwo na szlaku oraz piękne widoki podkarpackich krajobrazów gwarantowane.