Od Elżbiety II po Natalię Vodianovą: 10 lalek Barbie w roli gwiazd

Elżbieta II, 2022 r.

Lalka została wydana w dniu urodzin brytyjskiej królowej, ale upamiętnia jej platynowy jubileusz na tronie, który oficjalnie będzie obchodzony w czerwcu. Opracowanie figurki powierzono projektantowi Robertowi Bestowi, który współpracuje z firmą Mattel od 1996 roku. Zmienił twarz klasycznej Barbie, zwężając oczy i czyniąc nos szerszym, z typową siwizną i bufiastymi włosami, a także wybrał wieczorową suknię w kolorze kości słoniowej z kwiatowym wzorem, którą uzupełnił niebieską wstążką z królewskimi insygniami. Nie ma konkretnego pierwowzoru dla stroju. Best wyjaśnia, że zainspirował ją "styl i kolor sukni, które Jej Wysokość preferuje na oficjalne portrety w ostatnich latach". Ale zabawkowa biżuteria replikuje prawdziwe rzeczy: naszyjnik Cartiera, szacowany na 3,2 mln funtów, który Elżbieta II otrzymała w prezencie ślubnym od Asafa Jah VII, ostatniego Nizama indyjskiego księstwa Hyderabad, oraz tiara frangue, którą królowa nosiła na swoim ślubie. Mimo takiego uniku lalka wyceniona jest demokratycznie na 75 dolarów. A dokładnie tak: został wyprzedany w pierwszym dniu sprzedaży.

© creations.mattel.com

David Bowie, 2019 r.

Na 50-lecie singla "Space Oddity" producent Barbie wypuściła lalkę w postaci Ziggy'ego Stardusta, alter ego Davida Bowiego. Odtworzyła glam-rockowy look z londyńskiej sesji zdjęciowej z 1972 roku: czerwone włosy, kosmiczny makijaż, metaliczny kombinezon w paski i czerwone buty na platformie. Zabawka została wydana na cześć dwóch ikon - Bowiego i samej Barbie. Przedstawiciele Mattel opisali artystkę jako "popowego kameleona, którego dramatyczna muzyczna transformacja wciąż inspiruje".

© lillu.ru

Ibtihaj Muhammad, 2017 r.

W 2017 roku firma Mattel odsłoniła pierwszą Barbie noszącą hidżab. Pierwowzorem była Ibtihaj Muhammad, amerykańska szablistka, mistrzyni świata i Igrzysk Panamerykańskich, która nawet pod hełmem szermierczym nosi muzułmańską pelerynę. Lalka wyszła w dwóch wersjach: w profesjonalnym stroju z nazwiskiem Mahometa na plecach oraz w haftowanym kimonie, spodniach i sandałach. Była częścią serii Shero ("ona", "bohater"), którą Mattel inspirował się prawdziwymi kobietami: nauczycielkami, lekarkami, przedsiębiorcami, pisarkami i astronautkami. Wśród tych ostatnich jest Anna Kikina z Rosji w 2021 roku.

© amazon.com

Ashley Graham, 2016 r.

Rok wcześniej w kolekcji Shero pojawiła się lalka w postaci modelki plus-size Ashley Graham. Dla firmy Mattel, której projekty skutecznie wyznaczyły standardy kobiecego piękna, była rewolucyjna. Podczas gdy klasyczna Barbie była niebieskooką blondynką o szczupłej talii i długich nogach, ta body-positive miała "okrągły brzuszek, okrągłe biodra i wszystko okrągłe", jak radośnie określiła ją sama Graham.

© toybytoy.com

Natalia Vodianova, 2017 r.

Mattel w poszukiwaniu muz nie pomija modeli o parametrach 90-60-90. W 2017 roku na półki sklepowe trafiła przeskalowana kopia Natalii Vodianovej. Była to pierwsza rosyjska Barbie i pierwsza Barbie dobrodziejka: część dochodów z jej sprzedaży została przekazana fundacji charytatywnej Vodianovej Naked Hearts, której celem jest stworzenie systemu bezpłatnych usług dla rodzin wychowujących dzieci z zaburzeniami rozwoju. Promocja lalki była masowa: modelka nakręciła zdjęcia na okładkę rosyjskiej wersji magazynu L'Officiel, naśladując Barbie Natalie - w zastygłej pozie i w tej samej czerwonej sukience i białej pelerynie.

© market.yandex.ru © models.com

Ben Stiller i Owen Wilson, 2016 r.

W 2016 roku Barbie, która prowadzi osobiste konto w mediach społecznościowych z 2,2 mln followersów, pochwaliła się nowym chłopakiem. To on był bohaterem filmu Model Male, Derek Zoolander, grany przez Bena Stillera, którego Mattel uosabiał ze swoją zwykłą ekscentrycznością. Na zdjęciach widać, jak robi zakupy z Barbie, relaksuje się na plaży, pozuje na czerwonym dywanie i jeździ w kabriolecie. W pewnym momencie dołącza do nich jednak inny "model męski", grany przez Owena Wilsona, oraz "agentka specjalna policji mody" Valentina Valencia, grana przez Penelope Cruz. W ten sposób dystrybutorzy postanowili wypromować sequel filmu, ale lalki, ku rozczarowaniu fanów, nie znalazły się w sprzedaży.

© barbiestyle

Zendeya, 2015 r.

W 2015 roku Zendeya pojawiła się na Oscarach w białej sukience Vivienne Westwood sparowanej z czarnymi dredami i spotkała się z krytyką. Prezenterka E! TV powiedziała, że wygląd cuchnie "olejkiem paczulowym i ziołem". Aktorka opublikowała wtedy manifest, w którym wyjaśniła swój wybór fryzury, chcąc pokazać ją w pozytywny sposób i "przypomnieć ludziom afrykańskiego pochodzenia, że ich włosy są wystarczająco dobre". Oprócz Solange Knowles, Violi Davis, Kerry Washington i Whoopi Goldberg, heterę poparła firma Mattel: Pół roku po incydencie wypuściła lalkę Zendei konkretnie w sukni wieczorowej i dredach.

© pinterest.com

Vivien Leigh i Clark Gable, 2014 r.

Znalezienie wszystkich trzech lalek, upamiętniających 75. rocznicę "Przeminęło z wiatrem", to wyzwanie dla kolekcjonerów. Wyszły pojedynczo w ilości zaledwie kilku tysięcy sztuk i rzadko pojawiają się na portalach odsprzedaży. Polowanie na lalki wynika nie tyle z nawiązania, co z ich misternego wykonania: od falban na sukni Scarlett O'Hary z pierwszych scen filmu po lakierowane buty Rhetta Butlera.

1 z 3 © cdolls.ru © cdolls.ru © cdolls.ru

Kate Middleton i książę William, 2012 r.

Mattel nie mógł zignorować jednej z ikonicznych par XXI wieku. Na pierwszą rocznicę ślubu księcia Williama i Kate Middleton firma przekształciła ich w Barbie i Kena, replikując nie tylko wygląd nowożeńców, ale także ich stroje ślubne: garnitur pułkownika Gwardii Irlandzkiej i suknię autorstwa Sarah Burton, dyrektor kreatywnej Alexandra McQueena. Mini Kate miała też na sobie replikę tiary Cartier Halo, która w oryginale jest wysadzana prawie tysiącem diamentów. Został on użyczony księżnej Cambridge przez Elżbietę II, która z kolei otrzymała tiarę na swoje 21 urodziny. Pierwotnie wyceniona na 100 dolarów, para lalek jest obecnie dostępna na eBayu nawet za 650 dolarów.

© amazon.com

Tippy Hedren, 2008

Barbie wydana w 45. rocznicę powstania filmu "Ptaki" Alfreda Hitchcocka jest jedną z najbardziej dynamicznych i realistycznych. Jej pozę i wizerunek stanowi echo sceny, w której Melanie Daniels, grana przez Tippi Hedren, walczy z wronami. Na pudełku znajduje się całe ich stado, a w nim trzy figurki - ptaki można odłączyć od lalki, ręką w dół, a wtedy obrazek staje się nieco mniej niepokojący.

© pinterest.com Tags: Elżbieta II , przedstawia , kino