Najstarsza biżuteria świata znaleziona w Maroku

W zachodnim Maroku znaleziono najstarszą na świecie biżuterię - naszyjnik z muszli ślimaków morskich liczący sobie około 142 000 do 150 000 lat - donosi magazyn Science Advances. Skarb został odkryty przez zespół archeologów pod kierownictwem Stephena L. Kuhna, profesora antropologii na Uniwersytecie Arizony.

Biżuteria to 33 muszle ślimaka morskiego, każda o średnicy ok. 1 cm. Koraliki zostały odkryte między 2014 a 2018 rokiem u wylotu jaskini Bismun, około 16 km od Essaouiry w Maroku.

Naukowcy spekulują również, że pojedynczo muszle mogły być noszone jako kolczyki lub broszki na ubraniach - wskazują na to otwory w środku paciorków.

Naszyjnik, zdaniem naukowców, jest nie tylko najstarszą biżuterią na świecie, ale również najwcześniejszym dowodem na istnienie formy niewerbalnej komunikacji międzyludzkiej.

"Prawdopodobnie stanowiły one ważną część ludzkiej samoidentyfikacji" - sugeruje dr Stephen L. Kuhn.

Co więcej, znalezisko to rzuca, choć niewielkie, światło na to, jak ewoluowały zdolności poznawcze naszych przodków, więc będzie dobrą wskazówką dla antropologów badających ewolucję poznania i komunikacji.

"To jedna rzecz wiedzieć, że ludzie stworzyli te rzeczy" - mówi profesor. - Ale inną sprawą jest zrozumienie, co ich do tego zmotywowało."

W Maroku dokonano już wielu odkryć, ale miały one około 130 000 lat.

Posągi wielbłądów w Arabii Saudyjskiej okazują się być najstarszymi w historii

Tagi: Artefakty