11 różnych opcji jacuzzi (według projektu i funkcji)

Przejdźmy od razu do rzeczy - oto krótka lista opcji wanien z hydromasażem:

Według materiału

 • Beton
 • Włókno szklane
 • Akryl
 • Miękkie (nadmuchiwane)
 • Drewno
 • Skorupa aluminiowa z okładziną winylową
 • Stal nierdzewna
 • Pływające (to nie żart)
 • Jetted wanny

Źródło zasilania:

 • Elektryczność
 • Gaz
 • Opalane drewnem

Przenośne, podziemne, czy spa?

Jacuzzi są podzielone na dwa rodzaje: przenośne i naziemne. Spa są również sektorem rynku w ramach branży. Ponieważ fraza "jacuzzi" ewoluowała do oznaczenia "wanna z (komfortowo) gorącą wodą", możesz chcieć kilka dokładniejszych definicji podczas zakupów.

Zazwyczaj, jacuzzi jest drewniany statek zbudowany z sekwoi, cedru lub innego naturalnego materiału. Woda jest dodawana do gorącej kąpieli. Grzejniki, dmuchawy powietrza, pompy i inne konwencjonalne urządzenia są wykorzystywane do obsługi. Chociaż jacuzzi może pomieścić do dziesięciu osób, są one zazwyczaj zaprojektowane tak, aby pomieścić nie więcej niż cztery osoby jednocześnie i aby zawierały nie więcej niż 1500 galonów (5,7 metrów sześciennych) wody. Każda wanna z hydromasażem, zgodnie z tą definicją, jest naziemna.

Spa jest basenem z wodą, która jest mieszana przez dysze lub bąbelki umieszczone w niej. Spa mogą być znacznie większe niż jacuzzi, o pojemności do 3300 galonów (11,4 metrów sześciennych). Spa, podobnie jak jacuzzi, może być zbudowane nad ziemią jako samodzielne urządzenie, które zazwyczaj zawiera wannę z włókna szklanego, pompy, dmuchawy powietrza, filtry, silniki i sterowanie.

Przenośna spa, czasami określana jako przenośna wanna z hydromasażem, jest to każda spa, którą można łatwo spakować i przenieść w nowe miejsce. Istnieją lekkie, przenośne spa o miękkich ściankach, które mieszczą się w bagażniku samochodu, jak również "przenośne" jacuzzi, które ważą do 1000 funtów (450 kg).

Nowe jacuzzi, spa lub przenośne jacuzzi/spa może kosztować od 500 do 50.000 dolarów, a nawet więcej. Instalacja in-ground jest zazwyczaj droższe niż instalacja nad ziemią, a tylko nad ziemią jednostki są ruchome (lub dostępne w niższych cenach, gdy używane). Dodatkowo, istnieje tak wiele opcji materiałowych, że wybór odpowiedniego jacuzzi lub spa dla Twojego domu wymaga pewnych badań.

Materiały mają znaczący wpływ

Prawie każdy wodoodporny materiał został wykorzystany do budowy spa. Producenci stale wprowadzają nowe materiały do nowych projektów, aby stworzyć bardziej przyjemne, trwałe i ekonomiczne jacuzzi i spa niż kiedykolwiek wcześniej. Rozważ materiały, z którymi możesz się zetknąć podczas planowania idealnego hot tub lub spa.

Beton

Jeśli budujesz basen na podwórku, równie dobrze możesz wykopać jeszcze jeden mniejszy dół na wbudowaną betonową wannę z hydromasażem.

Beton i tynk są prawdopodobnie terminami, które już znasz. Materiały te są wykorzystywane do budowy zdecydowanej większości basenów. Jaka jest różnica między basenem betonowym i gipsowym a spa lub jacuzzi zbudowanym z tych samych materiałów?

Baseny spa wymagają mniej miejsca niż baseny pływackie. Są mniej kosztowne w budowie niż baseny. Wymagają mniej konserwacji i są tańsze w eksploatacji. Dodatkowo, jacuzzi są bardziej kompaktowe i tańsze niż spa. Niezależnie jednak od tego, czy kupują Państwo basen, spa, czy naziemną wannę z hydromasażem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą Państwo potrzebowali przestrzeni z dala od wody, aby Państwa sprzęt mógł cicho pracować, a przewody rurowe będą zainstalowane pod spodem. Należy pamiętać, że podziemne rurociągi są droższe do wymiany, gdy pęknie.

Włókno szklane

Gdy istnieje potrzeba pewnego projektu, włókno szklane jest materiałem z wyboru. Jeśli pragniesz jacuzzi w kształcie serca lub spa o nietypowym geometrycznym kształcie, włókno szklane może być użyte do jego stworzenia (przy znacznych kosztach). Arkusze włókna szklanego oferują wytrzymałość, podczas gdy aplikacja żywicy dodaje sztywności. Ostatnia warstwa włókna szklanego, zwana żelkotem, uodparnia je na działanie środków chemicznych stosowanych w celu powstrzymania rozwoju mikrobiologicznego.

Akryl

Jacuzzi wykonane z akrylu jest w zasadzie dużą szklaną misą. Podobnie jak w przypadku jacuzzi z włókna szklanego, może być osadzona w ziemi, podniesiona na stojaku lub umieszczona na cokołach i otoczona pomostem. Self-contained akrylowe jacuzzi wymagają tylko wody i 30-amp obwodu dla sprzętu podłączania w. Chociaż te samodzielne urządzenia są teoretycznie przenośne, ich waga, nawet gdy są puste, jest porównywalna do wagi fortepianu.

Nadmuchiwane (z miękką ścianką)

Jeśli waga przenośnego jacuzzi zniechęca cię do zakupu, spróbuj lekkiego, niezwykle przenośnego, a także samowystarczalnego typu soft-sided. Miękka obudowa spa lub jacuzzi zbudowana jest ze sztywnej, ale plastycznej gumy piankowej zamontowanej na aluminiowej ramie. Wnętrze jacuzzi jest pokryte wodoodporną tkaniną, aby zapewnić, że może utrzymać wodę. Dodatkowo, guma piankowa jest używana do pokrycia pomp i innych urządzeń w jacuzzi (lub spa) w celu zmniejszenia hałasu. Wanny z miękką obudową są przenośne i wystarczająco przystępne cenowo, aby mogli z nich korzystać mieszkańcy mieszkań.

Drewno

Prawdopodobnie widziałeś kilka jacuzzi i spa z włókna szklanego pokrytych drewnem dla celów kosmetycznych, ale jest również możliwe zbudowanie w pełni drewnianej jacuzzi lub spa. Wiele osób woli jacuzzi zbudowane z drewna brzozowego, podobnego do tego używanego w europejskich saunach, lub zbudowane z czerwonego drewna w sposób amerykański. Podczas gdy drewniane jacuzzi są atrakcyjne, wymagają one rozległej opieki, nie są przenośne i rzadko przeżywają więcej niż 20 lat.

Aluminiowa powłoka z wykładziną winylową

Aluminiowy basen z wykładziną winylową jest w zasadzie małym naziemnym basenem z dodatkowymi funkcjami, takimi jak ciepło i bąbelki. Metalowa skorupa zapewnia strukturalne wsparcie dla jacuzzi, podczas gdy winylowa wykładzina chroni ją przed żywiołami. Wanna jest następnie zamknięta w obudowie z drewna lub innego atrakcyjnego wizualnie materiału.

Stal nierdzewna

ASTM International, dawniej znane jako American Society for Testing and Materials, przewiduje, że jacuzzi ze stali nierdzewnej nie będzie wymagało konserwacji przez co najmniej 50 lat, jeśli nie jest wypełnione słoną wodą. Stal nierdzewna jest zarówno atrakcyjne i trwałe, a przenośne jacuzzi ze stali nierdzewnej i spa są również dostępne. Jednak są one niebotycznie drogie, a naprawa i konserwacja wymaga szczególnie wykwalifikowanych spawaczy i techników.

Opcje źródeł zasilania

Elektryczne

Elektryczne jacuzzi są bardzo popularne, jak można sobie wyobrazić, ponieważ jest to mniej kłopotliwe, aby podłączyć. Nie jest potrzebna linia gazowa. Wystarczy podłączyć i grać. Największym minusem jest to, że trwa dłużej, aby ogrzać niż gaz zasilany gorące kąpiele.

Gaz

Jacuzzi zasilane gazem opierają się na propanie lub gazie ziemnym. Musisz uruchomić linię gazową do wanny. Podczas gdy te kosztują więcej z góry, prawdopodobnie zaoszczędzisz pieniądze na źródle energii w czasie.

Opalane drewnem

Jeśli żyjesz poza siecią, nie masz elektryczności i masz ograniczony dostęp do gazu lub nie masz go wcale, nadal możesz mieć gorącą kąpiel w postaci jacuzzi opalanego drewnem.

Pływające jacuzzi

Jeśli mieszkasz na wodzie i podoba Ci się pomysł pływających jacuzzi, to one istnieją. Sprawdź to:

Wanny z dyszami

Jeśli brakuje Ci miejsca na jacuzzi, spróbuj zamiast tego kupić wannę z dyszami. Wanna z dyszami, jak sama nazwa wskazuje, jest konwencjonalną wanną, która została wyposażona w pompę i dysze do generowania bąbelków. Wanny z dyszami są zazwyczaj przeznaczone dla dwóch osób i częściej mają okrągły kształt. Ze względu na to, że wanna z dyszami jest podłączona do tego samego pionu wodno-kanalizacyjnego co reszta domu, nie wymaga dodatkowego ogrzewania ani uzdatniania wody. Skimmery, filtry czy kosze sitkowe nie są wymagane w przypadku wanien z dyszami.

Wszystko inne

Prawie każdy wodoszczelny pojemnik może być wykorzystany jako wanna z hydromasażem. Gorące kąpiele zbudowane z korytek do pojenia zwierząt, beczek po deszczu i cystern są tego przykładem. Jednakże, jeśli nie żyjesz poza siecią, prawdopodobnie wybierzesz jeden z materiałów opisanych powyżej dla swojej przyszłej jacuzzi lub spa.

Wybór dobrego jacuzzi (dla ciebie)

Teraz, gdy jesteś świadomy różnych typów dostępnych jacuzzi i spa, jak możesz wybrać idealny dla Twojego domu? Należy wziąć pod uwagę cztery czynniki: miejsce, powłoka, hydraulika i koszt.

Lokalizacja

Pierwsze rozważania przy zakupie jacuzzi jest lokalizacja.

Jakie miejsce masz na myśli dla swojej gorącej kąpieli? Jeśli chcesz zainstalować ją w ogrodzie lub wśród drzew, możesz wybrać bardziej naturalny projekt z drewnianą wanną lub akrylową wanną z drewnianą obudową.

Co zapewni stabilność Twojej wannie? Jeśli twój pokład nie jest w stanie obsłużyć ciężar gorącej kąpieli chcesz, może trzeba iść na w ziemi wanny.

Rodzaj pogody można doświadczyć w Twojej okolicy ma również wpływ na wybór gorącej kąpieli. Jeśli mieszkasz w obszarze z ostrymi zimami, w ziemi jacuzzi może być konieczne, aby uniknąć uszkodzenia hydrauliki. Jeśli mieszkasz w wietrznym regionie pustynnym, możesz wybrać krytą wannę lub spa, aby uniknąć parowania lub zbierania mułu podczas burz. Jeśli mieszkasz w gorącym regionie, możesz rozważyć umieszczenie jacuzzi lub spa pod parasolem lub w cieniu, aby uniknąć korzystania z niego, gdy temperatura na zewnątrz jest już dość ciepła.

Jeśli często zmieniasz dom, przenośna wanna może być twoim pierwszym wyborem.

Skorupa

Wybierając obudowę dla twojego jacuzzi lub spa, musisz wziąć pod uwagę ile osób będzie z niej korzystać jednocześnie. Gorące kąpiele są dostępne w pojemnościach od dwóch do 10 osób. Patrząc na modele z leżankami lub formowanymi siedzeniami, można szybko uzyskać poczucie, jak wiele osób wanna pomieści.

Rozważ ogólne zastosowanie jacuzzi, nie tylko na imprezy. Zastanów się, czy naprawdę chcesz inwestować w dziesięcioosobową wannę z hydromasażem, z której będziesz korzystać tylko raz lub dwa razy w roku, gdy regularnie potrzebujesz miejsc dla jednej lub dwóch osób. Twoja inwestycja finansowa w jacuzzi nie jest ograniczona do ceny zakupu i kosztów finansowych, jeśli ją finansujesz. Dodatkowo, obejmuje ona koszty energii elektrycznej, czyszczenia, konserwacji i ubezpieczenia od odpowiedzialności.

Ważne jest, aby rozważyć zamierzony sposób korzystania z jacuzzi. Podczas gdy ławki są doskonałe dla mingling, może wolisz kanapy, jeśli gorąca kąpiel jest używany głównie do terapeutycznych moczy.

Dodatkowo, nie zapomnij przeprowadzić testu moczenia przed zakupem. Moja kumpela jest szczególnie drobna. Kupiła piękną drewnianą wannę z siedzeniami i miała ją dostarczoną i podłączoną do sieci, zanim kiedykolwiek jej użyła. Weszła, usiadła i zdała sobie sprawę, że jest zanurzona po same oczy w wodzie. (Kupiła krzesło wspomagające i żartowała, że kąpie się nago, z wyjątkiem urządzenia wypornościowego w swojej wannie).

Hydraulika

Dodatkowo, istnieją krytyczne rozważania przy wyborze hydrauliki dla powłoki jacuzzi. Nie jest trudno znaleźć skorupę, która została już skonfigurowana tak, aby spełniała wymagania "przeciętnego" użytkownika. Zazwyczaj każda osoba, która jest przewidywany do korzystania z wanny będzie miał dwa dysze do cyrkulacji wody. Dysze te będą umieszczone na różnych wysokościach. Dodatkowo, pierścień bąbelkowy będzie prawie na pewno włączony, aby zapewnić masujące uczucie z turbulentną wodą.

Jeśli masz specjalne preferencje dotyczące ilości, rodzaju lub rozmieszczenia tych dysz, na przykład, jeśli masz 4'1″ lub 7'2″ wzrostu lub masz szeroką budowę ciała, to ma więcej sensu, aby mieć powłokę dopasowaną do Twoich wymagań. Twój dealer może być w stanie zapewnić większe dysze do masażu, mniejsze dysze "punktowe" lub dysze, które mogą być aktywowane lub dezaktywowane w celu zwiększenia ciśnienia w określonym obszarze wanny lub spa.

Niektórzy właściciele jacuzzi są po prostu zaniepokojeni ogólną turbulencją wody i wolą jacuzzi bez dysz masujących. Niektórzy właściciele jacuzzi są zainteresowani wyłącznie funkcją masażu wody i preferują wyłącznie dysze masujące. Nie przejmują się oni pierścieniem wody. Dodatkowo, niektórzy właściciele jacuzzi chcą dodać dmuchawę do "turbodoładowania" dysz masujących. Zastanów się, co chcesz w jacuzzi lub spa i porozmawiać z różnymi sprzedawcami, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszą wartość.

Ostatnie słowo ostrzeżenia na temat wstępnie zainstalowanej hydrauliki: Należy pamiętać, że armatura może ulec uszkodzeniu lub przesunięciu podczas transportu i dostawy. Kupuj wstępnie zainstalowane jacuzzi lub spa tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że mogą być dostarczone bez złamania lub rozbicia odsłoniętych armatur i rur. Upewnij się, że pojazd jest wystarczająco duży do bezpiecznego transportu jacuzzi i że firma dostawcza zapewnia wystarczający personel.

Koszt

Wreszcie, koszt jest problemem dla prawie każdego. Jeśli nie jesteś wybredny na punkcie estetyki, możesz dostać używaną jacuzzi już za 500 dolarów, ale większość jacuzzi kosztuje tysiące dolarów (od 5 000 do 10 000+ dolarów). Należy pamiętać, że niestandardowe spa może kosztować nawet dziesięć razy więcej.

Jednakże, należy unikać nadmiernych redukcji wydatków. Upewnij się, że pompa, którą kupujesz oferuje odpowiednie ciśnienie wody. Ogólna zasada jest taka, że każda dysza wymaga 14 koni mechanicznych od pompy. Nie zaoszczędzisz naprawdę pieniędzy jeśli kupisz urządzenie z tańszą pompą, której brakuje mocy niezbędnej do pełnego korzystania z twojego spa.

Nie szczędź kosztów na filtry. Jeśli chcesz często korzystać ze swojego hot tub lub spa, możesz chcieć kupić większy filtr niż wskazany, aby uniknąć kosztownego corocznego demontażu i konserwacji.

Dodatkowo, zainwestuj kilka dodatkowych dolarów w timery. Posiadanie grzałki, która automatycznie włączy się na godzinę lub dwie przed twoim przyjazdem i chęcią korzystania z twojego spa może spowodować tysiące dolarów oszczędności w zużyciu gazu lub energii elektrycznej przez cały okres użytkowania twojego hot tub lub spa. Małe jacuzzi może być ogrzewane elektrycznym podgrzewaczem wody, ale większe jacuzzi i spa powinny być ogrzewane gazem ziemnym.