W&W Dzień 3: Strzeliste tourbillony, awangardowe diamenty, balet planetarny

Godziny dzienne

TAG Heuer po raz kolejny potwierdził swój status awangardowego producenta zegarków. Innowacyjny Carrera Plasma jest napędzany przez ruch 02 Heuer z włókna węglowego Nanograph spirali i jego anodyzowane aluminium przypadku ozdobione kryształów diamentów laboratoryjnych (Diamant d'Avant-Garde). Oba wykorzystują technikę Chemical Vapor Deposition. Tarcza z licznikami to pojedynczy polikrystaliczny diament, uzyskany w wyniku spiekania w wysokiej temperaturze pojedynczych, laboratoryjnie hodowanych diamentów. W ciągu roku może zostać wyprodukowanych maksymalnie pięć sztuk Carrera Plasma.

© służba prasowa © służba prasowa © służba prasowa

Obiekt dnia

W 2014 roku firma Van Cleef & Arpels zaprezentowała zegarek Midnight Planetarium. Osiem lat później model planety pojawił się w formie stołowej instalacji mechanicznej Planetarium automat o wymiarach 66,5 x 50 cm. Na firmamencie z awenturynu pod przezroczystą kopułą ustawione są planety układu słonecznego: Ziemia w chryzokoli, Księżyc w kamieniu księżycowym, Mars w karneolu i Jowisz w agacie.

1 z 4 © służba prasowa © służba prasowa © służba prasowa © służba prasowa

Każdy balon przechodzi swoją "orbitę" w czasie, który w rzeczywistości zajmuje planecie wykonanie koła wokół Słońca - na przykład Saturnowi zajmuje to 29 lat. Aktualny czas na żądanie jest wskazywany przez spadającą gwiazdę pojawiającą się na skraju nieba. Rezerwa mocy mechanicznego kalibru ze zintegrowaną pozytywką wynosi 15 dni.

Komplikowanie dnia - czas dźwięku

Dwieście lat temu zegary z powtarzaczami minut były niezbędną koniecznością. Dziś jest to moda kolekcjonerska i duma mistrzów zegarmistrzostwa. Często funkcja czasu dźwiękowego staje się wisienką na szczycie Grande Complication, wieńcząc już złożony lub misternie zdobiony ruch. Patek Philippe łączy repeater z wiecznym kalendarzem (ref. 5374), Jaeger-LeCoultre z mapą gwieździstego nieba i malowaniem emalią, a Vacheron Constantin z tourbillonem i dzielonym chronografem w serii Les Cabinotiers.

1 z 3 Zegarek Les Cabinotiers Minute Repeater Tourbillon Split-Seconds Monopusher Chronograph, Vacheron Constantin © służba prasowa Minute Repeater Perpetual Calendar (Ref. 5374), Patek Philippe © służba prasowa Master Hybris Artistica Calibre 945 Atomium, Jaeger-LeCoultre © służba prasowa

Dla Chopard Manufacture L.U.C, muzyka czasu jest wartością samą w sobie. Firma zaprezentowała trio zegarków bijących na głowę: L.U.C Strike One, L.U.C Full Strike Tourbillon oraz L.U.C Full Strike Sapphire. Ich główną różnicą jest to, że szafirowe gongi są oddzielone od ruchu i stanowią jeden element ze szkłem tarczy. Stąd krystalicznie czysty dźwięk. Tym bardziej, że - po raz pierwszy - jedna z obudów wykonana jest z przezroczystego szafiru (pozostałe dwie są w etycznym różowym złocie). Zamiast zwykłej dźwigni z boku obudowy, repeater jest aktywowany przez przycisk w koronie.

Trio zegarków Chopard z powtarzaczem minutowym

Wykwintnie minimalistyczny okazał się minutowy repeater z manufaktury A. Lange & Sohne. Ruch dźwiękowy jest zamknięty w platynie, metalu, który nie jest uważany za najlepszy materiał dla tej komplikacji. Oferowanych jest jednak wiele sprytnych rozwiązań inżynieryjnych: na przykład funkcja nie może być aktywowana, jeśli koronka jest wyciągnięta w celu ustawienia godziny.

Zegarek Richard Lange Minute Repeater, A. Lange & Sohne

Trend dnia

Latający tourbillon (bez górnego mostka) wygląda szczególnie spektakularnie na czystej, otwartej tarczy, nieobciążonej dodatkowymi wskazaniami. Do rodziny manufakturowych ruchów Chanel należy Calibre 5 (właściwie to czwarty) z pierwszym latającym tourbillonem.

Arnaud Chastain, dyrektor Studia Kreatywnego Chanel Montres, włączył do karetki 0,18-karatowy pasjans i 26 klejnotów. Nowy ręcznie nakręcany ruch jest umieszczony w obudowie J12 Diamond Tourbillon o średnicy 38 mm w błyszczącej lub matowej czarnej ceramice.

Pierwszy latający tourbillon pojawił się w kolekcji Chopard Alpine Eagle oraz w zaktualizowanej serii Pasha de Cartier.

1 z 5 Zegarek J12 Diamond Tourbillon, Chanel © służba prasowa Zegarek Alpine Eagle Flying Tourbillon, Chopard © służba prasowa Zegarek Pasha de Cartier Flying Tourbillon, Cartier © służba prasowa Zegarek Tonda PF Flying Tourbillon, Parmigiani Fleurier Zegarek Imperiale Flying Tourbillon, Chopard © służba prasowa

W&W, dzień 2: Mistyczny rotor, elegancki tytan, zegarek podróżny

Tags: Oglądaj