Ulubiona gitara Kurta Cobaina sprzedana za 4,5 mln dolarów

Ulubiona gitara elektryczna Kurta Cobaina została sprzedana na aukcji Julien's w Nowym Jorku w niedzielę 22 maja. Przy szacunkowej cenie 600-800 tys. dolarów ostateczna cena instrumentu wyniosła 4,5 mln dolarów. Gitara była własnością rodziny muzyka.

Grunge-rockowiec uwielbiał swojego biało-niebieskiego Fendera Competition Mustanga z 1969 r., stworzonego specjalnie dla leworęcznych.

"Bardziej niż jakąkolwiek inną gitarę na świecie kocham Fendera Mustanga" - powiedział Cobain w 1991 roku w wywiadzie dla Guitar World. - Są tanie, całkowicie bezużyteczne, bardzo małe i brzmią okropnie".

Oficjalna nazwa tego koloru to Lake Placid Blue. Jest to instrument, na którym Kurt Cobain gra w teledysku "Smells Like Teen Spirit". The Rolling Stone donosi, że Cobain preferował model Mustang i lubił nie tylko grać na tych gitarach, ale także rozbijać je podczas koncertów. Sprzedawany Fender wyróżniał się w pokaźnej kolekcji muzyka, ponieważ rzadko używał go poza studiem.

Gitarę można było zobaczyć przed aukcją na dużej wystawie pamiątek po muzykach rockowych, której gospodarzem był James Irsay. On też złożył ostatnią ofertę na aukcji. Gitara Cobaina stała się w ten sposób częścią wielkiej kolekcji 62-letniego przedsiębiorcy, właściciela klubu piłkarskiego Indianapolis Colts. Forbes szacuje majątek Jamesa Irsaya na 3,5 miliarda dolarów.

"Jestem zachwycony, że będę mógł pielęgnować i zachować kolejny element amerykańskiej kultury, który zmienił sposób, w jaki postrzegamy świat" - powiedział Irsay w oświadczeniu po aukcji. "Jestem wdzięczny rodzinie Cobainów za przekazanie części dochodów z aukcji na rzecz naszej inicjatywy na rzecz zdrowego zdrowia psychicznego Kicking The Stigma" - dodał w tweecie.

Jestem wdzięczny rodzinie Cobainów za przekazanie części dochodu z aukcji na rzecz naszej inicjatywy Kicking the Stigma, dotyczącej zdrowia psychicznego. ????

- Jim Irsay (@JimIrsay) 22 maja 2022 r.

Inna gitara należąca do lidera Nirvany została sprzedana w 2020 r. Akustyczny model Martin D-18E z 1959 roku został kupiony za 6 milionów dolarów, co stanowiło rekord aukcyjny.

Pasmo włosów Kurta Cobaina zostało sprzedane na aukcji za 14 000 dolarów.

Tags: muzyka , artefakty , aukcje