Szampon a płyn do mycia ciała

Jest to jeden z tych poranków, gdzie zaspanie i naśladowanie Flasha pod prysznicem jest uważane za normalne, ale niestety, w imię szybkości, innowacja uderza. Jeśli jesteście tacy jak ja i macie wrażenie, że "mydło to mydło" i że wszystkie rodzaje mydła mogą być używane do ogólnych celów - to po prostu nie jest prawda. Szampon i płyn do mycia ciała mają zupełnie inne przeznaczenie, a ich zastosowanie i właściwości znacznie się różnią.

Składniki chemiczne używane w szamponach są zupełnie inne niż te używane w płynach do mycia ciała. Szampony są specjalnie wykonane, aby usunąć niechciane nagromadzenie sebum we wszystkich rodzajach różnych włosów i uwięzić tłuszcz i olej włosów. Jest to specjalnie sformułowane dla włosów i skórek.

Z drugiej strony, sformułowanie mycia ciała nie jest tak skomplikowane, ponieważ skóra jest żywym organem, który zastępuje zewnętrzną warstwę skóry dość często. Jest to o wiele mniej skomplikowane mydło niż szampon.

Jeśli nadal uważasz, że można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i używać tylko jednego z tych mydeł do obu zastosowań, a następnie postępuj zgodnie z artykułem wyjaśniającym, dlaczego może to być szkodliwe zarówno dla włosów i skóry.

Co sprawia, że szampon i płyn do mycia ciała różnią się od siebie?

Jedną z pierwszych różnic, aby rozpoznać między szamponem i mycia ciała jest procent środków powierzchniowo czynnych w każdym z nich. Ogólnie rzecz biorąc, szampon ma niższy procent środków powierzchniowo czynnych w swojej formule niż płyn do mycia ciała. Oznacza to, że szampon można łatwo spłukać wodą i że nie ekstrahuje on tak wielu naturalnych olejków z włosów dzięki niższemu procentowi surfaktantów.

Największą rolą szamponu jest oczyszczanie włosów i skóry głowy, ale głównym problemem jest to, że włosy są martwe. Nie jest to żywy organ, jakim jest skóra. Skóra odnawia się w kółko, podczas gdy włosy rosną tylko od skóry głowy, ale nadal pozostają martwe włosy, to jest do czasu, aż je wyciąć.

Z tym, że przy użyciu niewłaściwego mydła do włosów, może być szkodliwe dla włosów pozostawiając go suche, podatne, puszyste i łamliwe. Chemikalia i składniki szamponu są o wiele bardziej delikatne i starannie zawarte w liście składników, niż mycie ciała.

W przypadku szamponów jest o wiele więcej rodzajów włosów niż w przypadku płynów do mycia ciała, które w większości przypadków służą jedynie do oczyszczania i nawilżania suchej skóry.

Najczęściej spotykane pH w płynie do mycia ciała to około 5 do 6,5. Wysoka kwasowość sprawi, że skóra będzie bardzo podrażniona. Z drugiej strony, pH szamponu waha się od 4 do 6.

Różne funkcje szamponu i płynu do mycia ciała

Głównym powodem, dla którego nie używamy zamiennie szamponu i płynu do mycia ciała jest fakt, że funkcje tych dwóch produktów różnią się diametralnie. Włosy i skóra mają bardzo różne potrzeby, a one zaspokajają różne rzeczy.

  • Szampon może być używany do leczenia zniszczonych włosów z powodu zabiegów koloryzacji, podczas gdy skóra tego nie potrzebuje.
  • Niektóre szampony są zaprojektowane tak, aby pomóc zredukować puszenie się włosów, podczas gdy skóra nie musi zaspokajać żadnych potrzeb związanych z puszeniem się włosów.
  • Suche włosy potrzebowałyby więcej nawilżających i kondycjonujących cech w składnikach, niż byłoby to potrzebne przy stosowaniu mycia ciała dla suchej skóry. Suchość włosów i suchość skóry są dwa bardzo różne rodzaje suchości.
  • Istnieje o wiele więcej rodzajów włosów do zaspokojenia z szamponem niż do mycia ciała do zaspokojenia skóry.

Co sprawia, że szampon i płyn do mycia ciała są podobne?

Szampon i płyn do mycia ciała są w pewien sposób dość podobne, ale również w tym samym oddechu bardzo różne.

Oba mogą być:

  • Zapachowe lub bezzapachowe
  • Płynne lub w postaci kostki
  • Kolorowe lub bezbarwne
  • Przeznaczone do czyszczenia i mycia
  • Większość mydeł zawiera środki powierzchniowo czynne (składnik, który zwiększa zdolność wody do rozprzestrzeniania się i dokładnego zwilżania czegoś), aby usunąć brud i olej.

Co to jest SLS?

SLS to rodzaj siarczanów, które nazywane są środkami powierzchniowo czynnymi. Są one powszechnie spotykane w większości rodzajów mydeł, takich jak szampony i płyny do mycia ciała. SLS przyłącza się do cząsteczki wody, dzięki czemu detergent może być rozprowadzony na włosach, sprawiając, że stają się one spienione i mokre.

Siarczany pomagają działać na powierzchni włosów, usuwając brud, sebum i inne produkty, takie jak pozostałości żelu do włosów.

Zbyt duża ilość siarczanów w płynie do mycia ciała może być szkodliwa dla skóry. Jest to środek, który może szybko wysuszyć skórę, a nawet spowodować trądzik. Im dłużej pozostaje na skórze, tym silniej może na niego reagować Twoja skóra.

Chociaż, jest to o wiele gorsze dla skóry twarzy niż dla skóry ciała. Dlatego też niektóre produkty do mycia ciała zawierają niewielki procent siarczanów na liście składników, dzięki czemu są bardziej naturalne.

Jeśli produkt do mycia ciała zawiera w swojej formule stężenie przekraczające 2%, może podrażniać skórę, jeśli pozostanie na niej przez 24 godziny lub dłużej. SLS w szamponie może bardzo wysuszać włosy, jeśli jego stężenie w składzie jest zbyt wysokie.

Niemniej jednak, jest to bardzo skuteczny środek czyszczący, usuwający brud. SLS jest powodem, dla którego płyn zamienia się w pianę, aby uzyskać to "czyste uczucie" i może być łatwo zmyty. Najważniejsze jest, aby go spłukać i nie trzymać go na skórze lub włosach zbyt długo.

Zastępowanie szamponu płynem do mycia ciała

Jest wysoce wątpliwe, aby płyn do mycia ciała, którego używasz, był całkowicie naturalny, tj. wykonany z tłuszczu zwierzęcego lub roślinnego zmieszanego z roztworem alkalicznym. Dlatego w takim przypadku nie zaleca się zastępowania szamponu płynem do mycia ciała. Zastępując szampon płynem do mycia ciała, wyciągniesz z włosów jeszcze więcej naturalnych olejków, co spowoduje, że będą one bardzo suche (nawet bardziej niż szampon zawierający SLS).

Używanie płynu do mycia ciała jako szamponu może również powodować łupież i podrażnienia. Płyn do mycia ciała nie pieni się w twardej wodzie tak dobrze jak szampon, co utrudnia jego spłukiwanie z Twojej skóry głowy. Może to sprawić, że skóra głowy będzie sucha i wciąż "namydlona", co może powodować łupież i podrażnienia.

Wpłynie to również drastycznie na Twoje włosy, w zależności od ich rodzaju. Jeśli Twoje włosy są już suche, puszące się, podatne na układanie, a nawet kręcone - stosowanie płynu do mycia ciała jako szamponu tylko pogorszy te problemy. Kręcone włosy nie będzie w ogóle być zgodne z mycia ciała, ponieważ nie ma składników w nim, aby przyczynić się do tego typu włosów.

Włosy kręcone są bardzo trudne do pielęgnacji (jako przykład).

Zastępowanie szamponu szamponem do mycia ciała

Można użyć szamponu jako mycia ciała, ale to nie będzie tak skuteczne. Trzeba będzie szorować o wiele mocniej i dłużej, aby usunąć brud i olejki ze skóry. To może również zostawić skórę uczucie śluzu i nie tak świeże, jak mycie ciała będzie miał.

Niektóre składniki w praniu ciała jak zapach i nawilżacz pomaga, że skóra czuje się i pachnie czyste na dłużej.

Wnioski

Może być wiele podobnych cech w szampon i mydło, ale tylko dlatego, że wyglądają tak samo, nie oznacza, że można ich używać do tych samych celów. W życiu wszystko ma swój cel i funkcję i tak samo jest z szamponem i płynem do mycia ciała. Jest to jednak nieco bardziej akceptowalne dla skóry, jeśli używasz szamponu jako mycia ciała, ale nie tak bardzo przy użyciu mycia ciała jako szampon.

Różne rzeczy, które muszą zaspokajać, sprawiają, że nie są one kompatybilne i najprawdopodobniej skończysz z podrażnioną skórą oraz problemami z włosami i skórą głowy.

Nawet jeśli musisz wziąć "błyskotliwy prysznic", staraj się nie łączyć tych dwóch produktów i dbaj o siebie. Wspaniale wyglądające i piękne włosy oraz promienna skóra zdziałają cuda!