Szampon vs. Mydło

Dzieląc dom z mężem i dwójką nastolatków, regularnie spoglądam na niezliczone, opróżnione do połowy butelki szamponu i mydła; są one porozrzucane po całej łazience i pod prysznicem. Dlaczego w ogóle potrzebujemy różnych produktów do pielęgnacji ciała i włosów? Przyjrzyjmy się bliżej kwestii szampon vs. mydło.

Chociaż szampon i mydło mają te same podobieństwa, takie jak te same składniki, różnią się znacznie formułą, celem i przeznaczeniem. Szampon może być czasem używany jako mydło, ale zaleca się, aby nie używać mydła jako szamponu.

Czy wiesz, że kostki mydła mogą zapobiegać zaparowaniu lusterek lub że szampon może działać jak krem do golenia? Dowiedzmy się więcej o tych dwóch substancjach:

Czy szampon i mydło to to samo?

Zanim zajmiemy się tym, czy szampon i mydło są takie same, spójrzmy na ich podstawowe formuły.

Podstawowa formuła mydła to wodorotlenek potasu (mydło w płynie) lub wodorotlenek sodu (mydło w postaci stałej) oraz tłuszcz zwierzęcy lub roślinny. Czasami wodorotlenek potasu jest mieszany z kwasem octowym.

Cząsteczka mydła ma dwie funkcje: wiązanie z wodą i wiązanie z zanieczyszczeniami. Z jednej strony, to wiązanie tworzy pianę i pianę, a z drugiej strony, oczyszcza nasze ciało z brudu i zanieczyszczeń.

Mydło jest środkiem powierzchniowo czynnym, co oznacza, że kiedy wchodzi w kontakt z cieczą, zaczyna zwiększać jej właściwości zwilżające i rozprowadzające.

Szampon również jest środkiem powierzchniowo czynnym, ale w mniejszym stopniu. W związku z tym usuwa z włosów mniej naturalnych olejków, które utrzymują je w dobrej kondycji.

Detergenty w szamponie są wytwarzane w innym procesie niż mydło. Szampon zawiera również specyficzne molekuły kondycjonujące. Cząsteczki te przyciągają się do trzonu włosa, dlatego po umyciu włosy są gładsze i bardziej miękkie.

Tak więc szampon i mydło mają wspólne składniki, takie jak woda i środki powierzchniowo czynne, ale są też zupełnie różne. Przyjrzyjmy się podobieństwom i różnicom między szamponem a mydłem.

Jakie są podobieństwa między szamponem a mydłem?

Oprócz tego, że szampon i mydło są środkami myjącymi, mają również inne podobieństwa:

 • Większość szamponów i mydeł zawiera środek powierzchniowo czynny o nazwie Sodium Laureth Sulfate (SLS). SLS dobrze miesza się z olejem i łatwo spłukuje się wodą.
 • Oba występują w postaci kostki lub płynu.
 • Działają podobnie w tym, że oba mają stronę przyciągającą wodę i stronę odpychającą wodę.
 • Oba mogą być zapachowe lub bezzapachowe.
 • Mogą być kolorowe lub bezbarwne.

Jakie są różnice między szamponem a mydłem?

Mimo że szampon i mydło są do siebie podobne pod pewnymi względami, są też bardzo różne:

 • Szampon jest przeznaczony do mycia włosów, podczas gdy mydło jest przeznaczone do mycia twarzy i ciała.
 • Zawierają one różne składniki, które dają różne efekty. Szampon, na przykład, ma składnik nawilżający, podczas gdy mydło nie.
 • Środki powierzchniowo czynne zawarte w szamponie nie są tak ostre jak w mydle. Według Blair Murphy-Rose, dermatologa z Nowego Jorku, środki powierzchniowo czynne usuwają olej, a aby włosy pozostały zdrowe, miękkie i lśniące, pewien stopień naturalnego oleju musi pozostać po myciu.
 • Mydło było w użyciu na długo przed szamponem. Co zadziwiające, starożytne przepisy na mydło sięgają tysięcy lat wstecz. W 1927 r. Hans Schwarzkopf wynalazł pierwszą płynną wersję szamponu, jaką znamy dzisiaj.

Czy można używać mydła jako szamponu?

Nie zaleca się używania mydła jako szamponu. Nawet naturalne mydło może pozbawić Twoje włosy olejków eterycznych.

Inne powody, dla których nie powinnaś używać mydła są następujące:

 • Nowoczesne komercyjne kostki mydła zawierają znacznie więcej niż wodorotlenek sodu i tłuszcz. Mogą być naładowane olejkami zapachowymi, sztucznymi kolorami, szkodliwymi chemikaliami i innymi syntetycznymi składnikami. Są duże szanse, że regularne mycie włosów tymi kostkami pozbawi je zbyt wiele oleju, pozostawiając je suche i bez życia.
 • Kostki mydła i płyny do mycia ciała są znacznie łagodniejsze niż szampony. Będą więc mniej skuteczne w usuwaniu potu i brudu z włosów.
 • Naturalne pH naszych włosów wynosi około 4,5 do 5,5. Stosowanie mydła w kostce lub płynu do mycia ciała na włosach spowoduje zachwianie równowagi, co może prowadzić do łupieżu, łamania się i puszenia włosów.

Wszyscy byliśmy w sytuacjach, w których nie mieliśmy wyboru, ale musieliśmy użyć mydła jako szamponu, a raz czy dwa nie będzie to aż tak wielka katastrofa. Niemniej jednak, nie należy myć włosów mydłem zbyt często, ale czy można myć twarz i ciało szamponem?

Czy można używać szamponu jako mydła?

Używanie szamponu jako mydła jest bezpieczniejsze niż używanie mydła jako szamponu. Dr Murphy-Rose twierdzi, że "nie powinno być większego problemu, jeśli raz na jakiś czas użyjesz szamponu jako płynu do mycia ciała".

Słowa kluczowe to "raz na jakiś czas", ponieważ używanie szamponu jako mydła ma również pewne wady:

 • Szampon ma wyższe pH niż mydło. Dlatego szampon może zaburzać równowagę w naturalnym pH skóry. Szczególnie osoby z wrażliwą skórą i te, które mają skłonność do trądziku powinny zachować ostrożność.
 • Szampon nie zawiera gliceryny, więc może powodować uczucie ściągniętej i suchej skóry.
 • Poziom substancji powierzchniowo czynnych w szamponie jest niższy niż w mydle i płynach do mycia ciała. W związku z tym, szampon będzie mniej skuteczny w pozbywaniu się brudu, zanieczyszczeń i oleju z Twojej skóry.

Wnioski

Chociaż szampon i mydło mają pewne podobieństwa, nie powinniśmy ignorować różnic między nimi. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra i włosy pozostały tak zdrowe, jak to tylko możliwe, nie zastępuj jednego drugim. Wydaje mi się, że te wszystkie opróżnione do połowy butelki będą mnie prześladować jeszcze przez jakiś czas. Ale cóż, tak długo jak wszyscy będziemy czyści i zdrowi.