Kambeque Milli Jovovich i powitanie Beyoncé: 5 faktów o pokazie Balmain

Dwudniowy festiwal

Pokaz poprzedził dwudniowy festiwal charytatywny w La Seine Musicale, centrum muzyki i sztuk performatywnych na wyspie Ile Seguin, na obrzeżach Paryża. Podczas festiwalu można było skosztować przystawek od najlepszych francuskich szefów kuchni oraz limitowanych edycji towarów Balmain. W dniu 28 września wstęp na imprezę był bezpłatny, a w dniu 29 września za każdą parę biletów trzeba było zapłacić 15 euro. Pieniądze te, jak również wpływy ze sprzedaży limitowanej edycji produktów Balmain, zostaną przekazane na rzecz Globalnego Funduszu Walki z Pandemią oraz organizacji RED, która zajmuje się zapobieganiem i leczeniem HIV.

Goście drugiego dnia festiwalu mogli uczestniczyć w projekcji, a następnie w występach Jessie Jo Stark, Doja Cat i Franz Ferdinand. Na kilka dni przed wydarzeniem Balmain ujawniło plany przyjęcia nawet 3,4 tys. gości. Vogue twierdzi jednak, że 29 września w La Seine Musicale pojawiło się 6 000 osób.

Występ Doja Cat na festiwalu Balmain © dojabey / Instagram

Koncepcja spektaklu

Pokaz podzielony był na dwie części. W pierwszej z nich, którą otworzyła holenderska modelka Imaan Hammam, Olivier Rousteing pokazał reinterpretacje kolekcji, które tworzył dla Balmain przez ponad dekadę. Były marynarki przechodzące w body, kurtki z monogramem odświeżonym z lat 70-tych, czarno-białe garnitury w drobne kropki, oversize'owe bomberki ze złotymi łańcuchami i kolorowe bandażowe sukienki. Pojawiły się nawiązania do filmów Piąty element i Diuna, w których wystąpiły muzy Rustena - Milla Jovovich i Zendaya. Te pierwsze pokazały się w grubych pomarańczowych sukniach z elastycznymi wstążkami, te drugie w powłóczystych tunikach z kapturami, dżersejowych spodniach i kurtkach spadochronowych w piaskowych kolorach.

W drugiej części, którą otworzyła Naomi Campbell, projektantka pokazała serię wieczorowych stylizacji w odcieniach beżu i brązu. Były one również interpretacją archiwalnych prac Rustina: widzowie zobaczyli architektoniczną suknię z trójkątnymi ramionami, wyszywaną perłami i kryształami w stylu imperialnym (w tej sukni na wybiegu pojawiła się Carla Bruni) oraz zamkniętą suknię ze spódnicą przeciwsłoneczną, tym razem wykonaną z jasnej skóry (powędrowała do Natalii Vodianovej).

1 z 15 Balmain, wiosna-lato 2022 ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa Balmain, wiosna-lato 2022. ©służba prasowa

Cambeque Milli Jovovich

Nawiązanie do Piątego elementu nie było przypadkowe: Olivier Rusten zaprosił Millę Jovovich do udziału w spektaklu. 45-letnia modelka nie trafiła na wybieg, jak się wydaje, od późnych lat 90-tych (według Models.com, jej ostatnim był pokaz Jean Paul Gaultier wiosna/lato 1997), ale nigdy nie przestała działać: w 2018 roku pojawiła się w kampanii reklamowej dla Balmain, przymierzając różowy pantsuit i metaliczną sukienkę ze skórzanymi butami.

Milla Jovovich za kulisami pokazu Balmain © millajovovich / Instagram

Głos Beyonce

Beyonce była kolejną gwiazdą show, ale tylko nominalnie, bo Milla Jovovich, Naomi Campbell, Carla Bruni, Natalia Vodianova i Natasha Poly wyszły zaśpiewać "Halo". Beyoncé nagrała również wiadomość z gratulacjami dla Rusten, która dziesięć lat temu została pierwszą czarnoskórą projektantką stojącą na czele paryskiego domu haute couture.

"Po raz pierwszy spotkaliśmy się tutaj w Paryżu w 2013 roku, ale wiedzieliśmy o sobie na długo przed tym, jak spotkaliśmy się osobiście. Wszyscy słyszeliśmy, że zostałeś mianowany dyrektorem kreatywnym Balmain, a byłeś wtedy jeszcze dzieckiem. Ale nie tylko Twoja młodość była zaskakująca. Władzom było bardzo trudno zaakceptować fakt, że ktoś taki jak Ty może robić kolekcje dla historycznej marki. Więc tak, to był moment. Piękny moment, który wciąż trwa" - powiedziała Beyoncé, dziękując projektantowi za pomoc w "muzycznym oświadczeniu i wzmocnieniu tego, co chciała przekazać światu". Balmain już nie raz ubierał piosenkarkę na czerwone dywany i koncerty. W 2018 roku mieli również kolaborację, która zbiegła się z występem Beyoncé na Coachelli.

View this post on Instagram

Słowa Rustena

Okres, o którym mówiła Beyoncé na kilka dni przed pokazem, w rozmowie z WWD wspominał sam Rusten. "Ówczesny Olivier był chyba bardziej naiwny. To jest Olivier, który nie wiedział, co go czeka. Starałem się po prostu zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby być idealnym projektantem, którego ludzie chcieliby zobaczyć" - powiedział WWD dyrektor kreatywny Balmain, zwracając uwagę na krytykę, z jaką się spotkał. Według Rustena, ludzie oceniali go nie tylko za jego projekt i wybór modelu, ale także za rozwój jego osobistej marki poprzez media społecznościowe. "Ale stałem się bardziej pewny siebie. Stałem się dorosły" - kontynuował. - 'Bądźmy szczerzy: świat mody może być zarówno niesamowity, jak i bardzo wymagający. Wszystko zależy od tego, czy rozróżniasz ludzi z konstruktywną krytyką od tych, którym po prostu nigdy nie podobała się Twoja praca. Co pozostało niezmienne od tamtego czasu? Nadal chcę, aby Balmain cały czas się rozwijał. I myślę, że udało mi się do tego przyczynić.

Olivier Rousteing © olivier_rousteing / Instagram

Kolekcja Balmain wiosna-lato 2022 pojawi się w sprzedaży w butiku marki w Barvikha Luxury Village oraz w kąciku marki w TSUM w lutym 2022 roku.

Dua Lipa i noszenie szali: 5 faktów na temat pokazu Versace

Tagi: Kolekcje mody