Dwa diamenty o masie ponad 200 karatów każdy sprzedane w Christie's

W hotelu Four Seasons des Bergues w Genewie odbyła się główna aukcja biżuterii, Magnificent Jewels, na którą zapisywane są najważniejsze i najbardziej wartościowe przedmioty. Były to dwa wybitne diamenty. Pierwszy z nich, The Rock, jest największym bezbarwnym diamentem, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję. Jego cechy charakterystyczne to nienajlepszy blask (barwa G, czystość VS1), ale imponująca masa - 228,31 karatów. Skała została wydobyta na początku XXI wieku w RPA, gdzie została wycięta w kształcie "gruszki". The Rock idealnie mieści się w przedziale 20-30 mln dolarów, osiągając łączną cenę 21,9 mln dolarów.

Diament The Rock sprzedany za 21,9 mln dolarów ©służba prasowa

Drugi z diamentów - żółty "poduszeczkowy" Czerwony Diament Krzyża - osiągnął nieco skromniejszą cenę, bo tylko 14,3 mln dolarów, choć historia z nim związana jest o wiele bardziej interesująca. 375-karatowy żółty diament został wydobyty przez firmę De Beers w południowoafrykańskiej kopalni Kimberley w 1901 roku. Diament w szlifie poduszkowym o barwie kanarkowej ważył już 205 karatów i miał pawilon w kształcie krzyża maltańskiego.

Diament Czerwonego Krzyża kupiony za 14,2 mln dolarów ©służba prasowa

Kamień ten był trzykrotnie wystawiany na aukcjach, wszystkie w Christie's. Po raz pierwszy wystawiono go na aukcji w 1918 r. na rzecz Brytyjskiego Czerwonego Krzyża (stąd jego nazwa) - wówczas partię kupił londyński antykwariat S. J. Phillips, płacąc 10 tys. funtów szterlingów (ponad 780 tys. dolarów w dzisiejszym ekwiwalencie). Druga aukcja z udziałem Czerwonego Diamentu Krzyża odbyła się w 1973 r. - nowy właściciel wyłożył za żółty diament 1,8 mln franków szwajcarskich (ok. 4,3 mln dolarów współczesnych). Aukcja Christie's Magnificent Jewels jest już trzecią z kolei. Tym razem żółty diament, którego wartość szacowano wcześniej na 7-10 mln dolarów, poszedł pod młotek za 14,2 mln dolarów (wliczając premię Christie's).

"To dla nas wielki zaszczyt, że możemy reprezentować ten legendarny kamień od ponad 100 lat" - powiedział Raul Kadakia, szef działu biżuterii w Christie's. - Diament sprzedał się w ciągu zaledwie 11 minut, ustanawiając rekordową cenę za kamień w kolorze Fancy Intense Yellow".

Znaczna część dochodu zostanie przekazana na rzecz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

"Kamień stulecia" i "Dar Boży": 7 wielkich oszustw związanych z diamentami.

Tags: diamenty , aukcje , organizacja pożytku publicznego