Czym dokładnie jest splot skośny? Oto, co warto wiedzieć

O czym myślisz, gdy słyszysz słowo "twill?".

Osobiście myślałem, że to rodzaj przędzy - tkanina podobna do wełny i kaszmiru i jest używana do produkcji tych spodni twill. Ale rzecz w tym, że nie jestem ekspertem, więc to, co myślałem, było w pewnym sensie prawdą, ale tylko niewielką częścią tego, czym dokładnie jest twill.

Jak się okazuje, twill jest w rzeczywistości rodzajem splotu, a nie tkaniny. Oznacza to, że tak, jest on używany do produkcji spodni twill, ale jest również dostępny i powszechnie postrzegane w dużo więcej rzeczy, w tym spodnie dżinsowe, torebki, i różnych innych tkanin i rzeczy wokół domu.

Jeśli jesteś tak ciekawy jak ja, oto wszystko, co musimy wiedzieć o twill, aby ustawić rekord prosto:

Co to jest tkanie?

Podstawowe sploty występują w trzech odmianach. Tkanina gładka, satynowa oraz diagonalna to trzy dostępne style. Sploty stosowe i żakardowe są bardziej bogate i kosztowne. Rzućmy okiem na to, czym jest splot, zanim zagłębimy się w rozróżnienia między tymi odmianami.

Splot to metoda łączenia nici w celu wytworzenia tkaniny. Splot może być oczywiście zastosowany do wielu różnych obiektów. Pajęczyna jest przędzona przez pająka. Baśń jest snuta przez jednego człowieka. Podstawowe założenie ma zastosowanie we wszystkich przypadkach. Jest to metoda łączenia małych części w większą, bardziej znaczącą całość.

Długości nici w tkanej tkaninie są różne. Szydełkowanie i robienie na drutach to również rodzaje tkania.

Osnowa odnosi się do elementów wzdłużnych, podczas gdy wypełnienie, czyli wątek, odnosi się do elementów poprzecznych.

Kolejną cechą tkactwa jest ścisłość. To czy będzie ona ciasna czy luźniejsza zależy od ilości przędzy. Ciaśniejsze sploty są często postrzegane jako lepsze jakościowo.

Przykładem tego są prześcieradła. W przypadku prześcieradeł o numerach 200 i 800, różnica jest ogromna. Sztywność i drapliwość prześcieradeł o numerze 200 jest zauważalna w porównaniu z delikatnymi i satynowymi prześcieradłami o numerze 800.

W splocie płóciennym przędza wypełniająca przechodzi nad i pod przędzą osnowy. Splot satynowy uzyskuje swój połysk dzięki temu, że odsłania więcej osnowy niż wypełnia. W obu splotach stosowany jest prosty wzór.

W splocie diagonalnym używa się wzoru ukośnego w celu wytworzenia walów lub ukośnych grzbietów. Mogą one przebiegać od prawej górnej do lewej dolnej strony tkaniny lub odwrotnie.

Parzysty diagonalny i diagonalny z osnową to dwie formy diagonalnego splotu.

Splot skośno - krzyżowy

Splot skośno-krzyżowy, który jest parzysty, jest przeliczalny, co oznacza, że wygląda identycznie po obu stronach. Jednakowe ilości osnowy i wypełnienia są odsłonięte.

Poniżej przedstawiono niektóre z cech parzystych tkanin diagonalnych:

 • Flanela
 • Jodełka
 • Houndstooth
 • Serge
 • Surah

Flanela

Ciepło, miękkość i wzór w kratę to atrybuty flaneli. Do jej produkcji używa się bawełny o diagonalnym splocie. Tkanina jest często stebnowana, co ją zmiękcza.

Jest to luźny splot, pozwalający na przepływ powietrza między szczelinami. Dzięki temu flanela jest ciepła. Efekt jest analogiczny do warstwowej odzieży, która tworzy kieszenie powietrzne pomiędzy warstwami tkaniny.

Jodełka

Jodełka to jeden z najpopularniejszych obecnie splotów diagonalnych. Inną jego nazwą jest splot łamany. Charakteryzuje się zygzakowatym wzorem w kształcie litery V. Do jej wykonania często używa się przędzy wełnianej, a wykorzystuje się ją do produkcji garniturów i odzieży wierzchniej.

Houndstooth

Houndstooth jest wzorem w kratkę z czterema punktami, który przypomina ząb psa gończego. Chociaż wcześniej był dostępny tylko w kolorze czarnym i białym, teraz jest dostępny w wielu kolorach. Sukienki, koszule i płaszcze to tylko niektóre z materiałów, które go wykorzystują. Bardzo popularne są torebki i torby.

Serge

Po obu stronach tkaniny splot Serge zawiera ukośne linie. Mundury wojskowe, marynarki i garnitury są wykonane z tego materiału. W podszewkach płaszczy często stosuje się jedwabny serge.

Surah

Surah to splot skośny prawostronny z ukośnym wzorem po obu stronach. W XIX wieku był to modny splot diagonalny.

Szyto z niego sukienki i marynarki. Zachował się on do dziś. Jeśli jest wykonana z jedwabiu, jest często wykorzystywana do produkcji jedwabnych krawatów, szali, sukni i bielizny. Jako tkanina tapicerska jest łączona z grubą przędzą syntetyczną.

Splot osnowowy diagonalny

Więcej nitek osnowy jest widocznych z przodu tkaniny, podczas gdy więcej nici wątku jest widocznych z tyłu w przypadku twillu z osnową.

W splocie diagonalnym osnowowym występują następujące cechy:

 • Denim
 • Chino
 • splot diagonalny cavalry
 • Gabardyna
 • splot fantazyjny
 • Podszewka z twillu

Denim

Denim jest rodzajem bawełnianej tkaniny diagonalnej, która jest używana do produkcji dżinsów. Nici wątku są bezbarwne lub bielone, podczas gdy przędze osnowy są barwione na niebiesko. W ten sposób powstaje kultowy biało-niebieski wzór i faktura, która jest znana z wygody i wytrzymałości.

Chino

Bawełniana tkanina diagonalna znana jest jako chino. Chinosy są często używane w odniesieniu do spodni, jednak spodnie chino są tak naprawdę wykonane z tkaniny chino.

Splot kawaleryjski

Ukośne linie diagonalu kawaleryjskiego biegną w jednym kierunku. Jest on często używany do grubych płaszczy i jest wykonany z przędzy wełnianej. Innym materiałem, który może być użyty, jest bawełna.

Bryczesy jeździeckie, stroje wojskowe i spodnie są wykonane z tego wytrzymałego materiału. Kolor to zazwyczaj khaki.

Gabardyna

Garnitury i odzież wierzchnia wykonane z gabardyny są dość popularne. Zaprojektował ją Thomas Burberry. Ponieważ wątek jest widoczny tylko z tyłu, można użyć przędzy niższej jakości, co nie wpływa negatywnie na wygląd tkaniny.

Gabardyna ładnie się układa i nie gniecie się łatwo. Ma subtelny połysk i jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Gabardyna wykonana jest głównie z bawełny lub wełny, choć można również użyć jedwabiu. Lekka tkanina gabardynowa jest zarówno atrakcyjna, jak i trwała.

Fantazyjny splot

Fantazyjny splot skośny składa się z konwencjonalnego splotu skośnego z dodatkowymi liniami skośnymi biegnącymi w przeciwną stronę, drobnymi plamkami lub innymi drobnymi splotami.

Podszewka twill

Wiele elementów odzieży ma podszewki. Poprawiają one wygodę, możliwość wieszania i trwałość odzieży.

Płaszcze często mają podszewkę z twillu. Zapewnia ona odzieży lepszą formę i tworzy gładkie wykończenie w kontakcie ze skórą.

Rodzaje tkanin diagonalnych

Rodzaj tkaniny diagonalnej jest określany przez jej konstrukcję. Tkaniny używane do produkcji diagonalu obejmują:

 • splot bawełniany
 • Mieszanka bawełny z poliestrem
 • Poliester
 • Jedwab
 • Wełna

Bawełna twill

Denim, chinosy, a nawet musztra są wykonane z bawełnianego splotu diagonalnego. Chinosy są wykonane z jedwabistej tkaniny o średniej gramaturze, podczas gdy denim, jak również musztra, są wykonane z cięższej tkaniny.

Dzięki swojej trwałości i wygodzie, drelich jest często stosowany w spodniach roboczych, mundurach i odzieży wierzchniej.

Poliester i mieszanki

Poliester to tkanina diagonalna, która jest zarówno gładka, jak i lekka. Ma gładką fakturę i jest łatwy w utrzymaniu. Szybko schnie i nie kurczy się. Z drugiej strony, nie jest zbyt oddychająca. Fartuchy, poduszki, obrusy i mundury są wykonane z poliestru.

Mieszanki składają się z kombinacji poliestru i bawełny twill. Tkanina ta jest wyjątkowo miękka, odporna na zagniecenia i łatwa do prasowania. Jest bardziej oddychająca i chłonna niż zwykły poliester.

Bawełna Twill kontra poplin

Poplin to tkanina o prostym splocie. Grubość nici osnowy i wątku jest różna. Charakteryzuje się ciasnym splotem z lekkimi prążkami.

Poplin jest odporny na plamy. Ma subtelny połysk i pięknie się układa i drapuje. Można go wykorzystać do produkcji koszul, topów i sukienek. Nadaje się również na tapicerkę.

Koszulka twill i bluzka popelinowa mają kilka cech charakterystycznych, zwłaszcza jeśli tkanina twill jest lekka. Oba są odporne na plamy. Oba są miękkie i trwałe, chociaż twill jest zazwyczaj cięższy.

Jedwab

Szaliki, krawaty, bielizna i bluzki damskie są wykonane z jedwabiu twill. Jest on wykonany z jedwabiu, więc jest naprawdę miękki i lekki. Może być jedwabisty i pięknie się układać lub ostry, w zależności od gęstości splotu.

Wełna

Wełna, stosowana w garniturach, oferuje świetne właściwości izolacyjne, a także elegancki wygląd, który jest idealny dla profesjonalisty. Jest również wykorzystywana do produkcji odzieży wierzchniej. Splot diagonalny jest odporny na plamy i długotrwały, co czyni go mądrą inwestycją.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące twillu

Kiedy należy nosić splot diagonalny?

Twill może i powinien być noszony niemal wszędzie. Można go ubrać do spodni khaki lub dżinsów denim. Twillowe koszule i bluzki są odpowiednie zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Z twillu można również uszyć garnitury, suknie i spódnice.

Twill jest zazwyczaj średnią i ciężką tkaniną, dlatego nie jest idealny na lato, zwłaszcza na koszule.

Co to jest taśma twill i jak jej używać?

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Taśma diagonalna jest rodzajem wstążki. Jest ona skręcona w jodełkę. Występuje w różnych kolorach, grubościach i długościach, podobnie jak inne wstążki.

Taśma twill jest mocną i trwałą taśmą. Jest idealna do wzmacniania szwów odzieży, szczególnie tych wykonanych z lekkich tkanin.

Może być również używana do konstruowania uchwytów do torebek, etykiet odzieżowych, wiązanek i po prostu upiększania szwów.

Czy sztruks jest uważany za tkaninę diagonalną?

Sztruksy o splocie diagonalnym i gładkim są również dostępne. Pionowe fale są cechą charakterystyczną sztruksu. Te fale są tuftowane, aby dać tkaninie jej podpis miękkie aksamitne uczucie.

Jaka jest cena tkaniny twill?

Koszt tkaniny diagonalnej zależy od zakupionej ilości i materiału użytego do jej produkcji. Koszt jednego jarda standardowego bawełnianego twillu waha się od 6 do 12 dolarów.

Czy spodnie z diagonalu są uważane za spodnie do sukienki?

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Decyduje o tym rodzaj tkaniny użytej do splotu diagonalnego. Chinosy są doskonałą opcją business casual. Spodnie garniturowe z diagonalu nadają wyrafinowany wygląd kierownictwu biznesowemu.

Czym różnią się spodnie dżinsowe od chinosów?

Najważniejszą różnicą między denimem a chinosami jest zastosowana nić. Denim i chinosy składają się z bawełny, ale denim ma grubsze nici.

Denim jest często niebieski, podczas gdy chinosy są zazwyczaj w kolorze khaki. Oba materiały są obecnie dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

Spodnie diagonalne: Jak o nie dbać?

To zależy od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Ogólnie rzecz biorąc, powinny być prane w zimnej wodzie i suszone na płasko. Jest możliwe, że będziesz mógł suszyć swoje ubrania w suszarce bębnowej na minimalnym lub żadnym ogniu.

Jedną ze strategii przedłużenia życia ubrań jest ich rzadsze pranie. O ile nie są one zauważalnie nieczyste, większość spodni musi być czyszczona po 2-3 noszeniach. Jeśli chcesz zachować ich świeżość pomiędzy praniami, zamrożenie ich na noc może usunąć wszelkie zarazki i nieprzyjemny zapach.

Jaki jest inny cel splotu diagonalnego niż odzież?

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Twill jest wszechobecny, jak dowiedzieliśmy się na początku tego eseju. Ma on kilka zastosowań w gospodarstwie domowym. Można z niego szyć zasłony, obrusy, koce, narzuty, ręczniki, a nawet dywany. Ze względu na swoje możliwości adaptacyjne, jest to również doskonała opcja do pokrycia mebli, takich jak sofy i krzesła.

Czy splot diagonalny jest dobrym wyborem na wieszak ścienny?

Splot skośno - krzyżowy może być użyty do produkcji pięknej dekoracji ściennej. To jest długotrwałe i będzie wyglądać fantastycznie przez wiele lat, aby przyjść. Ten styl splotu może używać tworzyć różnorodność unikalni projekty. Drapuje się skutecznie, gdy jest używany jako tkanina odzieżowa.