21 różnych rodzajów kapeluszy dla kobiet

Nie jestem zwolenniczką kapeluszy, ale uważam, że są one obowiązkowym elementem garderoby każdej modnej kobiety. Poza tym, że sprawiają, że wygląd staje się bardziej kompletny i zmieniają klimat stroju, lubię kapelusze za ochronę, jaką zapewniają.

Często noszę kapelusz, gdy jestem na plaży lub w gorącym słońcu. Posiadanie własnego cienia jest świetne, więc mam kilka kapeluszy z białym rondem właśnie z tego powodu.

Ale wybór dla kobiet nie ogranicza się tylko do tego typu kapeluszy. Oto więcej propozycji, które możesz wybrać:

Różne kapelusze dla kobiet

Jeśli przyjrzysz się bliżej kolorowej epoce wiktoriańskiej, odkryjesz, że był to wiek poświęcony modzie i polotowi. Podczas gdy ekstrawagancka odzież i ozdoby zdominowały ten okres, kapelusze damskie były jednym z elementów, które uległy najbardziej znaczącym i dramatycznym zmianom.

Zmieniające się style

Są to najprawdopodobniej jedyne lub jedne z nielicznych i niecodziennych nakryć głowy, które przeszły tak znaczące modyfikacje pod względem stylu, atrakcyjności, trendów i symboliki. Kapelusze damskie urosły do rangi spektakularnego dzieła sztuki, począwszy od ogromnych czepków, poprzez małe czepki, proste kapelusze, aż po bogato zdobione. Zaskakująco, czapki z daszkiem są również używane przez panie jako nakrycie głowy!

Ewolucja kapeluszy

Współczesne kapelusze są prawdziwym modowym trendem i emblematem już od czasów starożytnych, kiedy te skomplikowane nakrycia głowy pojawiły się po raz pierwszy. Secesja, XIX-wieczny ruch artystyczny charakteryzujący się międzynarodowym stylem architektury i sztuki dekoracyjnej, miał znaczący wpływ na edwardiańską modę na kapelusze. Kapelusze z szerokim rondem i fryzury typu pompadour były najbardziej charakterystycznymi elementami tego okresu.

Wpływ Wielkiej Brytanii

Innym doskonałym przykładem wielu kształtów kapeluszy, a także dowodem na to, że opaski te uzupełniały wiele trendów w modzie, jest moda brytyjska. Kapelusze nigdy nie wyszły z mody w Wielkiej Brytanii, ponieważ królowa Elżbieta promowała je jako ikony mody.

Stylowe kapelusze

Od tamtych czasów kapelusze były modne i wychodziły z mody, a ich powroty były niezliczone. Śluby, urodziny, pogrzeby i spotkania, by wymienić tylko kilka z nich, wymagają kapelusza. Kapelusze damskie od dawna postrzegane są jako oznaka statusu i klasy, a także jako popularne akcesoria modowe. Jak mówi stare przysłowie: "Jeśli chcesz iść do przodu i być zauważonym, kup kapelusz".

Kapelusze dla kobiet: Różne style

Biorąc pod uwagę ich ogromną rewolucyjną historię, kapelusze damskie są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, cech, wyglądu i historii. Oto niektóre z najbardziej popularnych i różnorodnych stylów nakryć głowy dla kobiet, które z biegiem czasu stały się prawdziwymi wyznacznikami mody i stylu.

Kapelusz wiaderkowy

Kapelusz wiaderkowy powstał jako nakrycie głowy dla irlandzkich rolników i rybaków, którzy byli regularnie narażeni na deszcz i potrzebowali, aby ich głowy pozostały suche. Deszcz mógł spływać po brzegu kapelusza dzięki jego pochyleniu w dół.

Kapelusz jest również miękki i składany, dzięki czemu można go schować do kieszeni, gdy nie jest używany. Od lat 40-tych XX wieku wojskowi na całym świecie zaczęli stosować ten model ze względu na jego użyteczność.

Ewolucja kapeluszy kubełkowych

W latach 60-tych kapelusze kubełkowe stały się modne. Dwie dekady później raperzy zaczęli nosić czapki kubełkowe w klasycznym stylu lat 180-tych, a wzór ten stał się ponownie niezwykle popularny. Kapelusze kubełkowe są nadal popularnym elementem, który nadaje każdemu strojowi luźny klimat.

Kapelusz koktajlowy

W latach 30. kobiety nosiły kapelusze południowe. Jednak czapka noszona w ciągu dnia byłaby nieskuteczna wieczorem. Przecież fedora nie jest odpowiednia do sukienki koktajlowej. Kobiety potrzebowały mniejszego, bardziej stylowego kapelusza, który mógłby być noszony jako ozdoba, a nie jako środek ochrony przed słońcem lub deszczem. Royal Hats twierdzi, że właśnie w ten sposób powstał kapelusz koktajlowy.

Styl kapelusza

Kapelusze koktajlowe mogą być noszone na głowie lub z boku głowy. Są one często drobne i delikatne, z dużą ilością ozdób. Kapelusze koktajlowe różnią się od fascynatorów obecnością widocznej podstawy, podczas gdy fascynatory jej nie mają.

Kapelusze koktajlowe były wielokrotnie noszone przez rodziny królewskie na całym świecie. Ten styl kapelusza można było zobaczyć na księżniczce Beatrycze z Yorku, księżnej Cambridge Kate Middleton i księżniczce Michiko z Japonii.

Beret

Beret wywodzi się od łacińskiego słowa birretum, które oznacza "czapkę". Kapelusz ten był dość popularny w czasach starożytnych i pozostaje taki również teraz. Z biegiem czasu, beret ewoluował z podstawowej czapki chłopskiej w charakterystyczną polityczną deklarację.

Rodzaje kapeluszy

Beret jest miękką czapką bez ronda, o okrągłym kształcie, wykonaną z trwałego, grubego filcu wełnianego. Jest to rodzaj tkaniny, która chroni przed wodą i wiatrem. Kształt tego kapelusza naśladuje dopasowaną koronę, dzięki czemu pozostaje on na głowie bez potrzeby stosowania gumki.

Historia

Berety były dość popularne wśród najniższych warstw ludzkości na początku lat 1500 i 1600. Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy był niski koszt produkcji filcu.

Gdy podczas drugiej wojny karlistowskiej w 1700 roku jeden z dowódców karlistowskich założył karmazynowy beret, kapelusz ten stał się polityczną deklaracją. Od tego czasu niebieski beret stał się symbolem walki w górach we Francji, a armia francuska zaczęła go nosić, aby podkreślić swoją rangę jako członków elity.

Wariacje

Według Scottish Tartans Authority, czapka Balmoral jest wersją beretu popularnego w Szkocji około XVI wieku. Kapelusz Balmoral, który był wykonany z dzianiny wełnianej i miał pasek wokół dolnej granicy, miał bardzo dużą, płaską koronę. Był to zazwyczaj niebieski odcień i często miał pompon na szczycie. -caubeen, znany również jako tradycyjny beret irlandzki, charakteryzuje się mocnym przodem i spadzistą koroną. Jest on zazwyczaj zielony i ma metaloplastykę z przodu oraz pióro z przodu.

Nowoczesny wygląd

Wreszcie, na początku 1900 roku, czapki z beretem dla kobiet, zwłaszcza czarny beret, stały się modne. Noszone były przez wielu poetów, artystów i performerów jako oznaka stylu bohemy.

Kapelusz przeciwsłoneczny

Kapelusze przeciwsłoneczne zaczęły się jako prosty środek do osłony twarzy kobiet przed słońcem i kurzem, ale od tego czasu rozwinęły się w jeden z najbardziej popularnych akcesoriów głowy i wypowiedzi mody. Ze względu na funkcję i przeznaczenie kapeluszy przeciwsłonecznych, były one również znane jako kapelusze słoneczne.

Styl kapelusza

Kapelusz przeciwsłoneczny jest duży i szeroki, z długim rondem, który prawie całkowicie zakrywa głowę i twarz użytkownika. Kapelusze te były pierwotnie noszone przez chłopów i pracowników polowych, którzy pracowali na zewnątrz w gorącym upale, stąd też były one głównie używane jako kapelusze letnie.

Tradycyjny kapelusz przeciwsłoneczny ma niewielką, krótką główkę i szeroki rond, który zakrywa tylko całą twarz użytkownika. Kapelusze przeciwsłoneczne są prawdopodobnie jednymi z niewielu niecodziennych i jedynych w swoim rodzaju kapeluszy, które przeszły taką przemianę.

Historia

Kapelusze przeciwsłoneczne stały się popularnym elementem mody pod koniec 1700 roku, kiedy to ich praktyczność została połączona z polotem. Zwykły słomkowy kapelusz został przekształcony w przepiękne nakrycie głowy, które często było zdobione misternymi koronkami, pięknymi kwiatami i bogatymi wstążkami.

Nowoczesny styl

Współczesny kapelusz przeciwsłoneczny został artystycznie wskrzeszony i zawiera relikty historyczne. Przypominają one o minionych epokach i typach kapeluszy, takich jak fedora, cloche i kapelusz słomkowy. Nowoczesne warianty tego kapelusza są bardzo modne, wyrafinowane i mają piękne dekoracje, takie jak wstążki, metaliczne nici i tęczę kolorów.

Kapelusz bretoński

Kapelusz bretoński to miękka czapka z płaskim daszkiem i sztywnym, krótkim rondem z przodu, znana również jako kapelusz rybaka, grecka czapka rybaka, czapka marynarza i kapelusz Johna Lennona.

Historia

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, czapka bretońska była noszona przez rybaków i innych robotników w Grecji pod koniec XIX wieku. Kiedy John Lennon założył ją podczas pierwszej trasy koncertowej Beatlesów po Stanach Zjednoczonych w 1964 roku, czapka ta stała się wielkim hitem w latach 60-tych.

Ewolucja kapeluszy bretońskich

Czapki bretońskie stały się modnym dodatkiem dla kobiet w ostatnich dekadach. To nakrycie głowy było noszone przez wielu celebrytów. Aby uzyskać optymalny efekt stylistyczny, jest ona zazwyczaj umieszczona pod kątem.

Kapelusz chłopięcy

W ostatnich dekadach kapelusz typu kelner (lub czapka typu kelner) stał się bardziej modną opcją wśród kobiet. Jest to bardziej okrągła wersja podstawowego płaskiego kapelusza. Przednia część czapki posiada krótki, lekko zakrzywiony rant i składa się z sześciu lub ośmiu części. Czapka chłopca-piekarza to inna nazwa czapki kowbojskiej.

Historia

Według Fashionable Hats, płaski kapelusz był początkowo produkowany w północnej Anglii około 1300 roku, ale forma kowbojska pojawiła się dopiero na początku 1900 roku. Nowe nakrycie głowy zostało szybko zaadoptowane przez kioskarzy, którzy sprzedawali gazety na rogach ulic, dzięki czemu zyskało przydomek "Newsboy Hat".

Wariacje

-Czapka z jabłkami jest wersją kapelusza kowbojskiego. Kapelusz ten ma osiem paneli i jest znacznie większy niż typowy kapelusz kelusznika.

-Kapelusz z krykietem, powszechnie znany jako "baggy green", jest odmianą kapelusza kowbojskiego. Jest to miękki kapelusz z panelową główką i krótkim daszkiem z przodu. Australijscy gracze krykieta noszą ją w jaskrawozielonym kolorze, dzięki czemu zyskała ona przydomek "baggy green".

-Czapka rasta to czapka z jabłkiem lub kapelusz typu newsboy, który jest również znany jako czapka rastafariańska lub czapka jamajska. Rastafarianie noszą czapki jako znak swojej wiary. Czapki tam są noszone przez wielu wyznawców tej wiary.

Kapelusz z kołem golfowym

Ponieważ jest to kapelusz z bardzo szerokim rondem i prawie całkowicie płaskim czubkiem, kapelusz typu cartwheel jest również znany jako kapelusz naleśnikowy lub kapelusz z talerzem. Rondo jest sztywne, ponieważ jest tak szerokie.

Historia

Kapelusze typu "cartwheel" były popularne w latach 40-tych i 50-tych XX wieku, kiedy to Dior łączył je z różnorodnymi, świeżymi stylizacjami. W miarę wzrostu popularności, kapelusze te były coraz bardziej misternie zdobione, a jedwabne kwiaty i wstążki zdobiły je.

Kapelusze Derby

Kapelusze Derby są tak samo nieodłączną częścią Kentucky Derby, jak same konie. Od 1875 roku w wyścigach konnych biorą udział znane osobistości i królewskie osobistości z całego świata, a kapelusze Derby zawsze były gwiazdami tego widowiska. Z drugiej strony, haftowany kapelusz Derby jest znacznie nowszą modą, niż większość ludzi sądzi.

Historia

Moda odgrywa kluczową rolę w Kentucky Derby od czasu inauguracyjnego wyścigu w 1875 roku. Dzień na wyścigach zawsze wiązał się z koniecznością przebrania się. Ówczesne style kapeluszy były noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Kapelusze były używane jako element mody przez cały czas, aż do połowy XIX wieku.

W latach 60-tych XX wieku pojawiły się duże, dramatyczne kapelusze Derby z szerokim rondem i wieloma ozdobami. Jak podaje NBC, styl ten zyskał popularność w latach 90. Noszenie ozdobnego kapelusza, im większego tym lepiej, jest obecnie uważane za tradycyjny strój Derby.

Styl

Szukasz fantastycznego kapelusza na Kentucky Derby? Kapelusze te można kupić w każdej chwili, choć większy asortyment dostępny jest wiosną. Jest to czas, kiedy otwierają się tory wyścigowe i odbywają się Derby. Wiele osób tworzy swoje własne kapelusze Derby, ponieważ nic nie mówi "jestem tobą" jak unikalny kapelusz. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu własnego kapelusza, zacznij od słomkowego lub klapniętego kapelusza i wykaż się kreatywnością.

Wczesną wiosną, jeśli wybierzesz się do Louisville, Kentucky, gdzie znajduje się Churchill Downs, wszędzie zobaczysz kapelusze na sprzedaż.

Kapelusze z fascynatorem

Jeśli śledzisz życie brytyjskich królów, na pewno dobrze o tym wiesz. Te skomplikowane nakrycia głowy są mocowane na głowie użytkownika i stanowią naprawdę atrakcyjny i przyciągający wzrok element mody.

Moda w rodzinie królewskiej

Kapelusze z fascynatorem, jak sama nazwa wskazuje, są zarówno intrygujące, jak i popularne wśród dam królewskich. W XVII wieku określenie to stało się popularne w świecie mody, szczególnie w Europie. Wcześniej kapelusz z fascynatorem był niczym innym jak koronkową chustą noszoną przez panie i owijaną wokół głowy. Głównym motywem noszenia go w ten sposób była chęć nadania osobie tajemniczej atmosfery.

Modny design

Współczesne kapelusze z fascynatorem są owocem starań nowojorskiego modystki Johna P. John uważał, że nadszedł czas, aby kapelusze te ponownie pojawiły się w latach 60-tych, dlatego ponownie wprowadził na rynek małe koktajlowe kapelusze, które pierwotnie znane były jako "clip-hats". Sformułowanie "fascynator" zaczęło przemawiać do dużej liczby kobiet, w wyniku czego wiele z nich zaczęło nosić te dobrze znane kapelusze, czyniąc je jeszcze bardziej modnymi niż wcześniej.

Kapelusze Cloche

Kapelusze Cloche były bardzo popularne we wczesnych latach 1900 dzięki swojemu charakterystycznemu i atrakcyjnemu kształtowi dzwonu. Termin cloche, który oznacza dzwonek, pochodzi z języka francuskiego. Kapelusze Cloche to dopasowane kapelusze w kształcie dzwonu, które nosi się nisko na głowie i opadają aż do czoła.

Historia

Kapelusz "grzybek", okrągły kapelusz z opadającym w dół rondem, przypominający czapkę grzyba, dał początek kapeluszowi cloche. Kapelusz z grzybkiem pojawił się po raz pierwszy w latach 70. XIX wieku i to właśnie na nim oparto cloche.

Styl kapelusza

Kapelusze typu cloche, dzięki swojemu tradycyjnemu wyglądowi i urokowi, skłaniają się ku stylowi retro. Są one zazwyczaj wykonane z różnych materiałów filcowych, które zapobiegają ich przesuwaniu się lub przemieszczaniu podczas noszenia na głowie. Chociaż kapelusze te były kiedyś noszone po prostu, obecne czasy znacznie je ulepszyły i można teraz dostać kapelusze cloche z igłami, piórami, aplikacjami i broszkami wysadzanymi klejnotami.

Ukryte znaczenie kapelusza Cloche

Jednak wiele pań ozdabiało swoje kapelusze cloche różnego rodzaju wstążkami, aby w ten sposób wyrazić siebie. Na przykład wstążka w kształcie strzały na kapeluszu oznaczała, że serce osoby noszącej kapelusz należy do kogoś innego, nawet jeśli jest ona niezamężna. Z kolei wstążka w krzykliwym stylu wskazywała, że jest niezamężna i szuka miłości.

Kapelusze z klapkami

Kapelusze z klapkami, które często były dobierane do ozdobnych i lejących się spódnic, były noszone z wielką pewnością siebie i polotem przez większość pań w XVIII wieku. Są one również znane jako "kapelusze Gainsborough", ponieważ pojawiają się na wielu obrazach Gainsborough.

Styl kapelusza

Szerokie ronda i skomplikowane elementy ozdobne, takie jak ogromne pióropusze, piękne wstążki i kwitnące kwiaty to charakterystyczne cechy kapeluszy typu floppy. Na początku XX wieku kapelusze z klapami były związane z pojęciem tajemnicy i zagadkowości, zwłaszcza gdy Greta Garbo, szwedzko-amerykańska aktorka filmowa, nosiła go perfekcyjnie w filmowej wersji "Anny Kareniny". Rondo jej kapelusza było stworzone tak, aby opadało na jedno z jej oczu w zmysłowy sposób, nadając jej seksowny wygląd.

Współczesny styl

Ze względu na szeroki rond, współczesne kapelusze z klapą stały się bardziej plażowym nakryciem głowy. Większość kobiet łączy swoje ogromne kapelusze z ciemnymi odcieniami lub okularami przeciwsłonecznymi, co samo w sobie jest wspaniałą deklaracją stylu.

Kapelusz z rondem typu kettle

Kapelusz z rondem w kształcie czajnika to tradycyjny kapelusz o prostej konstrukcji. Kapelusz ten może być wykonany z dowolnego materiału, pod warunkiem, że jest okrągły i ma krótki lub średni rond z wywiniętymi brzegami. Korona jest zaokrąglona, a kapelusze te są często ozdabiane wstążkami.

Maska

Czepki to podstawowe nakrycia głowy o długiej historii, ale okres wiktoriański był czasem największego rozkwitu tego wzoru.

Style kapeluszy

W latach 1800, czepki były coraz bardziej stylizowane, a falbany i ozdoby stawały się coraz bardziej popularne. Maska może mieć różne formy, od podstawowego kawałka materiału z dwiema nitkami po każdej stronie, służącymi do łączenia maski pod brodą, po ogromne kawałki materiału ze sztywnymi brzegami ozdobionymi koronką i wstążką.

Maski nie są już modne, ale niektóre organizacje religijne nadal je noszą.

Półkapelusz

W latach 50-tych, kiedy kapelusze damskie były w szczytowej formie, modny stał się półkapelusz. Można było wybierać spośród wielu wzorów, co sprawiło, że stał się on obowiązkowym dodatkiem dla każdej dobrze ubranej damy. Półkapelusz był świetnym sposobem na zachowanie mody, a jednocześnie na wyeksponowanie swojej fryzury.

Styl

Półkapelusz to niewielki kapelusz w kształcie korony, zakładany na czubek i tył głowy, opuszczany po bokach i kończący się zazwyczaj na wysokości uszu lub poniżej nich. Był to ściśle dopasowany kapelusz, który odsłaniał linię włosów i tył głowy. Kapelusz siodłowy, nazywany tak ze względu na swój kształt, był popularnym typem półkapelusza. Do formowania półkapeluszy używano drutu, chociaż miały one być niezwykle lekkie.

Kapelusz Papakha

Królowe noszą papakę od dziesięcioleci, ale prawdopodobnie nazywasz ją futrzaną czapką. Kate Middleton, królowa Beatrix, królowa Elżbieta i inni noszą tę czapkę. Ta futrzana czapka jest również noszona przez celebrytów jako część ich błyszczących zimowych zestawów.

Historia

Czapka papakha jest znana od pokoleń. Ta futrzana czapka była częścią umundurowania armii rosyjskiej w 1800 roku. Od tego czasu, czapka stała się popularnym elementem mody damskiej.

Styl

Czapka ta wykonana jest z prostego koła z płaską koroną, która występuje w różnych wysokościach. Papacha jest wykonana z futra lub jego imitacji.

Kapelusz typu pillbox

Kapelusz typu pillbox jest najbardziej znany z kapelusza Jackie Kennedy, Pierwszej Damy, która była znana ze swojego wyczucia mody. Jest to styl ponadczasowy, ale również przestarzały. Kapelusze typu pillbox nie są tak popularne jak kiedyś, ale nadal są popularnym dodatkiem do mody.

Historia

Według Encyklopedii Mody, kapelusz typu pillbox powstał w latach 30-tych XX wieku. Zaprojektowano go jako mały kapelusz bez ronda, z płaską górą i prostymi bokami, inspirując się prawdziwymi pillboxami. Po II wojnie światowej, ten mały kapelusz stał się stylowym must-have, osiągając szczyt popularności na początku lat 60-tych.

Kapelusz marynarski

Kapelusze marynarskie, które zostały pierwotnie stworzone dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, stały się popularnym dodatkiem do mody damskiej. To urocze nakrycie głowy ma sportowy charakter, który pasuje do letnich strojów.

Historia

W 1852 roku, tradycyjna czapka marynarska, często znana jako kapelusz marynarski, została włączona do standardowego munduru marynarki wojennej. W latach 80-tych XIX wieku stała się ona białym kapeluszem z podwiniętym rondem i niską, zaokrągloną koroną wykonaną z płótna, co przyczyniło się do powstania klasycznego stylu czapki marynarskiej. Następnie płótno zastąpiono bawełną. Kubek Dixie to inna nazwa białej czapki marynarskiej.

Czapka Sou'Wester

Pierwotnie, sou'wester był męską czapką. Ponieważ była noszona przez rybaków z Gloucester, znana jest również jako czapka rybaka z olejowej skóry. Z biegiem czasu czapka ta stała się damska.

Historia

W 1800 roku rybacy pracujący w trudnych warunkach używali olejnych kapeluszy znanych jako Cape Ann sou'westers ze względu na ich powszechne stosowanie w pobliżu Cape Ann, Massachusetts. Kapelusze te były wykonane z miękkiego, olejowanego płótna i podszyte flanelą, co zapewniało ciepło i ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Styl

Klasyczny kapelusz sou'wester miał wysoką koronę i szeroki rond, który często był dłuższy z tyłu niż z przodu. Pod koniec XIX wieku stał się modnym dodatkiem do damskich ubrań, a w latach 20. i 30. XX wieku był modną ozdobą. W latach 60-tych XX wieku popularne były szersze ronda.

Kapelusz słomkowy

Kapelusze słomiane, które są chłodniejsze w noszeniu niż inne tekstylia, zostały wymyślone dla różnych stylów kapeluszy.

Słoma jest niemal najczęściej wykorzystywana do produkcji kapeluszy typu Panama. Słoma jest również często wykorzystywana do produkcji tradycyjnych kapeluszy typu boater.

Kapelusz z koszem brzoskwiniowym

Kapelusz z koszyczkiem brzoskwiniowym stał się natychmiastowym hitem w Ameryce. Styl ten natychmiast zyskał popularność w Europie, gdzie szybko stał się ulubionym królewskim wyborem modowym.

Historia

Kapelusz Peach Basket pojawił się znikąd w 1908 roku, stając się natychmiastowym hitem, który szybko zyskał uznanie w świecie mody. Nazwa tego nakrycia głowy pochodzi od koszyków, które były używane do zbierania owoców z drzew w Stanach Zjednoczonych.

Niemal tak szybko, jak kapelusz stał się popularny, tak szybko wyszedł z mody. Kapelusze z koszem brzoskwiniowym zniknęły niemal tak szybko, jak się pojawiły i nie były ponownie widziane aż do lat 50-tych.

Styl

Kapelusze typu "koszyk" w kolorze brzoskwiniowym mają płaski wierzch i proste boki z wzorem przypominającym koszyk. Brzeg kapelusza jest lekko wywinięty, aby dopasować się do twarzy. Miękkie tkaniny pokrywają brzoskwiniowe kapelusze koszykowe, które są ozdobione wstążkami, kwiatami i innymi dekoracjami.

Wielu królewskich władców, w tym królowa Elżbieta, nosiło kapelusze z koszyczkiem brzoskwiniowym do swoich wiosennych i letnich strojów, utrzymując je przy życiu w obecnym krajobrazie mody.

Kapelusz włóczęgi (Vagabond Hat)

Kapelusz włóczykija był modny w latach 50-tych i do dziś jest dostępny w sklepach z kapeluszami.

Kapelusz włóczykija ma szeroki rond o zróżnicowanej szerokości i średnio wysoką koronę z wgniecionym środkiem. Kapelusz ten noszony jest z rondem skierowanym ku górze.

Modne style kapeluszy

Jeżeli kiedykolwiek będziesz miał ochotę na wydatek, kup jeden z nich i spraw, aby Twoja garderoba stała się kapeluszowym romansem! Inne rodzaje nakryć głowy, takie jak kapelusze Panama, kapelusze Derby, czapki kowbojskie i płaskie czapki, mogą być dodane do mieszanki, aby uzyskać jeszcze więcej alternatyw!

Kapelusze historyczne i kulturowe

Niektóre z nakryć głowy, które ludzie znają dzisiaj, mają głębokie korzenie kulturowe, znaczenie religijne lub inne historyczne zastosowania. Wiele odmian nakryć głowy było jednak niezbędnych w historii, ale nigdy nie były modne.

Według Word Cracker, kapelusz Gat był pierwotnie popularnym elementem koreańskiego ubioru. Był to szeroki, kulisty kapelusz z ogromnymi klapami na uszy, które owijano wokół głowy. Podczas panowania koreańskiej dynastii Joseon, która trwała od 1897 do 1910 roku, był noszony przez wieki.

Barretina ma znaczący związek z kulturą. Był popularny w Katalonii do XIX wieku, jak podaje Hat Guide. Kapelusz, który znajduje się na głowie, przypomina wełnianą torbę. Jego odcień jest często karmazynowy lub fioletowy. Najbardziej znanym użytkownikiem barretiny był Salvador Dali, który spopularyzował to nakrycie głowy na początku XX wieku.

Chociaż kapelusz ze skóry niedźwiedzia jest jednym z najbardziej znanych kapeluszy na świecie, większość ludzi nigdy go nie nosiła. Tylko strażnicy pałacowi w Anglii noszą te wysokie, puszyste kapelusze. Są to żołnierze, którzy nigdy się nie uśmiechają, stojąc na straży przed Pałacem Buckingham.

Ich XVII-wieczne czapki z niedźwiedziej skóry są noszone przez nich wszystkich. Według Londonist, są to ceremonialne kapelusze wykonane ze skóry amerykańskich czarnych niedźwiedzi. Skóra pochodzi z odbywającego się co roku w Kanadzie odstrzału czarnych niedźwiedzi. Każdego roku armia brytyjska zbiera 100 skór z niedźwiedzich czapek.

Busby, wojskowa czapka noszona przez węgierskich huzarów, jest dość podobna do czapki ze skóry niedźwiedzia. Jest to cylindryczna czapka futrzana z płaskim, a nie zaokrąglonym czubkiem. Na czubku czapki zawieszony jest materiałowy woreczek, który chroni przed ranami zadawanymi szablą. Według Hat Guide, we wczesnych latach 1900, czapka ta była popularna jako nakrycie głowy dla wojska.

Topi bhaa gaaule to charakterystyczna czarna czapka z podniesionym czołem i metalowym emblematem. Według Fundacji NIB, czapka ta jest elementem tradycyjnego stroju nepalskiego i ma duże znaczenie historyczne w tym regionie.

Napoleon, jeden z najbardziej znanych dowódców wojskowych w historii, był pierwszym, który nosił czapkę z bicorne. Według Kingdom of This World, bicorne wyewoluował z trójramiennego kapelusza, który był popularny w Ameryce Kolonialnej. George Washington nosił trójgraniasty kapelusz. Z bicorne Napoleon stworzył swój własny styl - wysoki, płaski kapelusz z wysoką, pochyłą koroną, która wygina się w dół po obu stronach.

Biret noszony jest przez duchownych wyznania rzymskokatolickiego, anglikańskiego i luterańskiego. Kapelusz często ma trzy lub cztery ronda i frędzle. Klasyfikacje religijne są uzależnione od koloru. Biskupi noszą purpurę, a księża - czerń. Kardynałowie noszą kolor czerwony, biskupi fioletowy, a księża czarny. Jest to kulista czapka z ukośnie ściętą koroną, o średniej wysokości.

Według Vintage Fashion Guild, panie w latach 1800 i wczesnych 1900 używały kapeluszy buduarowych, aby chronić swoje włosy podczas ubierania się i rozbierania. Czapka buduarowa jest przyciętym kawałkiem materiału, który pokrywa włosy.

"Kapelusz rzymski" - tak tłumaczy się cappello Romano. Ten okrągły kapelusz charakteryzuje się szerokim rondem i niską koroną. Jest on zazwyczaj wykonany z wełny lub filcu i noszony jest często przez duchownych katolickich. Do korony często przymocowana jest opaska lub sznur, które oznaczają godność. Według Nowego Ruchu Liturgicznego, papież nosi jeden z takich kapeluszy w kolorze czerwonym ze złotą opaską.

W latach dwudziestych XX wieku Gandhi nosił nakrycie głowy Gandhi, znane również jako topi Gandhi. Według Phaidon, nosił go jako prawdziwą modę, jako część jego dążenia do noszenia wyłącznie odzieży indyjskiej. Kapelusz stał się symbolem indyjskiego nacjonalizmu. Posiada wydrążony rdzeń i jest wykonany z ręcznie przędzonej bawełny khadi. Posiada płaski wierzchołek i owalny kształt z wysokimi bokami.

Dhaka topi, tradycyjna czapka nepalska, znana również jako nepalska topi, jest całkiem podobna do czapki Gandhiego. Panowie młodzi noszą tę czapkę przez cały okres ślubu, a także podczas najważniejszych festiwali i wydarzeń ceremonialnych.

Ghutra jest jednym z najbardziej znanych nakryć głowy na świecie, pomimo tego, że wielu ludzi nie zna jej nazwy. Kiedy nie jest noszona, jest to kwadratowy kawałek tkaniny złożony w trójkąt. Za pomocą prostej opaski z tkaniny, tkanina jest utrzymywana na miejscu. Jest to jedna z najbardziej starożytnych czapek w historii. To nakrycie głowy można zobaczyć u mężczyzn na wczesnych fotografiach Półwyspu Arabskiego.

Ponieważ kofia jest tradycyjnie noszona przez mężczyzn wyznających religię islamską, można ją zobaczyć na całym świecie. W tradycji muzułmańskiej i suahili, kofia to cylindryczny kapelusz z płaską koroną i bez ronda, mała czapeczka.

Małe, podstawowe kapelusze z płaską koroną są popularnym dodatkiem na całym świecie. Ponieważ w wierze muzułmańskiej mężczyźni muszą nosić czapkę, aby zakryć głowę podczas modlitwy, tak właśnie jest w tym przypadku. Na całym świecie czapki te noszą wiele nazw. Kufis, czapki karakul, czapki droppa i czapki kopiah to tylko niektóre z nazw, które zostały im nadane.

Biskupi kościołów rzymskokatolickiego, anglikańskiego i luterańskiego noszą mitrę lub miter, która jest fantazyjnym nakryciem głowy. Z przodu i z tyłu kapelusz podzielony jest na dwie części, z których każda ma kształt tarczy. Frędzle zdobią tył sukni w dwóch liniach.

Montera jest nakryciem głowy walki byków. Jest to element tradycyjnego stroju, który jest nadal używany na Półwyspie Iberyjskim i noszony jest zarówno przez mężczyzn jak i kobiety.

Stopniowanie kojarzy się obecnie z mortarboardem. Płaska, kwadratowa czapka z małą, miękką czapeczką, która leży na głowie. Czepek, który wywodzi się z formy średniowiecznego kapelusza, jest zazwyczaj ozdobiony frędzlami i innymi ornamentami.

Żydowscy mężczyźni noszą sztreimel, futrzaną czapkę, na święta religijne, radosne wydarzenia, a czasem na co dzień. Jarmułka, tradycyjna żydowska czapka, jest nakładana na sztreimel.

Maska Tudorów nie przetrwała próby czasu. Wydaje się, że jest to kapelusz noszony przez Henryka VIII podczas jego panowania w 1500 roku. Maska Tudorów przypomina dwie poduszki przymocowane do głowy osoby. Składa się z dwóch ogromnych kwadratów umieszczonych jeden na drugim, a każdy z nich ma jeden lub więcej ozdobnych frędzli. Kapelusz, który wcześniej był bardzo modny, obecnie jest noszony tylko podczas uroczystości akademickich i specjalnych okazji, jako część stroju akademickiego.

Innym niezwykle starym kapeluszem, noszonym od 1200 roku, jest zuchetta. Rzymscy katolicy noszą czapkę z czaszką. Może on być noszony samodzielnie lub pod biretem i mitrą. Kolor zukcetu zależy od statusu kościelnego noszącego. Według Encyklopedii Britannica, papież jest ubrany na biało, kardynałowie na czerwono, biskupi na fioletowo, a księża na czarno.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kapeluszy

Być może wiesz już wszystko o różnych odmianach kapeluszy, a jednak nie masz wystarczającej wiedzy, aby nosić kapelusze skutecznie i elegancko. Nie jesteś sam, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nosić kapelusze, jak wybrać kapelusz i uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania związane z kapeluszami. Poznaj odpowiedzi na pytania związane z kapeluszami i dowiedz się, jak stać się prawdziwym ekspertem od kapeluszy.

Jaki rodzaj kapelusza jest najbardziej popularny?

Trudno jest jednoznacznie określić, jaki styl kapelusza jest najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych. Według wielu sondaży najpopularniejsze są czapki z daszkiem.

Z kolei czapki z daszkiem są najlepiej sprzedającymi się kapeluszami na Amazon.

Jakie są najpopularniejsze kapelusze dla kobiet?

Kiedy chcesz podkreślić swój strój i dodać mu charakteru, kapelusz jest doskonałym dodatkiem. Kapelusz typu boater, kapelusz Panama lub kapelusz przeciwsłoneczny są idealne na upalne dni, według Nordstrom Trunk Club. W chłodniejszych miesiącach postaw na czapkę lub beret. Kapelusz kowbojski jest również odpowiedni na jesień i zimę.

Natomiast kapelusz wiadro, kapelusz kowbojski oraz podstawowa czapka z daszkiem mogą być noszone przez cały rok.

Dlaczego ludzie wybierają noszenie kapeluszy?

Kapelusze noszone są z różnych powodów. Można je nosić, aby utrzymać ciepło głowy w zimie, zapewnić ochronę przed słońcem w lecie i ochronić użytkownika przed deszczem. Kapelusze od dawna noszone są jako element mody. Mogą być noszone jako symbol statusu lub symbol religijny. Czasami kapelusze są noszone, aby ukryć łysinę lub brak włosów!

Jaki rodzaj kapelusza jest najlepszy dla Twojego kształtu twarzy?

Niektóre style kapeluszy najlepiej pasują do Twojego kształtu twarzy. Hats.com przyjrzał się najczęstszym kształtom twarzy i dopasował do nich odpowiednie kapelusze.

Kapelusze z szerokim rondem będą lepsze dla Ciebie, jeśli masz dłuższą twarz. Kapelusze kowbojskie, kapelusze przeciwsłoneczne, kapelusze z szerokim rondem i wszelkie kapelusze z dużym rondem będą wyglądać na Tobie najlepiej.

Czapki typu beanie, fedory i kapelusze cloche są najlepsze dla osób o bardziej okrągłym kształcie twarzy.

Kapelusze typu floppy i inne kapelusze z szerokim rondem, takie jak kapelusze kowbojskie i kapelusze przeciwsłoneczne, świetnie wyglądają na twarzach o kwadratowym kształcie.

Przy twarzy w kształcie serca najlepiej sprawdza się fedora, czapka z daszkiem lub czapka w stylu kowbojskim. Krótki rondo pomaga ukryć szerokie czoło twarzy w kształcie serca. Kapelusze z klapkami dodadzą twarzy zbyt dużo objętości i będą wyglądać niekorzystnie w przypadku twarzy w kształcie serca.

Ciesz się noszeniem różnych stylów kapeluszy przy twarzy owalnej! Eksperymentuj z różnymi stylami i baw się dobrze, korzystając z najnowszych trendów w damskiej modzie kapeluszowej.

Jak zdecydować, który kapelusz założyć?

Znalezienie idealnego wykończenia Twojego stroju może być trudne. Przy wyborze kapelusza kieruj się pogodą. Słomkowy kapelusz lub fantazyjny kapelusz Derby nie jest najlepszym wyborem, gdy jest zimno i deszczowo.

To, co założysz do kapelusza, zależy również od tego, co masz na sobie. Czapka z daszkiem to świetny sposób na ubiór dżinsów i T-shirtu. Jednak noszona z zapinanym na guziki garniturem, ta sama czapka z daszkiem wygląda dziwnie. W takim przypadku warto założyć fedorę.

Przy wyborze czapki kieruj się pogodą i tym, co masz na sobie.

Jak najlepiej dopasować czapkę do włosów?

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego przez Harper's Bazaar z ekspertami w dziedzinie mody, niektóre fryzury lepiej pasują do określonych stylów kapeluszy. Na przykład, jeżeli nosisz kapelusz z szerokim rondem, wystarczy Ci prosta fryzura. Włosy powinny być długie i falowane.

Jeżeli nosisz mniejszy kapelusz, np. fascynator lub kapelusz koktajlowy, postaw na gładką fryzurę. Do tego kapelusza świetnie pasuje fryzura na boba. Jeżeli Twoje włosy są dłuższe, dobrym rozwiązaniem będzie niski kok na karku. W przypadku kapelusza typu pillbox, zrób kok z boku pod jednym uchem.

Do jednostronnych kapeluszy kafelkowych można nosić kucyki. Dzięki temu, kapelusz będzie mógł obramować Twoją twarz.

Jak utrzymać kapelusz na głowie?

Niektóre kapelusze mają paski, które utrzymują je na miejscu. W przypadku niektórych stylów nie jest to jednak możliwe. Aby utrzymać kapelusz na miejscu, użyj szpilki do kapelusza lub spinki do włosów. Będziesz jednak potrzebować czegoś, w co będziesz mogła ją wbić. Zakładając kapelusz, zbierz pasmo włosów i przypnij je spinką, a następnie wepchnij spinkę przez kapelusz we włosy. Dzięki temu kapelusz pozostanie na swoim miejscu.

Możesz również zrobić półkę z wsuwek na czubku głowy, aby kapelusz pozostał na swoim miejscu.

Jak najlepiej pakować i podróżować z kapeluszami?

Jak przewozisz swoje wspaniałe kapelusze, skoro już je masz? Kapelusze mogą być trudne do spakowania i podróżowania z nimi. Z pomocą kilku wskazówek ekspertów z Travel + Leisure możesz spakować kapelusze i podróżować z nimi jak profesjonalista.

Odwróć kapelusz tak, aby jego wierzchołek był płaski. Wypełnij wnętrze kapelusza drobiazgami, takimi jak bielizna czy skarpetki.

Umieść kapelusz wraz z jego zawartością na dnie walizki, tym razem tak, aby korona kapelusza była skierowana w stronę sufitu. Zakończ pakowanie!

Kiedy należy przestać nosić kapelusz tyłem, a kiedy przodem do kierunku jazdy?

Gdy zapytasz, kiedy powinieneś przestać nosić czapkę z daszkiem tyłem do kierunku jazdy, otrzymasz wiele różnych odpowiedzi od różnych osób. Prawda jest taka, że moda jest zawsze kwestią osobistych preferencji. Czapka z daszkiem może być noszona do tyłu przez każdego, niezależnie od wieku. Noś ją, jeśli tak czujesz!

Czy kobieta może nosić czapkę w środku?

W przypadku kobiet zasady dotyczące noszenia kapeluszy są nieco inne. Jeśli masz na sobie modny kapelusz, możesz go nosić wewnątrz, jeśli odwiedzasz kogoś w domu, uczestniczysz w przyjęciu w ogrodzie, weselu lub obiedzie.

Kobiety mogą również nosić kapelusze na przedstawienia, takie jak filmy w pomieszczeniach. Kiedy grany jest hymn narodowy, kobiety również mogą zakładać kapelusze.

Zgodnie z etykietą, kobieta powinna zdejmować kapelusz tylko wtedy, gdy jest w pracy lub gdy zasłania on komuś widok.

Czy mężczyzna może nosić kapelusz w domu?

Według Emily Post mężczyźni powinni nosić kapelusze na zewnątrz, we wszelkiego rodzaju środkach transportu publicznego, w windach i budynkach użyteczności publicznej, takich jak lotniska, urzędy pocztowe, lobby hoteli i biurowców. Dopuszczalne jest również noszenie kapelusza na każdym wydarzeniu sportowym, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

O ile kapelusz nie jest nakryciem głowy o charakterze ceremonialnym lub religijnym, nie należy go nosić w domu, gdy jest się komuś przedstawianym, ani w miejscu kultu. Wewnątrz pomieszczeń, w miejscu pracy, mężczyźni nie powinni nosić kapeluszy, chyba że jest to wymagane przez wykonywaną pracę. Kapelusze nie są dozwolone w budynkach publicznych, takich jak szkoły, sądy czy biblioteki.

Za niegrzeczne uważa się również noszenie kapeluszy w restauracjach i kawiarniach, a także podczas wszelkich przedstawień lub filmów w pomieszczeniach zamkniętych oraz podczas wykonywania hymnu narodowego.

Czy kobiety mogą nosić kapelusze w kościele?

Kobiety mogą nosić modne kapelusze do kościoła i na nabożeństwa.

Czy noszenie kapelusza w domu przynosi pecha?

Mit o kapeluszach i pechu może mieć również nadprzyrodzony komponent, ponieważ niektórzy ludzie wierzyli, że złe duchy mogą ukrywać się we włosach. Kładzenie kapeluszy na stołach może potencjalnie rozprzestrzeniać złe duchy.

Czy dopuszczalne jest, aby kobieta założyła kapelusz na pogrzeb?

Ponieważ pogrzeb jest rodzajem ceremonii, kapelusze są dozwolone. Kapelusze mogą być noszone przez kobiety zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dlaczego nie należy kłaść kapelusza na stole?

Przekonanie, że kładzenie kapelusza na stole przynosi pecha, podobnie jak wiele przesądów, ma niejasną historię. Może to wynikać z faktu, że kiedyś uważano, że włosy są nieczyste, co sprawia, że noszenie kapelusza w pobliżu jedzenia jest nieatrakcyjne. Ponieważ wszy mogą żyć w kapeluszach, przesąd o kładzeniu kapeluszy na stole może być z tym związany.

Czy noszenie kapelusza w restauracji jest uważane za niegrzeczne?

W restauracji mężczyźni powinni zdejmować kapelusze przez cały czas. Wewnątrz restauracji kobiety powinny zdejmować kapelusze w stylu unisex, takie jak czapki z daszkiem.

Czy kapelusze szkodzą włosom?

Noszenie kapelusza zazwyczaj nie szkodzi włosom ani skórze głowy. Istnieją jednak pewne wyjątki. Ciasny kapelusz zmniejszy przepływ krwi do skóry głowy, co spowoduje tymczasowe wypadanie włosów. Regularne noszenie ciasnego kapelusza może spowodować trwałą utratę włosów.

Włosy mogą się łamać, jeżeli nosisz czapkę wykonaną z szorstkiego materiału lub z wieloma haczykowatymi ozdobami. Aby uniknąć łamania się włosów, zachowaj ostrożność podczas zakładania i zdejmowania czapki, która może zahaczać o włosy, a także używaj wzmacniającego szamponu i odżywki.

Czy jest już dostępnych więcej kapeluszy?

W historii pojawiło się wiele kapeluszy. Na przestrzeni lat kapelusze przybierały różne style wojskowe, religijne i modowe. Niektóre kapelusze, takie jak kapelusz ochronny, są noszone tylko w określonych sytuacjach. Na tej liście znajduje się prawie każdy rodzaj kapelusza, o jakim możesz pomyśleć, ale jest jeszcze kilka innych wojskowych, kulturowych i historycznych kapeluszy, które istniały w przeszłości.

Dlaczego damskie kapelusze wyszły z mody?

Spójrz na stare czarno-białe filmy z lat 30-tych i 40-tych, a zobaczysz, że kapelusze są praktycznie pokazem mody. Wielkie damy srebrnego ekranu, takie jak Ingrid Bergman i Bette Davis, nosiły kapelusze, aby wyglądać absolutnie fantastycznie. Jednak kapelusze nie są już powszechnie noszone jako modny dodatek na co dzień. Jakie jest znaczenie tej zmiany?

Kobiety nie zawsze nosiły kapelusze jako element mody. Zgodnie z Biblią, po ślubie kobiety muszą nakrywać głowy, a tradycja ta jest nadal praktykowana w ortodoksyjnym judaizmie.

Kapelusze na głowach kobiet nie wyszły z mody aż do lat 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy to fryzury stały się bardziej wyszukane. Kapelusze stały się niemodne w latach 60. ze względu na fryzury takie jak ule i popularne tapirowanie włosów. Ostatnio kapelusze powróciły jako modny dodatek.