20 typów butów dla mężczyzn (główne style butów)

Pamiętam czasy, kiedy botki były naprawdę modne i każdy je miał. I jako osoba, która zwykle idzie z prądem, ja też je miałam. Teraz mam tylko kilka par, które noszę na co dzień.

Istnieją jednak dziesiątki rodzajów butów, a oto one, łącznie z rodzajami przeznaczonymi dla mężczyzn:

Krótki przegląd historii butów

Krótko i zwięźle: buty istnieją od 15 000 lat p.n.e. Początkowo pojawiły się na obrazku przedstawiającym faceta w butach ze skóry i kobietę w butach z futrem, stojących obok siebie. W 2 140 r. p.n.e. buty znalazły się nawet na grobowcu Khnumhotepa.

Scytowie z południowej Syberii używali podstawowych skórzanych butów z futrzanymi osłonami na nogi, jak wynika z jednego z niezwykle realistycznych przedstawień obuwia z 1000 r. p.n.e. Buty utrzymywał na miejscu mały skórzany rzemień.

Minojczycy uczynili z produkcji butów rzemiosło dopiero około 3000 lat p.n.e.

Buty były noszone w celu ochrony stóp i nóg. Z drugiej strony, buty zawsze były elementem mody. Buty, które są dobrze zbudowane i wykonane z materiałów wyższej jakości, oznaczają bogactwo i prestiż.

Buty męskie

Pierwotne buty były wykonane z materiałów dostępnych dla wszystkich i dla każdego. Według naszych standardów, były one wykonane z materiałów roślinnych i zwierzęcych, a także ze skrawków szorstkiej skóry.

Jednak w miarę doskonalenia procesu produkcji butów zaczęto wytwarzać różne wzory butów przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn i do męskich zawodów. Obecnie kobiety mogą nosić dowolny typ butów. Jednak kilka stylów obuwia było wyraźnie inspirowanych przez mężczyzn i dla nich zaprojektowanych. Ile z tych stylów butów męskich nosiłeś?

Combat

Ponieważ ludzie walczą od bardzo dawna, buty bojowe są jednym z najstarszych używanych typów obuwia. Historia butów bojowych sięga czasów starożytnego imperium asyryjskiego, kiedy to żołnierzom przydzielono standardową parę butów z podeszwami w kształcie szpilek. Z kolei nowsze wzory butów bojowych wywodzą się z 1700 roku i generała, który szturmem zdobył cały świat: Napoleona.

Historia

Oddziały armii Napoleona nosiły sznurowane buty bojowe, które sięgały poza kostkę, podobne do butów używanych dziś przez żołnierzy. Wojskowe buty męskie w wersji overstock, dostarczane przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych, trafiły do sklepów z odzieżą cywilną po II wojnie światowej i szybko stały się podstawą popkultury. Buty bojówki były noszone w latach 60. jako protest antywojenny, co jest nieco ironiczne.

Wariacje

Wojsko Stanów Zjednoczonych stworzyło wiele różnych stylów butów bojowych dostosowanych do różnych warunków.

Żołnierze w Afganistanie otrzymali buty do walki w górach.

Buty dla czołgistów to buty wojskowe z paskami zamiast sznurowadeł. Brak sznurowadeł sprawia, że obsługa czołgu jest bezpieczniejsza. W ostatnich latach buty wojskowe stały się dość modne.

Deszcz

Arthur Wellesley, książę Wellington, był pierwszą osobą, która nosiła nowoczesne buty przeciwdeszczowe. Na początku XIX wieku Wellesley zamienił standardowe wojskowe buty heskie na proste, dopasowane do nogi buty. Buty były zakończone krótkimi obcasami. Buty Wellington, często nazywane kaloszami, były popularne w tamtych czasach.

Styl

Wellingtony przekształciły się w nieprzepuszczalne gumowe buty o podstawowym, opływowym stylu. Buty te nadal są przeznaczone do noszenia blisko uda i mogą, ale nie muszą, mieć obcasy. Buty przeciwdeszczowe są dostępne w szerokiej gamie odcieni. Popularnym kolorem jest żółty.

Jungle

Choć buty dżungla są najczęściej kojarzone z wojną wietnamską, wojsko amerykańskie stworzyło je po raz pierwszy w 1942 roku. Podczas II wojny światowej na teatrze Pacyfiku but ten był potrzebny. Obuwie to było lekkie, szybko schło i było trwałe. Pierwsze buty do dżungli miały cholewę z płótna i podeszwy z karbowanej gumy.

Pustynia

Buty pustynne są lekkie i wygodne, a także stały się modne jako obuwie codzienne. Buty te zostały zaprojektowane przez znanego projektanta obuwia, który przyczynił się do powstania kilku klasycznych stylów butów.

Historia

Nathan Clark służył w armii brytyjskiej w Birmie w 1941 roku. Zauważył, że wielu policjantów z jego oddziału nosiło po służbie lekkie, wygodne buty za kostkę, a on sam w głębi duszy był projektantem obuwia.

Według He Spoke Style, buty pochodziły z rynku kairskiego i zostały stworzone na specjalne zamówienie brytyjskich żołnierzy, ponieważ ich standardowe obuwie nie nadawało się na pustynię. Clark stworzył własne prototypy butów z gazet i wysłał je do Anglii, gdzie jego rodzina miała sklep z butami.

Po powrocie do Anglii po zakończeniu II wojny światowej Clark eksperymentował z projektem butów pustynnych. Zastosował lekką podeszwę z krepowanej gumy i sztywne skórzane cholewki. Projekt butów pustynnych wywarł ogromne wrażenie, gdy zaprezentował go na targach obuwniczych w Chicago w 1949 roku. Projekt był chwalony w gazetach, a buty pustynne Clarka stały się modne.

Styl

Buty pustynne za kostkę, sznurowane. Cholewki są wykonane z miękkiego zamszu, a podeszwy z krepowanej gumy. Buty pustynne mają zazwyczaj jasnobrązowy kolor i podstawowy kształt.

Inżynier

Buty inżynierskie to hybryda dwóch różnych stylów obuwia. Buty inżynierskie to połączenie podstawowego piękna butów do jazdy konnej z bardziej użytkowym wyglądem butów dla logistyków.

Styl

Buty dla inżynierów mają długą, zgrabną sylwetkę z łydką w kształcie rury, która w niektórych modelach może sięgać aż do kolana. But posiada klamrę przy kostce i niewielki obcas. Dodatkowa klamra może być widoczna wokół czubka buta.

Historia

Według Heddelsa buty inżynierskie pojawiły się w latach 30. ubiegłego wieku, w okresie Wielkiego Kryzysu. Pierwotnie były przeznaczone dla pracowników kolei. Duże buty chroniły nogi przed palącym żarem, który utrzymywał pociągi w ruchu.

W latach 50. buty inżynierskie stały się popularne wśród miłośników motocykli i od tego czasu stały się klasycznym obuwiem. Noszące je gwiazdy, takie jak James Dean i Marlon Brando, zostały zauważone i wkrótce każde dziecko w Stanach Zjednoczonych chciało mieć swoją własną parę. Buty inżynierskie są czasami znane jako buty motocyklowe lub buty dla motocyklistów ze względu na ich związek z kulturą motocyklową.

Jeździectwo

W 1600 roku w modzie pojawiły się nowoczesne modele butów do jazdy konnej. Żołnierze wyruszający konno do walki używali tych wysokich butów. Te wczesne buty były wykonane z gładkiej, pięknej skóry.

Wariacje

Buty jeździeckie występują w kilku odmianach, w tym jako buty wizytowe. Te buty, czasami nazywane butami ujeżdżeniowymi, są wysokie i bez sznurowadeł. Jeźdźcy ujeżdżeniowi lubią ten rodzaj butów jeździeckich. Buty do polowań i buty wierzchnie są obu rodzajami butów do jazdy konnej.

Buty terenowe to wysokie buty sznurowane. Są one najczęściej spotykane podczas zawodów konnych w skokach przez przeszkody.

Chukka

Można dyskutować, czy chukka to buty czy buty. Faktem jest, że jest to połączenie obu tych cech. Chukka to niski but o prostym, bardzo modnym kroju, który opiera się bezpośrednio na kostkach. Podobnie jak wiele innych wzorów butów, ma również dziedzictwo wojskowe.

Historia

Nathan Clark z firmy Clarks odkrył, że podczas II wojny światowej brytyjscy oficerowie działający w Egipcie preferowali niskie buty o prostym kroju. Według The Rake, Clark wypuścił linię butów chukka dla wszystkich w 1950 roku, a buty chukka od razu stały się popularnym typem butów.

Ale skąd brytyjscy oficerowie wzięli te buty? Historia butów chukka jest nieco niejasna. Według legendy książę Windsoru, królewski trendsetter, założył je w 1924 roku. Na początku lat 1900-tych książę, który przed abdykacją z tronu był Edwardem VIII, był znaną osobistością świata mody.

Inni twierdzą, że brytyjscy oficerowie szyli swoje własne buty chukka na zamówienie na kairskim Starym Bazarze. Wzorowano się na wielowiekowym stylu, który był popularny w tym regionie.

Niezależnie od pochodzenia, chukka boots zyskały popularność w latach 60. ubiegłego wieku, stając się jednym z najpopularniejszych wzorów obuwia w tamtych czasach.

Styl

W wysokich do kostki butach chukka boots stosuje się sznurowanie z trzema oczkami. Są one pozbawione podszewki i zaprojektowane jako eleganckie i nieskomplikowane. Chukkas to często lekkie obuwie, które można nosić w ciepłe dni.

Balmoral

Buty Balmoral zostały wyprodukowane specjalnie dla księcia Alberta. Oddany mąż królowej Wiktorii potrzebował butów do chodzenia po wrzosowiskach Balmoral, szkockiej posiadłości rodziny królewskiej. Te buty męskie zostały wyprodukowane w połowie XIX wieku.

Styl

Buty Balmoral wyróżniają się zamkniętym systemem sznurowania, widocznym szwem biegnącym równolegle do podłoża, niskim obcasem i okrągłymi palcami. Skórzane podeszwy tego modelu butów sięgają ponad kostkę.

Duck

Buty typu "kaczuszka" zostały wynalezione w 1911 roku przez Leona Leonwooda Beana, znanego bardziej jako L.L. Bean.

Historia

Pan Bean był zapalonym łowcą zwierzyny. Nie znosił mieć wilgotnych stóp podczas eksploracji pól. Zgodnie z podręcznikiem, pierwsze buty dla kaczek zrobił, przyszywając spód gumowego buta do wierzchu skórzanego buta roboczego.

Jego hybrydowe buty były nieco dziwne. Początkowo nazwał je butami turystycznymi Maine. Kacze buty były noszone przez myśliwych i tych, którzy chcieli, aby ich stopy pozostały suche podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Styl

Buty do kaczki mają gumowe podeszwy, które pokrywają większą część stopy i są widocznie przyszyte do skórzanych cholewek sięgających za kostkę. Buty te mają sznurowany przód i solidną podeszwę i mogą być sprzedawane jako buty myśliwskie.

Caulk

Logistycy używają butów z kauczuku, które są także znane jako buty z kauczuku, buty z kredy i buty z korka. W podeszwach tych butów osadzone są metalowe kołki, czasem nazywane knagami, które zapewniają przyczepność na kłodach, zboczach, lodzie i śniegu. Buty dla logistyków mają zwykle od 8 do 10 cali wysokości i są sznurowane.

Uprząż

Buty z uprzężą to popularny styl wśród motocyklistów i kolekcjonerów butów. Buty typu harness są zwykle wykonane z ciężkiej skóry i mają wysokość od 10 do 38 cali. Najbardziej charakterystyczną cechą tych butów jest pasek na kostce, który jest połączony z kółkiem. Nazwa butów pochodzi od uprzęży.

Historia

Najwcześniejsze buty z szelkami zostały zaprojektowane na wzór butów z kwadratowymi noskami, które nosili żołnierze podczas wojny secesyjnej. Szelki zostały dodane w latach 50-tych, nadając tym butom współczesny charakter i czyniąc z nich popularny typ butów motocyklowych.

Hobnail

Wzmianka o nich pojawia się w piosence Beatlesów, więc muszą być całkiem niezłe. Co sprawia, że buty hobnail są na tyle wyjątkowe, że Beatlesi je zidentyfikowali?

Historia

Według American Pine Club najwcześniejsze buty hobnailowe były tak naprawdę dziełem majsterkowiczów. Wcześniej buty alpinistyczne były w całości wykonane ze skóry i brakowało im przyczepności. Aby zapewnić butom odpowiednią przyczepność, wspinacze musieli wbijać młotkami własne gwoździe w podeszwy. Z tego powodu buty te znane są także jako buty do wspinaczki wysokogórskiej i buty wspinaczkowe.

Gwoździe były wykorzystywane w wielu rodzajach wczesnego obuwia, ale to buty wspinaczkowe utrwaliły ich miejsce w historii mody...

Są tak ważne, że śpiewali o nich nawet Beatlesi!

Stalowe palce

Pod koniec II wojny światowej bezpieczeństwo w przemyśle stało się istotnym zagadnieniem. Pierwsze buty ze stalowymi noskami, przeznaczone dla pracowników produkcyjnych, zostały wyprodukowane w Niemczech. Wkrótce stalowe noski pojawiły się w niemieckich butach wojskowych. Buty z noskami stalowymi są również znane jako buty bezpieczne i buty z noskami stalowymi.

Historia

Buty te zostały zaprojektowane przez firmę Red Wing. Wkrótce buty z noskami stalowymi zaczęły być oferowane przez wiele innych firm obuwniczych. Ochronne noski są obecnie produkowane z różnych materiałów innych niż stal, takich jak kompozyt i aluminium.

Skok

Według QM Fashion, buty do skoków, znane również jako buty spadochronowe, były przeznaczone dla żołnierzy podczas II wojny światowej. Zaprojektował je ppłk Yarborough. Dodał on do butów dodatkowe wsparcie wokół kostek, aby ułatwić lądowanie po skoku ze spadochronem. Buty były skórzane i miały długość do łydki. Buty były popularne także wśród innych żołnierzy.

Hessian

Buty heskie zostały stworzone w niemieckim kraju związkowym Hess. Po raz pierwszy pojawiły się w 1700 roku. Miały szpiczaste noski, niewielkie obcasy, piękne frędzle i były wykonane z błyszczącej skóry. Buty Hessian sięgały tuż poniżej kolana.

Moc toe

Buty Moc toe mają widoczne przeszycia wokół zaokrąglonych palców, co nadaje im wygląd mokasynów. W latach 50-tych XX wieku firma Red Wing była pionierem w projektowaniu butów moc toe.

Buty moc toe nie przypominały żadnych innych butów dostępnych na rynku. Buty moc toe, z gumowymi spodami i długimi noskami, były popularne wśród rolników, myśliwych i innych entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to klasyczne obuwie myśliwskie, które jest używane do dziś.

Buty kawaleryjskie

Kozaki kawaleryjskie, często nazywane jackbootami, to wyjątkowo wysokie buty sięgające powyżej kolan. Buty te były początkowo używane przez wojowników kawalerii w latach 1600. Te buty męskie są najbardziej znane z tego, że były noszone przez niemiecki Wehrmacht w czasach reżimu nazistowskiego w latach czterdziestych XX wieku.

Rigger

Buty Rigger to rodzaj obuwia ochronnego używanego przez pracowników platform wiertniczych. Od tego pochodzi określenie "rigger". Riggery są obecnie popularnym typem butów roboczych w różnych sektorach.

Styl

Buty riggera mają długość do łydki, posiadają stalowe noski i są zwykle w kolorze brązowym. Riggery są butami wciąganymi, z pętlami na czubkach. Buty te mają luźny krój i są łatwe do zakładania i zdejmowania.

Serwis

Buty wojskowe stanowią podgrupę butów służbowych. Buty te były najpierw noszone przez cywilów, a następnie zostały zaadoptowane przez wojsko. Wszystko zaczęło się w latach 30. ubiegłego wieku od kanadyjskiego szewca.

Historia

W 1931 r. Edward Viberg założył w Kanadzie firmę Viberg Corporation. Jego firma zajmowała się sprzedażą wytrzymałego obuwia dla rolników i innych osób. Pierwsze buty Viberga były wojskowymi butami za kostkę, które posłużyły jako prototyp butów służbowych.

Kiedy w latach 40. firma przeniosła się do Kolumbii Brytyjskiej, buty Viberga były popularne wśród drwali. Buty służbowe, które w latach 40. zostały zaadoptowane przez wojsko amerykańskie, są obecnie powszechnie znane. W 1943 roku wojsko rozpowszechniło buty służbowe.

Styl

Wysokie buty za kostkę z okrągłymi palcami i niewielkim obcasem są znane jako buty służbowe. Mają one ten sam sznurowany przód i konstrukcję co buty wojskowe.

Trench

Już we wczesnych latach I wojny światowej żołnierze w Stanach Zjednoczonych szybko odkryli, że mają problem z obuwiem. Standardowe buty marszowe Russet nie radziły sobie z ówczesnym francuskim terenem. Żołnierze nabawili się stopy okopowej. Było to niedopuszczalne, więc jeden z generałów podjął działania.

Generał John Pershing zezwolił na wprowadzenie modyfikacji do butów marszowych Russet. Dodano skórzaną konstrukcję i impregnację, a także potrójnej grubości podeszwę z żelaznymi koturnami. But do okopów był również znany jako but Pershinga.

Buty dla mężczyzn i kobiet

Wiele typów butów jest używanych zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, i wyglądają one atrakcyjnie w obu przypadkach.

Cowboy

Jednym z najbardziej znanych stylów butów jest but kowbojski. Kiedy widzisz buty kowbojskie, od razu je rozpoznajesz.

Buty kowbojskie noszą wszyscy - od muzyków country, przez gwiazdy Hollywood, blogerki modowe, po zwykłych ludzi. Nie trzeba dodawać, że te wspaniałe buty są niezbędnym elementem garderoby i fantastycznym dodatkiem do ekwipunku każdej modnej osoby.

Pierwsze buty kowbojskie pojawiły się na równinach Stanów Zjednoczonych w 1800 roku. Jednak początki tego specyficznego obuwia sięgają znacznie głębiej.

Historia

Buty vaquero, które zostały przetransportowane do obu Ameryk z Hiszpanii, miały wpływ na kształt butów kowbojskich. Pierwsi imigranci wprowadzili ten styl do kraju w latach 1600.

Styl

Buty kowbojskie zostały zaprojektowane z myślą o jeździe konnej. Mają wysokość do łydki i są zaprojektowane tak, aby utrzymać stopy w strzemionach podczas jazdy. Buty kowbojskie mają spiczaste obcasy, które chronią podeszwy butów przed wyślizgnięciem się ze strzemion.

Buty kowbojskie są zazwyczaj pozbawione sznurowadeł i mają mocno zdobione fasony. Buty kowbojskie wyróżniają się spiczastymi palcami i lekko zakrzywionymi otworami na nogi, które nadają im niepowtarzalny wygląd.

Warianty

Buty kowbojskie, jak z pewnością wiesz, występują w wielu różnych stylach, z których każdy ma swój własny, niepowtarzalny styl. Klasyczne buty kowbojskie to najpopularniejszy typ butów, z 12-calowym noskiem i kubańskim obcasem, który jest skierowany do wnętrza buta.

Roper boots to rodzaj butów kowbojskich z krótszymi bokami i niższym obcasem niż w przypadku standardowych butów kowbojskich. Roper boots zostały zaprojektowane, aby ułatwić jeźdźcom rodeo zsiadanie z koni i galopowanie pieszo podczas zawodów.

Ugg

Kiedy Brian Smith przybył do Kalifornii w 1978 roku, był już wielbicielem butów z owczej skóry. Odkrył plażowy styl życia w południowej Kalifornii, który wydawał mu się idealny do wyboru obuwia. Założył markę Ugg, aby podzielić się swoim wyczuciem stylu z nowo poznanymi ludźmi.

Terminy "buty ugg" i "buty z owczej skóry" są często używane zamiennie. Buty Ugg są znane ze swojej podstawowej, pozbawionej ozdób formy, która sięga tuż nad kostkę.

Buty robocze są dostępne w różnych stylach. Buty robocze mogą być dowolne, od butów kowbojskich, przez buty z noskiem w szpic, po każdy inny rodzaj butów, jeśli mają cechy, które czynią je wytrzymałymi, wygodnymi i przyjaznymi w pracy. Buty robocze często nie mają obcasów lub mają niskie obcasy, trwałe podeszwy i bezpieczne palce.

Turystyka piesza

Na początku XX wieku turystyka piesza stała się popularną rozrywką. Wymusiło to stworzenie wzorów obuwia turystycznego. W tamtych czasach nawet podeszwy były wykonane ze skóry. Skórzane podeszwy butów były naoliwiane, aby poprawić przyczepność. Wraz z rosnącą popularnością turystyki pieszej i rozwojem technologii produkcji butów, ewoluowały typy butów turystycznych i obuwia turystycznego.

Historia

Według Heddelsa pojawienie się gumowych podeszew zmieniło buty turystyczne, zapewniając im lepszą przyczepność i eliminując konieczność stosowania gwoździ. Buty turystyczne są zazwyczaj sznurowane i sięgają do kostki.

Chelsea

Nazwa butów Chelsea pochodzi od londyńskiej dzielnicy Chelsea. W latach 50. ubiegłego wieku Chelsea była najmodniejszą dzielnicą miasta. Była to przystań dla muzyków, artystów, pisarzy, aktorek i osób w różnym wieku. Ponieważ były one tak często widywane w tej okolicy, niskie buty noszone przez tych stylowych ludzi nazwano butami Chelsea.

Historia

Styl butów Chelsea wywodzi się z lat 50. XIX wieku, choć popularność zyskał w latach 50. Po tym, jak w 1851 roku królewski kordelier, osobisty pucybut królowej Wiktorii, J. Sparkes Hall, zaprojektował buty z elastycznymi bokami, królowa Wiktoria zaczęła je regularnie nosić. Nazwę tę nadano butom Paddock boots.

Firma Anello & Davide wyprodukowała cztery pary paddock boots dla Beatlesów, wschodzącego zespołu rockandrollowego, około sto lat później. Inni rockmani szybko naśladowali ten wzór, a buty Chelsea stały się popularnym wyborem wśród młodych ludzi w Anglii i na całym świecie.

Styl

Buty Chelsea mają gładki, pozbawiony koronek kształt z lekko spiczastymi palcami, lekko podwyższonym obcasem i elastycznymi bokami, które sięgają tuż nad kostkę.

Buty Chelsea bez sznurowadeł są odpowiednie zarówno do formalnych, jak i nieformalnych stylizacji. Mężczyźni mogą nosić buty Chelsea z eleganckim, ostrym garniturem, aby stworzyć spójny wygląd. Jeśli masz na sobie niebieski garnitur, wybierz ciemnobrązowe skórzane buty Chelsea. Połączenie niebieskiego i brązowego jest duszne i uwodzicielskie.

Zamszowe botki Chelsea są świetną opcją dla bardziej swobodnego wyglądu. Zamszowe botki są dostępne w różnych kolorach, w tym brązowym i czarnym. Należy pamiętać, że czarne zamszowe botki są tradycyjne dla miasta, a brązowe są piękne na wsi.

Botki Chelsea są dostępne w różnych stylach dla pań. Piękno tych butów polega na tym, że pasują do wszystkiego - od dżinsów, przez spodnie typu chinos, po eleganckie garnitury.

Kalosze

Galoty to jeden z najstarszych rodzajów butów na tej liście, ponieważ były jednymi z najwcześniejszych. Chociaż sama nazwa pochodzi z czasów średniowiecza, sam wzór ma co najmniej 4000 lat.

Historia

Legginsy owijano na nogach na mokasyny, aby zapewnić ochronę przed warunkami atmosferycznymi, co dało początek kaloszom. Eskimosi z Ameryki Północnej wynaleźli buty odporne na warunki atmosferyczne, wykonując je z futra niedźwiedzia polarnego.

Styl

Kalosze z czasem przekształciły się w podstawowe obuwie wierzchnie wykonane z wodoodpornych materiałów, najczęściej z gumy. Ze względu na swój rozmiar są przeznaczone do noszenia na inne obuwie.

Gumofilce

Gumofilce są wykonane z gumy, co jest niezwykłe. Dlaczego nie są one znane po prostu jako gumowce? Nazwa pochodzi od egipskiego słowa kernai, które w języku greckim zostało przekształcone w kommi, jak podaje New Zealand Geographic. W łacinie, języku rzymskim, słowo to przekształciło się w gummi, co dało angielski termin guma.

Styl

Gumofilce są zazwyczaj wysokie, sięgają tuż poniżej kolana. Posiadają grube podeszwy z przyczepnym bieżnikiem. Gumofilce to ogromne buty robocze lub pogodowe, które można zakładać na zwykłe buty.

Biodrówki

Buty biodrówki, często nazywane woderami lub butami wędkarskimi, zapewniają wodoodporność. Wodery zapewniają suchość podczas brodzenia w wodzie. Sam termin pochodzi z lat 40. XIX wieku, ale wodoodporne obuwie powstało już u zarania dziejów. Bardziej współczesne modele woderów pojawiły się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.

Historia

Wodery wykonane z grubej wulkanizowanej gumy były popularne w latach 60. Były ciężkie i nie przepuszczały powietrza, a do tego były nieco nieprzyjemne.

Wtedy właśnie neopren zrewolucjonizował rynek butów biodrowych. Materiał ten był lżejszy, co otworzyło zupełnie nowe możliwości w projektowaniu woderów. W latach 80-tych wodery stały się znacznie łatwiejsze do noszenia, dzięki zastosowaniu jedynie cienkiej warstwy neoprenu. W latach 90. XX wieku wodery stały się bardziej oddychające, ponieważ udoskonalono technologię.

Styl

Buty na biodra są obecnie dostępne w różnych długościach. Wiele woderów to w zasadzie połączenie butów i spodni. Są one przeznaczone do noszenia na bieżącą odzież i obuwie, a nie jako ich zamiennik.

Rosyjskie

Rosyjskie walenki są również znane jako rosyjskie kozaki. Są to przytulne wełniane buty o długiej historii. We wczesnym okresie istnienia Rosji do ich wyrobu używano filcu. Do lat 1700-tych valenki były produkowane ręcznie na Syberii i w północnej Rosji.

Styl

W butach rosyjskich nie ma lewej ani prawej strony. Podczas noszenia dopasowują się one do kształtu stopy. Buty te odprowadzają wilgoć i utrzymują skórę suchą, ponieważ są wykonane z wełny. Buty te mają podstawowy, uproszczony styl i bezszwową konstrukcję.

Buty do suchego skafandra

Nurkowie i osoby pracujące w wodzie lub na wodzie, np. rybacy, używają butów do suchego skafandra. Są to gumowe buty, które nakłada się na stopy i kostki. W związku z tym można je nosić z innymi butami.

Buty do suchego skafandra są obecnie dostępne w szerokiej gamie wzorów, które naśladują inne formy obuwia, i są często noszone jako samodzielne obuwie, a nie jako buty lub jako warstwa ochronna pod innymi parami butów.

Mukluki

Mukluki są przeznaczone do wytrzymywania najtrudniejszych warunków zimowych. Mukluki są wykonane z miękkiej skóry i zostały zaprojektowane przez Inuitów. Termin Yupik maklak oznacza "brodatą fokę", a mukluk pochodzi od tego słowa. Jak podaje kanadyjska Wikipedia, zwierzę to było w przeszłości wykorzystywane do produkcji wielu eskimoskich ubrań.

Styl

Mukluki są wodoodporne. Do ich wykonania używa się skóry foczej. Mukluki były używane przez europejskich odkrywców i handlarzy futer co najmniej od 1600 roku. Mukluki, znane również jako kamik, są rodzajem mukluka.

Stopy morskie

Stopy morskie, często nazywane butami morskimi, nie są zaprojektowane jako modne. Te wysokie, nieprzemakalne buty są używane przez rybaków i inne osoby spędzające czas na łodziach lub w wodzie. W powieści "Moby Dick" z 1851 roku pojawia się wzmianka o tych butach.

Jodhpur

Niektóre zawody wymagały stworzenia obuwia. Buty kowbojskie zostały stworzone, aby jazda konna była wygodniejsza. Wspinaczka stała się łatwiejsza dzięki butom w stylu hobnail. Z drugiej strony, buty Jodhpur są wyjątkowe. Buty te zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do pary spodni, które zostały zaprojektowane wcześniej.

Historia

Przed wprowadzeniem spodni jodhpur najczęściej stosowanym ubiorem jeździeckim były bryczesy. Nie były one wcale takie wspaniałe, ponieważ nie zapewniały jeźdźcowi żadnej ochrony dolnej części nogi. Wymuszało to stosowanie wysokich butów jeździeckich. Wszystko to zmieniło się po założeniu spodni jodhpur.

Nawet podczas jazdy konnej spodnie były wykonane tak, aby chronić nogi. Umożliwiło to noszenie krótszych butów. W rzeczywistości stworzyło to pustkę w branży mody. Jeźdźcy potrzebowali krótszych butów, które można było łatwo zakładać i zdejmować, a które dobrze wyglądałyby ze spodniami jodhpur, które stawały się coraz modniejsze w 1890 roku.

Buty jodhpur były bezsprzecznie najlepszym wyborem.

Styl

Buty Jodhpur mają zaokrąglone palce, krótkie obcasy i są wysokie do kostki. Ponieważ przyszwa jest przyszyta do ćwiartki, do ich wykonania potrzebne są tylko dwa kawałki skóry lub innego materiału. Pasek i klamra owijają się wokół kostki butów jodhpur. Według Gentleman's Gazette, w niektórych modelach pasek nie zawsze sięga dookoła kostki.

FAQs

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów butów, co oznacza, że trzeba wiele o nich wiedzieć. Wiele rodzajów obuwia może Cię nadal wprawiać w zakłopotanie. Nie tylko Ty masz takie wrażenie. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące butów i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wybieraniu doskonałych butów, dbaniu o ich wygląd i podejmowaniu mądrych decyzji dotyczących stylu.

Jakie są najlepsze rodzaje butów zimowych?

Wiele modeli butów zimowych zostało zaprojektowanych tak, aby wytrzymywały ekstremalne warunki pogodowe i są przystosowane do zimnej pogody. Na przykład buty do kaczki mają za zadanie utrzymywać stopy w cieple i suchości podczas zimnych, deszczowych miesięcy zimowych. Może się jednak okazać, że każdy but nie jest wystarczająco ciepły. Aby zapewnić swoim stopom ciepło, szukaj raczej określonych cech niż konkretnych rodzajów butów zimowych.

Buty ocieplane mają za zadanie utrzymywać ciepło w środku, a zimno na zewnątrz. Buty wodoodporne mają za zadanie chronić Cię przed śniegiem i lodem. Buty z przyczepnym bieżnikiem ułatwiają trakcję na oblodzonych nawierzchniach. Jeśli tej zimy zamierzasz przebywać na mrozie, koniecznie zaopatrz się w podszewkę z polaru.

Poszukaj idealnych cech, a odkryjesz idealne buty zimowe.

Ile jest różnych rodzajów butów?

Buty istnieją prawie tak długo, jak ludzie. Jest w nich wiele historii, a także wiele różnych rodzajów obuwia. Istnieją buty modne, buty na niepogodę i buty do uprawiania specjalistycznych sportów. Istnieje wiele różnych rodzajów butów, ponieważ mają one tak długą historię i pełnią tak wiele różnych funkcji. Projektanci stale tworzą nowe buty, a postęp technologiczny często zmienia style butów.

Ze względu na stale zmieniający się charakter butów trudno jest określić, ile jest ich różnych odmian w danym momencie. Wystarczy wspomnieć, że istnieje wiele różnych stylów butów do każdej pracy. Jeśli nie możesz znaleźć pary, która odpowiada Twoim potrzebom, zrób własną! Kto to może powiedzieć? Być może dołączysz do długiej i fascynującej listy tych, którzy stworzyli kultowe buty w historii mody.

Czy buty się kurczą?

Niektóre buty mogą się skurczyć w odpowiednich okolicznościach. Szczególnie buty skórzane są podatne na kurczenie się. Niektóre osoby celowo kurczą swoje skórzane buty, aby uzyskać bardziej dopasowany wygląd. Jeśli nie chcesz, by Twoje skórzane buty się skurczyły, unikaj ciepła i wody, a zwłaszcza obu tych rzeczy naraz.

Jeśli Twoje buty nie są wykonane z zamszu, nie mocz ich w wodzie przez około godzinę, aby celowo je skurczyć. Zamsz zostanie zniszczony przez wodę. Jeśli Twoje buty są zamszowe, zwilż ich wnętrze i pozwól im wyschnąć na powietrzu. Aby woda nie przesiąkła i nie zepsuła wyglądu zamszowej skóry, nie mocz ich zbytnio.

Załóż wilgotne skarpetki, a następnie buty, gdy już będą mokre. Buty należy nosić do czasu, aż skarpetki całkowicie wyschną. Możesz także użyć suszarki do włosów i butelki z rozpylaczem do obkurczania butów. W każdym przypadku, gdy skóra jest mokra, należy zastosować odżywkę do skóry.

Buty wykonane na przykład z tworzywa sztucznego nie będą się kurczyć.

Jakie rodzaje obuwia są obecnie popularne?

Buty są zawsze w modzie, ale moda zmienia się z biegiem czasu. Wraz z ewolucją stylów pewne elementy stają się modne lub niemodne. Co więc jest teraz modne?

Według PopSugar, kozaki za kostkę i kozaki za kolano są teraz szczególnie modne. Kobiety wybierają bardziej praktyczne modele niż kozaki na wysokim obcasie.

Czy mogę włożyć buty do suszarki?

Mokre buty nie są dobre dla Twoich stóp. Żołnierze przekonali się o tym podczas I wojny światowej. Byli oni narażeni na wilgotne warunki i otrzymali obuwie, które nie zapewniało wystarczającej ochrony przed wilgocią, co doprowadziło do powstania stopy okopowej. W mokrych butach mogą rozwijać się bakterie, których nie chcesz mieć na swoich stopach.

Suszenie butów na powietrzu może zająć dużo czasu. Dlatego, jeśli chcesz, aby buty były suche, wrzuć je do suszarki. Zanim jednak włożysz buty do suszarki, musisz zrobić kilka rzeczy.

Po pierwsze i najważniejsze, upewnij się, że Twoje obuwie jest czyste. Jeśli włożysz brudne buty do suszarki zanim całkowicie wyschną, drobiny błota lub brudu mogą zamienić się w plamę. Następnie należy zdjąć sznurowadła. Przełóż sznurowadła przez dwa górne oczka butów, aby je zapiąć. Upewnij się, że sznurowadła są wystarczająco długie. Zrób to z obydwoma zestawami sznurowadeł i zwiąż je razem.

Sznurówki powinny być teraz przywiązane do drzwiczek suszarki. Sprawdź, czy buty mogą zmieścić się wewnątrz suszarki przy zamkniętych drzwiach. Buty muszą być przywiązane do drzwi suszarki, aby uniknąć obijania się o nie wewnątrz. Będzie to nie tylko denerwujące, ale może też uszkodzić suszarkę.

Buty należy suszyć w krótkich odstępach czasu, nie dłużej niż pięć minut jednorazowo, w suszarce ustawionej na niską temperaturę. Może nie być potrzebne całe pięć minut, ponieważ suszarka szybko wysuszy buty.

Ta procedura umożliwia suszenie butów w suszarce. Jest to zdecydowanie odradzane. Suszarka może powodować pęknięcia i zużycie skóry, ponieważ tak szybko suszy buty. Suszenie butów w inny sposób, np. przy użyciu specjalnej suszarki do butów, jest opcją.

Czy to prawda, że buty są szkodliwe dla stóp?

Niektóre modele butów są szkodliwe dla stóp. Jeśli nosisz je często, mogą one powodować długotrwałe uszkodzenie stóp. Buty na wysokim obcasie zmieniają Twój normalny chód i zmuszają Twoje stopy do funkcjonowania w nowy sposób.

Buty z owczej skóry i inne buty z polarem w środku mogą powodować rozwój zarazków i grzybów na skórze. Aby tego uniknąć, do butów należy zakładać skarpetki.

Czy buty mogą powodować bóle pleców?

Ponieważ nie pozwalają stopom swobodnie poruszać się podczas chodzenia, niektóre rodzaje obuwia mogą powodować dyskomfort pleców. Jeśli często nosisz buty na wysokich obcasach, mogą one zaszkodzić Twoim stopom i plecom. Buty na wysokim obcasie mogą powodować ból pleców lub stóp.

Czy istnieje możliwość wymiany podeszwy w butach?

To może być przygnębiające, jeśli jesteś bardzo podekscytowana parą butów, a podeszwy ulegną zniszczeniu. Nie należy jednak rozpaczać. Jeśli chcesz dać swoim butom drugie życie, możesz je przemodelować. Jeśli w podeszwie jest dziura, podeszwa zużyła się nierównomiernie i chodzenie stało się trudne, podeszwa się rozwarstwiła lub jest mocno zużyta lub uszkodzona, możesz chcieć je wymienić.

Czy mogę rozciągnąć moje buty?

Jeśli masz zbyt ciasne buty skórzane, możesz je rozciągnąć. Nie rozciągnie to butów plastikowych ani innych butów nie skórzanych, ale rozciągnie buty skórzane. Do wykonania tej czynności można zawsze użyć rozciągacza do butów. Można też użyć sprayu do rozciągania skóry. Aby uniknąć poplamienia skóry, należy postępować zgodnie z instrukcją.

Czy można nosić buty do stroju business casual?

Dostępnych jest wiele różnych butów o profesjonalnym wyglądzie. Według TrendSpottera, wiele butów pasuje do stylu business casual. W połączeniu z odpowiednim strojem, buty Chelsea, chukka boots i inne niskie modele wyglądają świetnie.

Jakie obuwie do snowboardu i sportów zimowych jest Ci potrzebne?

Niektóre aktywności zimowe wymagają specjalnych butów zaprojektowanych specjalnie do nich. Dobrym przykładem są buty do snowboardu. Jeśli chcesz jeździć na nartach, będziesz potrzebować butów narciarskich. Do uprawiania sportów zimowych powinna wystarczyć każda para ocieplanych, bardzo ciepłych butów.

Jaki jest najlepszy sposób dopasowania butów?

Źle dopasowane buty są nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne. Jeśli nadal będziesz nosić buty o niewłaściwym rozmiarze, mogą one powodować poważne problemy ze stopami, a także poważne komplikacje ze stawami i kręgosłupem.

Twoje buty są za duże, jeśli Twoje stopy ślizgają się w nich, czy to na boki, czy do przodu i do tyłu. Jest to rzeczywiście poważny problem. Zbyt duże buty mogą powodować różne problemy. Nagniotki są niewygodne i nieestetyczne, a ich przyczyną może być noszenie zbyt dużych butów. Uszkodzenie więzadeł kostki i zapalenie ścięgna Achillesa to dwa inne poważne problemy, które mogą być spowodowane zbyt dużym obuwiem.

Czy to możliwe, że Twoje buty są na Ciebie trochę za duże? Buty są za duże, jeśli palce mają więcej niż centymetr wolnej przestrzeni lub jeśli pięta porusza się w dowolnym kierunku.

Innym problemem jest zakup butów, które są za małe na Twoje stopy. Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która może być spowodowana noszeniem zbyt ciasnych butów. Jeśli buty są zbyt ciasne, na skórze mogą tworzyć się zarazki z powodu braku wentylacji. W wyniku tego może rozwinąć się m.in. stopa atlety.

Czy Twoje palce stóp ocierają się o palce buta? Czy po kilku godzinach noszenia butów czujesz się w nich niespokojnie? Jeśli tak jest, musisz poluzować buty. Noszenie butów nie powinno sprawiać Ci żadnego dyskomfortu.

Zanim kupisz parę butów, przejdź się w nich i zwróć uwagę na postawę swojej stopy. Każdy lubi naciskać na palce swojego obuwia, aby sprawdzić, jak dobrze jest dopasowane. Nie jest to jednak dobra technika oceny dopasowania butów.

O wiele ważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, jak buty dopasowują się do pięty i najszerszej części stopy. Po spędzeniu czasu na chodzeniu, staniu i po prostu używaniu stóp do poruszania się, Twoje stopy naprawdę powiększą się o około pół rozmiaru pod koniec dnia. Dlatego buty muszą być dopasowane do szerokości stopy i jeszcze trochę. W ten sposób będziesz w stanie znaleźć idealne dopasowanie.

Jak wygląda proces produkcji butów?

Wiele butów jest nadal produkowanych w ten sam sposób, w jaki robiono to przez tysiące lat. Stosuje się indywidualnie cięte i zszywane kawałki skóry, tworzywa sztucznego lub materiału. Choć wiele dużych firm produkujących buty wykorzystuje do tego celu maszyny, niektóre buty nadal są wykonywane ręcznie. W niektórych butach mogą być stosowane pikowania lub ozdoby. Po pocięciu tkaniny na części te ozdobne elementy są przyszywane na miejsce.

Podeszwy są przyszywane i/lub klejone na miejscu po zszyciu górnych części buta. Następnie dodaje się podszewkę, ocieplenie i wkładki. Jest to zbytnie uproszczenie procedury, ale ilustruje ono ogólny sposób tworzenia butów.

Jakie rodzaje butów noszą żołnierze sił specjalnych?

Zielone Berety, Army Rangers, Navy SEALs, Marine RECON i Air Force Special Tactics to tylko kilka z czołowych oddziałów sił specjalnych, jakie ma do zaoferowania amerykańska armia. Siły specjalne noszą w większości standardowe obuwie danego oddziału wojskowego. Na przykład buty są używane wyłącznie z mundurem bojowym marines.

Z nielicznymi wyjątkami nawet żołnierze sił specjalnych noszą zwykłe wojskowe buty bojowe. Mimo że buty Chuck Taylors nie są standardowym wyposażeniem, według Military.com noszą je dość często komandosi Navy SEALs.

Jakie rodzaje obuwia nosi personel wojskowy?

Buty bojowe są dostarczane przez wojsko Stanów Zjednoczonych członkom służb zbrojnych. Obejmują one modele butów na gorącą pogodę, zimną pogodę i różne klimaty. Buty w stylu wojskowym i buty bojowe są dostępne u różnych producentów butów.

Zgodnie z oficjalną stroną internetową piechoty morskiej marines mogą nosić buty bojowe produkowane przez firmy Danner, Belleville, McRae i Bates.

Co oznacza umieszczenie buta na słupku ogrodzeniowym?

Czy kiedykolwiek podróżując po kraju widziałeś buty odwrócone do góry nogami na słupkach ogrodzeniowych? Ranczerzy i rolnicy z różnych powodów używają butów do przykrywania słupków ogrodzeniowych.

Robi się to z wielu powodów, między innymi dla wygody. Nawet jeśli stary, zużyty but nie nadaje się do noszenia, może chronić słupki ogrodzeniowe. Woda i lód mogą powodować gnicie drewna, dlatego buty zapobiegają temu zjawisku.

Słupki ogrodzeniowe z butami były również wykorzystywane jako środek komunikacji. But na słupku ogrodzeniowym może oznaczać stratę konia, pracownika rancza lub kogokolwiek innego, kto mieszkał lub pracował na roli.

Jak podaje serwis AGWired, już ponad sto lat temu but na słupku ogrodzeniowym oznaczał koniec dnia pracy.

Dlaczego buty od czasu do czasu wydają skrzypiący dźwięk?

Istnieje wiele powodów, dla których buty skrzypią. Może to być spowodowane tarciem wewnętrznym lub zużyciem, które doprowadziło do powstania szczeliny między podeszwą a cholewką buta. Winna może być również wada producenta.

Istnieje proste lekarstwo na hałasujące buty. Jeśli skrzypienie występuje po wewnętrznej stronie butów, można posypać je talkiem, aby zmniejszyć tarcie i tym samym powstrzymać skrzypienie. Jeśli hałas pochodzi ze spodu butów, należy przetrzeć spody papierem ściernym lub arkuszem papieru do suszenia. Jeśli skrzypienie jest spowodowane przez skórę, należy ją wyczyścić, aby je wyeliminować.