15 rodzajów grzbietów kolczyków, o których każdy powinien wiedzieć

Ja osobiście uwielbiam kolczyki. Upewniam się, że mam kilka par, więc mogę wybrać, które najlepiej pasują do mojego stroju i na daną okazję. Jest to również świetna zabawa przy wyborze kolczyków, które chciałabym mieć w następnej kolejności.

Istnieją różne rodzaje oprawek do kolczyków, a ja odkryłam, że warto wiedzieć, która jest która. Jeśli jesteś taka jak ja i kochasz kolczyki również, to najlepiej jest znać te typy oprawek kolczyków, które możesz dostać:

Rodzaje

Zatrzaski

Są one często stosowane w cięższych kolczykach, takich jak sztyfty czy kolczyki wiszące. W zależności od stylu, forma zatrzasku ulega zmianie. Zatrzaski często mają zaczepy w kształcie pętli lub litery U, więc tył kolczyka ma prostą konstrukcję - mały sztyft, który idealnie pasuje do pewnego rodzaju pętli.

Kolczyki klipsy

Kolczyki te przeznaczone są dla uszu nie przekłutych. Zazwyczaj składają się one z klipsa połączonego z zawiasem, który trzyma się płatka ucha i zabezpiecza kolczyk. Nawet jeżeli ich uszy są przekłute, niektóre osoby noszą tę formę kolczyków; najbardziej oczywistym przykładem jest noszenie biżuterii, która jest czasami dość duża i ciężka. Ze względu na swoją wagę, bardzo ciężkie elementy mogą uszkodzić lub nadwyrężyć płatek ucha, ale kolczyki typu clip-on pozwalają tego uniknąć.

Bigle Jumbo

Te ogromne, okrągłe bazy przypominające dyski wykonane są zazwyczaj z plastiku i spłaszczają płatek ucha oraz pomagają kolczykom leżeć bardziej równomiernie, gdy tylko je założysz. Ze względu na to jak kolczyki wyglądają, wiele osób decyduje się na ich użycie zamiast innych rodzajów bigli.

Co więcej, ponieważ są one zazwyczaj wykonane z plastiku, są one jednymi z najwygodniejszych oprawek do noszenia, a przezroczyste, plastikowe oprawki mają tę dodatkową zaletę, że są niewyczuwalne, co sprawia, że są one łatwiejsze do noszenia z kolczykami o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. W wielu przypadkach, są one również dostępne w gumie, a nie w plastiku.

Dźwignie (Lever Backs)

Te bigle, podobnie jak bigle zatrzaskowe, składają się z zawiasów oraz metalowego zatrzasku, który może być różnego rodzaju. Chociaż zaczepy w kształcie pętli lub litery U są często spotykane na biglach i siodełkach, zaczepy na biglach dźwigniowych są często zbudowane z dźwigni i sprężyny, które zapinają się razem, aby przytrzymać kolczyk.

Ten styl kolczyków skutecznie tworzy pętlę z małą dziurką na końcu pętli, która jest miejscem, gdzie reszta kolczyka (klejnot i wiele innych) jest połączona, a pętla łączy się w pewnym momencie.

Druty francuskie

Są one również znane jako haczyki na ryby, i są one często mocowane na końcu raczej ciężkich kolczyków, takich jak kolczyki w kształcie łezki, i utrzymywane w miejscu przez ciężar kolczyków. Grzbiety są zakrzywionymi drucianymi haczykami, które przechodzą przez Twoje ucho, ale nie potrzebują grzbietu, ponieważ są wystarczająco długie. Co więcej, druciki te są zazwyczaj dość długie, gdyż jest to najbardziej efektywny sposób na zapewnienie, że kolczyki pozostaną na swoim miejscu.

Tylki La Pousette

Te plecki posiadają wgłębienie w sztyfcie, dzięki czemu, jeśli plecki zsuną się w dół sztyftu, zostaną w nim osadzone i nie odpadną. Oparcie krzesła zawiera podstawowy mechanizm sprężynowy, aktywowany przez nacisk. Kiedy ściśniesz oba końce plecków w tym samym czasie, otworzą się one i pozwolą Ci umieścić je na sztyfcie. Wystarczy zacisnąć końce kolczyków i przeciągnąć je przez sztyft, aby je zdjąć.

Klipsy francuskie

Klipsy francuskie, znane również jako sztyfty typu Omega, nadają się zarówno do kolczyków przekłutych jak i nie przekłutych. Są one najczęściej spotykane w kolczykach z klejnotami i posiadają zapięcie, które pewnie trzyma płatek ucha. Śruba zabezpiecza tylną część wielu klipsów francuskich. Składa się on ze sztyftu połączonego z górną częścią kolczyka oraz zapięcia z otworem, przez który przechodzi sztyft po zamknięciu.

Push Backs

Sztyfty lub motylki to inne ich nazwy. Jeśli chodzi o proste kolczyki na sztyftach, są one dość powszechne. Mają one kształt motyla i zbudowane są z cienkiego drutu, z małą dziurką w środku, przez którą kolczyk wchodzi do środka. Jeśli chcesz, możesz zakupić po prostu bigle, które są popularne, ponieważ tego typu bigle są łatwe do zgubienia.

Wkrętki

Śrubowe słupki są porównywalne do push backów i są często używane w droższych kolczykach, takich jak diamenty, ponieważ pomagają one zabezpieczyć kolczyk. Wkrętki mają rowek, który wkręca się i wykręca, i nie wypadną ani nie poluzują się, ponieważ są mocno przykręcone.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to typowy pushback, ale zamiast go wciskać, aby zamknąć kolczyk, wkręcamy go, dzięki czemu jest on nieco bardziej bezpieczny niż zwykły pushback.

Saddlebacks

Siodłowe plecki są podobne do zatrzaskowych i dźwigniowych plecków w tym sensie, że zawierają zawiasowy słupek i metalowy zatrzask, które otaczają się nawzajem, z metalowym zatrzaskiem występującym w różnych stylach. Jednakże, zatrzask w siodłach jest zazwyczaj w kształcie litery U lub w kształcie pętli. Obręcz jest zwykle przymocowana do górnej części kolczyka i pasuje do małego otworu, który utrzymuje kolczyk razem.

Oprawki kolczyków: Materiały

Oprawki plastikowe

Oprawki kolczyków są często wykonane z miękkiego, półprzezroczystego plastiku, który jest dostępny w różnych rozmiarach i stylach. Są one miękkie i elastyczne, ale wystarczająco mocne, aby spełnić swoje zadanie.

Plastikowe bigle mogą być niezwykle małe, jak w przypadku bigli w stylu rybich haczyków, lub bardzo duże, jak w przypadku bardzo dużych kolczyków. Jeśli wolisz skromniejszy styl, plastikowe plecki są idealne, ponieważ ukrywają tył kolczyka, pozwalając mu wyróżniać się bardziej.

Złote plecki

Złoto jest, bez wątpienia, jednym z najbardziej wartościowych metali na naszej planecie. Złoto jest zarówno atrakcyjne jak i trwałe, co czyni je idealnym materiałem na tył kolczyka. 24-karatowe złoto jest uważane za "czyste" złoto, chociaż często jest mieszane ze stopami w komponentach biżuterii takich jak bigle, obniżając wartość karatową do 10K, 14K, 18K lub 22K.

Miedź, srebro, pallad i inne metale bazowe są zawsze obecne w niższych karatach, przy czym miedź jest najbardziej rozpowszechnionym metalem bazowym używanym obecnie. 18-karatowe żółte złoto ma wspaniały ciepły odcień, podczas gdy 14-karatowe żółte złoto jest lżejsze i jaśniejsze niż inne rodzaje złota.

Złoto jest szczególnie popularne, ponieważ zapewnia długotrwałe bezpieczeństwo i trwałość, co czyni go idealnym materiałem na cokoły kolczyków.

Srebrny szkielet

Srebro i srebro próby 925 są często stosowane w oprawach kolczyków, pomimo tego, że nie są tak wytrzymałe jak inne metale. Najczęstszą odmianą srebra jest 7,5 procentowy stop miedzi, który jest często platerowany, aby nadać mu wspaniałe, błyszczące wykończenie.

Ze względu na swoją giętkość i elastyczność, srebro może być łatwo kształtowane i projektowane w różnych formach i wzorach. Jego wady to łatwość, z jaką tarnishes i fakt, że nie jest tak wytrzymały jak tytan, złoto, lub stali nierdzewnej.

Podczas zakupów taniej biżuterii każdego rodzaju, srebro lub srebro próby 925 jest często używany jako podstawowy składnik, dlatego te rodzaje kolczyki są stale dostępne.

Guma Back

Gumowe bigle są podobne do plastikowych bigli w tym, że mogą być tworzone w wielu rozmiarach i są przezroczyste, co czyni je prawie niewidocznymi. Używana guma jest trwałym rodzajem kauczuku, który jest jednak na tyle elastyczny, że z łatwością radzi sobie z kolczykami.

W rzeczywistości, gumowe i plastikowe oprawki kolczyków są tak identyczne, że ich użytkownik często nie ma o tym pojęcia. Są one również tanie, co czyni je idealnymi dla ludzi szukających stylowej, ale niedrogiej biżuterii.

Grzbiety ze stali nierdzewnej

Te hipoalergiczne bigle, często znane jako bigle ze stali chirurgicznej, są niewiarygodnie wytrzymałe. Stal nierdzewna składa się z różnych stopów i klas, a jednym z najbardziej intrygujących aspektów o nim jest to, że jest również zatrudniony w obszarze biomedycznym dla różnych celów, ze względu na jego wytrzymałość. Stal nierdzewna jest często używany w biżuterii piercing ciała, w tym kolczyki.

Kilka interesujących faktów

Mężczyźni również uwielbiali kolczyki

Więcej mężczyzn niż kobiet nosiło kolczyki wiele wieków temu. Rdzenni Amerykanie używali kolczyków regularnie w całej Ameryce przed przybyciem białego człowieka, nie tylko podczas szczególnych rytuałów, ale również w życiu codziennym.

Kolczyki w kształcie obręczy były dawniej dość popularne wśród poetów, a większość badaczy uważa, że nosił je William Shakespeare. Chociaż zarówno mężczyźni jak i kobiety nosili kolczyki przez większą część historii, można bezpiecznie założyć, że mężczyźni nosili je wcześniej i przez znacznie dłuższy okres czasu niż kobiety.

Kolczyki mają moc zmieniania wyglądu Twojej twarzy

Kolczyki mogą całkowicie odmienić wygląd Twojej twarzy. Szeroki opis rodzajów kolczyków jakie powinnaś nosić znajdziesz poniżej.

 • Małe, okrągłe kolczyki, takie jak sztyfty, powinny być używane jeżeli masz podłużną twarz, ponieważ podkreślają one krzywiznę Twojej twarzy i sprawiają, że wydaje się ona bardziej urocza.
 • Jeżeli masz twarz w kształcie kwadratu, wiszące kolczyki nadadzą jej kształt.
 • Ogromne kolczyki będą dla Ciebie najlepsze, jeśli masz twarz o filigranowych rysach, a jeśli kolczyki są zbyt duże, powinnaś nosić je bez naszyjnika. Takie kolczyki nadadzą twarzy piękny kontur i zrównoważą ją.
 • Długie kolczyki będą wyglądać na Tobie najlepiej, jeśli masz okrągłą twarz i krótką szyję, ponieważ rozciągną Twoją twarz i sprawią, że będzie się ona wydawała dłuższa i piękniejsza. Kolczyki mogą być dłuższe, jeżeli Twoja twarz jest bardziej okrągła.
 • Spróbuj nosić kolczyki o geometrycznych kształtach, jeżeli chcesz zwrócić uwagę na cechy swojej twarzy. Trzymaj się owalnych lub okrągłych kolczyków, jeżeli Twoje rysy twarzy są już kanciaste. Kolczyki te są idealne dla osób z małymi oczami, nosem lub ustami.
 • Młode kobiety, a w szczególności nastolatki, mogą nosić dowolny rodzaj kolczyków, jednak starsze i bardziej dojrzałe panie powinny zawsze wybierać kolczyki z kamieniami lub metalami szlachetnymi.
 • Blondwłose panie powinny nosić kolczyki w jasnych kolorach, natomiast brunetki mogą nosić kolczyki w mocnych, żywych odcieniach. Im jaśniejsze są Twoje włosy, tym jaśniejsze powinny być Twoje kolczyki.
 • Kolczyki z drutu powinny być noszone ostrożnie przez starsze panie, gdyż mogą one sprawić, że będą wydawać się jeszcze starsze. Możesz być w stanie uciec od noszenia drutów, jeżeli są one częścią kolczyka, ale jeżeli to wszystko, z czego są zrobione, lepiej tego nie rób, jeżeli jesteś w wieku powyżej pewnego wieku.

Istnieją już od dłuższego czasu

Kolczyki to produkt, który istnieje już od dłuższego czasu. Kolczyki, które mają ponad 2000 lat zostały odkryte przez archeologów, co wskazuje na to, że istniały one już od bardzo dawna. Nawet wtedy, niektóre kulty i religie wymagały noszenia biżuterii usznej jako części pewnych obrzędów, szczególnie ceremonii przejścia w wiek dojrzały.

Nawet wojownicy Imperium Perskiego nosili kolczyki, kiedy ruszali do walki, zgodnie z pewnymi zwyczajami związanymi z osiągnięciem pełnoletności. Kolczyki były częścią życia ludzi przez co najmniej 2 tysiące lat i są one nadal popularne w dzisiejszych czasach.

Kolczyki mają różną symbolikę

W wielu kulturach noszenie kolczyków było wykorzystywane do oznaczania przynależności plemiennej, orientacji seksualnej, poglądów religijnych, a nawet pozycji społecznej. Jednym z przykładów tego zjawiska jest przekłuty płatek ucha u marynarza, który zazwyczaj wskazuje, że żeglarz osiągnął coś godnego uwagi, np. przekroczył równik lub ukończył rejs statkiem dookoła świata.

Dzięki temu żeglarz staje się sławny, ale to tylko jeden z przykładów tego, jak pojedynczy kolczyk może mieć duże znaczenie dla osoby, która go nosi.

Piraci nosili kolczyki z tego samego powodu: wierzyli, że ochronią ich one przed niebezpieczeństwem i złem. Wierzyli również, że kolczyki pomagają uniknąć choroby morskiej i często były noszone jako talizman ochronny. Co więcej, kiedy człowiek umierał na statku, często wkładano kolczyk do jego zwłok. Pomagało to w pokryciu kosztów przeniesienia zwłok do nowego miejsca.

Kolczyki DIY były normą

Przekłuwanie uszu było modne w późnych latach 50-tych, ale większość sklepów jubilerskich zaczęła oferować zabiegi przekłuwania dopiero dekadę lub dwie później. W rezultacie, wiele dorastających kobiet próbowało przekłuć uszy samodzielnie.

Trzymając płatek ucha między dwiema kostkami lodu, aż zdrętwieje, a następnie robiąc dziurę w płatku ucha za pomocą igły, była częstą metodą. Niektóre osoby wkładały ziemniaka lub inny przedmiot w tył płatka ucha, aby ułatwić igle zlokalizowanie punktu zatrzymania, ale nie jest to najczystsza technika przekłuwania uszu, mimo że zazwyczaj moczą kolczyki i igłę w alkoholu, aby je "wysterylizować".

Profesjonalne przekłuwanie uszu jest zazwyczaj najlepszym wyborem, a w dzisiejszych czasach instytucje, które świadczą takie usługi są dość proste do zdobycia.

Kolczyki do spania były powszechne

Kobiety w Europie zmodyfikowały swoje fryzury tak, aby ukryć płatki uszu w latach 40-tych i 50-tych XIX wieku, w wyniku czego wiele kobiet przestało nosić kolczyki. Kobiety, które już miały przekłute uszy nie chciały, aby dziurki zamknęły się w wyniku tej mody, więc spały z niezwykle prostymi, podstawowymi kolczykami, aby utrzymać dziurki otwarte.

Śpiochy były popularnym wzorem kolczyków do czasu, gdy panie zaczęły przyjmować inne fryzury.

To nie tylko Twoje uszy, które możesz przekłuć

Więcej niż tylko przekłuwanie uszu jest dostępne w dzisiejszych salonach piercingu. Usta, brwi, język, genitalia, sutki, pępek, i prawie każda inna część twarzy może być przebity.

Nawet jeśli zdecydowałeś się przebić uszy, istnieje wiele miejsc na uchu, które mogą być przebite. Obejmuje to płatek ucha, jak również górną część ucha, która zawiera dużo chrząstki, a także liczne lokalizacje w uchu.

Znowu, tylko prawdziwy profesjonalista powinien być zaufany z piercing, ponieważ tylko oni będą mieli wysoko wyszkolonych techników, którzy wiedzą dokładnie, co zrobić, aby operacja bezpieczna, jak również instrumenty, sprzęt i materiały wymagane do utrzymania wszystkiego czyste i sterylne przez cały zabiegów.

Kolczyki nie zawsze były tak popularne

Na przestrzeni dziejów, popularność kolczyków ulegała wahaniom. W latach 50-tych kolczyki były tak niemodne, że ich noszenie uważane było za niegrzeczne. Kobiety nosiły kolczyki na zatrzaskach, jeżeli w ogóle je nosiły w tym okresie czasu, ponieważ przekłuwanie uszu było uważane za modowe faux pas.

Kolczyki były modne we wczesnych latach 1900, dzięki fryzurom, które podkreślały włosy na czubku głowy, ale nikt nie wie co wydarzyło się w ciągu kolejnych 50 lat, by to zmienić. Kolczyki były popularne lub niepopularne w różnych okresach w całej historii, z różnych powodów.

Są one związane z różnymi folklorami i przesądami

Kolczyki były związane z różnymi przesądami na przestrzeni dziejów, włączając w to te wymienione poniżej.

 • Złote kolczyki mogą leczyć bóle głowy, podczas gdy szmaragdowe kolczyki pomagają poprawić stan słabych oczu, zgodnie z powszechnym przekonaniem.
 • Przekłuwanie uszu było dawniej uważane za formę odwetu za podsłuchiwanie, a kolczyki miały łagodzić agonię. Uważano, że im większy komfort, tym większe i droższe kolczyki.
 • Ponieważ uważano, że złe duchy są w stanie przeniknąć przez każdą dziurę w ciele i siać spustoszenie w życiu człowieka, pierwsze kolczyki najprawdopodobniej miały za zadanie trzymać je na zewnątrz.

Większość przesądów jest w połowie prawdziwa, a w połowie fałszywa, ale nauka o nich to wciąż świetna zabawa.

Z kolczykami wykonanymi z pereł należy obchodzić się ostrożnie

Perły, w przeciwieństwie do kamieni szlachetnych i cennych metali, nie są w stanie przetrwać tak długo. Ponieważ perły są kamieniem organicznym, zaczynają się psuć po około 300 latach. Nie musi Ci to teraz przeszkadzać, ale jeśli kupisz zestaw perłowych kolczyków i dasz je swojej córce lub wnuczce, w przyszłości może to być straszne.

Kolczyki z perłami, z drugiej strony, raczej nie wyjdą z mody w najbliższym czasie, więc inwestycja w parę jest nadal mądrą decyzją.