Różnica między kapeluszem Fedora a kapeluszem Panama

Kapelusze Fedora i kapelusze Panama są do siebie bardziej podobne niż różne. Ale mimo to, ja wciąż wolę te drugie. Jednak ten pierwszy jest bardziej znany i powszechny.

Na początku byłem zdezorientowany, jaka jest różnica między tymi dwoma kapeluszami, zwłaszcza gdy widziałem je na żywo. Wszystko co wiedziałem to to, że oba pomogły zablokować słońce, gdy byliśmy na plaży. Ten, który w końcu dostałem, to fedora, która jest raczej wygodna w noszeniu, mimo że nie jestem osobą noszącą kapelusze.

Ale jaka jest dokładnie różnica między nimi?

Kapelusze: Fedora vs. Panama

Kapelusze panama i fedora różnią się od siebie, mimo podobnego wyglądu. Pomimo tego, że oba są wykonane z identycznego materiału, to właśnie materiał decyduje o ich wyglądzie.

Kapelusze Panama są wykonywane ręcznie, zgodnie z najwyższymi standardami, przy użyciu tradycyjnych technik, które zapewniają ich długotrwałą jakość i wytrzymałość. Tkanie prawdziwych kapeluszy Panama trwa dłużej i są one tworzone przez doświadczonych rzemieślników, którzy od wieków przekazują sobie wiedzę i doświadczenie. Wiele metod tkania jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a tkacze zachowują swoje techniki przez cały czas.

Wiele hollywoodzkich filmów nakręconych w latach 30-tych XX wieku przyczyniło się do popularyzacji klasycznych kapeluszy Fedora (znanych ze swojej łezkowatej korony). Kapelusze Panama są produkowane z słomy toquilla, a nie z papieru czy plastiku. Są to również przyjazne dla środowiska kapelusze męskie, które są jedyne w swoim rodzaju, co sugeruje, że są one również ekologicznie zrównoważone.

Klasyczne kapelusze słoneczne Panama są wykonane z ekwadorskiej słomy toquilla. Prawdziwy, oryginalny kapelusz tego typu musi być wykonany przez producenta kapeluszy. Chociaż zarówno kapelusze fedora, jak i kapelusze Panama mogą być wykonane z tego samego materiału, nie każdy kapelusz fedora jest produkowany w Ekwadorze. Ponadto, nie wszystkie kapelusze fedora są wykonane ze słomy toquilla.

Fedory i kapelusze Panama mają podobny wygląd. Również te kapelusze występują w formie fedory, ale są wykonane z różnych materiałów i są używane podczas oficjalnych okazji. Korona kapelusza Panama, w przeciwieństwie do główki kapelusza typu boater, może nie być uszczypliwa. Kapelusze Panama, wykonane na bazie słomy, różnią się od kapeluszy fedora materiałami, z których są wykonane. Filc, wełna i bawełna są jednymi z różnych materiałów, które mogą być wykorzystane do produkcji fedory.

Cechy charakterystyczne kapeluszy Panama

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji
 • Są noszone jako dodatek do letnich garniturów.
 • Lekkie, kolorowe i oddychające kapelusze.
 • Używany jest len lub jedwab.
 • Kapelusz z tkanym kwadratowym wzorem.
 • Słoma toquilla jest wykorzystywana do produkcji tego kawałka.

Zalety

 • Jest idealny na lato.
 • Jest dobrze dopasowany.
 • Wykonany z doskonałej jakości materiałów w większości przypadków.
 • Zarówno mężczyźni jak i kobiety noszą teraz lekkie i nieciężkie nakrycia głowy.

Wady

 • Kapelusz fedora jest często mylony z tym nakryciem głowy.
 • Może nie być odpowiedni na każdą porę roku.

Cechy charakterystyczne kapelusza fedora

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji
 • Zarówno z przodu jak i z tyłu korony znajdują się "szpilki".
 • Kapelusz ten ma miękki brzeg i wciętą koronę.
 • Na fedorach można znaleźć takie style korony kapelusza, jak łezki i diamenty.
 • Szerokość ronda kapelusza fedora wynosi zazwyczaj 1,5 cala (4 cm).
 • Korony mają około 11 cm wysokości (4,5 cala).
 • Wełna, kaszmir, królik, a także bóbr, to tylko kilka rodzajów filcu używanych do budowy fedorów.
 • Materace o surowych brzegach mogą być przewiązane taśmą wykończeniową, zakończone ściągaczami nad i pod, lub pozostawione bez wykończenia (unfinished)

Zalety

 • Zarówno mężczyźni jak i kobiety docenią ten element.
 • Dostępne są różne odmiany materiału.
 • Może być noszony zarówno w formalnych jak i nieformalnych ustawieniach.
 • Jest on dostępny w szerokiej gamie kolorów.
 • Wiele stylów odzieży mogą być noszone z nim.

Wady

 • Przy zakupie online, znalezienie dobrego dopasowania i rozmiaru może być trudne.
 • Dzisiejsze produkty niekoniecznie są doskonałej jakości, a sklepy nie zawsze mogą je mieć.

Podobieństwa między panamą a fedorą są niezaprzeczalne. Panama

z drugiej strony, są prawie zwykle tkane. Kapelusze Panama są wykonane z wysokiej jakości słomy w kompaktowym, kwadratowym kształcie. Fedory są wykonane z trwałych materiałów, takich jak wełna lub filc.

Kapelusz Panama

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Panama to nazwa nadana ekwadorskiemu kapeluszowi z wąskim rondem. Kapelusz Panama został przywieziony z Ameryki Południowej przez robotników budowlanych i inżynierów pracujących przy budowie Kanału Panamskiego.

Aby zamknąć kapelusz, który zazwyczaj jest wykonany z "słomy Toquilla", często używa się paska z plecionego sznura. Jednak różne inne kapelusze są nazywane "kapeluszami Panama", pomimo tego, że są produkowane w różnych krajach.

Kapelusze Panama są dostępne w wielu stylach, zarówno klasycznych jak i współczesnych, od kratki po jednolite kolory i ich mieszanki. Każdy z nich wykonujemy ręcznie, wykorzystując te same umiejętności i doświadczenie, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie w Ekwadorze.

Są one wykonane z oddychającego, wodoodpornego i lekkiego materiału, który jest idealny dla entuzjastów outdooru. Jeśli weźmiesz pod uwagę, jak często i gdzie są noszone, może to być ostatni kapelusz, który będziesz musiał nosić.

Ten lekki, oddychający i wykonany z lekkiego materiału kapelusz jest popularny w lecie, ponieważ zapewnia użytkownikowi chłód. Kapelusze słomkowe typu Toquilla wymagają dłuższego czasu na wyplatanie, co oznacza, że są droższe.

Panamy są często w jasnym kolorze i mają styl panamski. Są lekkie, nieobciążające i oddychające. Nazywane są również kapeluszami "tropikalnymi", ponieważ często noszone były z lekkimi letnimi ubraniami z jedwabiu i lnu. Ich popularność można przypisać wielu czynnikom, w tym wygodzie i przewiewności.

Krótka historia

Już od czasów starożytnych panamy były fachowo wykonywane. Kluczowe znaczenie Ekwadoru w historii Ameryki Łacińskiej jest symbolizowane przez szmaragd. Od XVI wieku służy on jako trwała i rozpoznawalna ikona kontynentu.

Kiedy Manuel Alfaro po raz pierwszy przybył do Montecristi w 1835 roku, nosił kapelusz Panama, który stał się symbolem jego popularności. Głównym celem jego firmy było eksportowanie kapeluszy na cały świat. Statki towarowe płyną prosto do tych portów, kiedy towary przypływają z Zatoki Panamskiej przez Mantę i Guayaquil.

W miarę jak do Panamy przybywało coraz więcej studentów poszukujących kapeluszy przeciwsłonecznych, jego firma rozkwitała.

Cordery, stolica regionu Azow, była jednym z pierwszych andyjskich miast, które wprowadziły tkactwo kapeluszy. Pierwsze ekwadorskie kapelusze z plecionej wierzby, podobnie jak kapelusze z innych krajów Ameryki Południowej, zostały wyeksportowane do Kotliny Panamskiej w połowie XIX wieku i do dziś cieszą się popularnością w Ameryce Południowej, Europie i Azji. W ślad za tym przyjęły nazwę "Kapelusz Panama", która symbolizuje ich ponadnarodowy charakter, a nie pochodzenie z Panamy.

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Zwrot ten został użyty po raz pierwszy w 1828 roku i jest używany do dziś. Wielu kalifornijskich odkrywców podróżowało z Ameryki Południowej lub Środkowej do Kalifornii pod koniec XIX wieku, co było konsekwencją istnienia Przesmyku Panamskiego i Pacyficznej Linii Pocztowej. W 1906 roku, podczas zwiedzania placu budowy Kanału Panamskiego, pstryknął zdjęcie prezydenta USA w kapeluszu panamskim, dzięki czemu Kanał Panamski zyskał jeszcze większą popularność i sławę.

Tkacze kapeluszy panamskich w Montecristi, w Ekwadorze, nadal mają dostęp do najlepszych szkoleń i zatrudnienia w kraju. Dorfzaun, z siedzibą w północno-wschodniej części Ekwadoru, oprócz kapeluszy panamskich, oferuje szeroki asortyment wysokiej jakości ręcznie robionych produktów dla marek designerskich i sprzedawców detalicznych na całym świecie.

Celem tego projektu jest pomoc społecznościom w zachowaniu ich niematerialnych zasobów kulturowych i tradycyjnej kultury. Mimo że chińskie firmy sprzedają swoje produkty po niskich cenach, jakość kapeluszy Panama produkowanych przez chińskie firmy jest nieporównywalna z jakością kapeluszy wykonanych z ekwadorskich palm Toqueira.

Gdzie kupować

Dobrym miejscem na rozpoczęcie zakupów jest sklep z kostiumami lub kapeluszami. Panama Hat Mall jest również dobrym miejscem, jeśli szukasz kapelusza.

Kapelusze Fedora

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Kapelusze męskie są obecnie dostępne w różnych formach i odmianach, ale fedora jest ponadczasowym klasykiem. Kapelusz Fedora z ozdobną spinką i regulowanym paskiem dla mężczyzn wykonany jest z wełnianego filcu. Ma taki sam wygląd i wrażenie jak oryginał, ale posiada kilka dodatkowych funkcji.

Fedory są jednym z najbardziej klasycznych kapeluszy. Rondo rozciąga się na całej długości wokół górnej części czaszki, która jest cienką szczyptą. Kapelusze Fedora są wykonane z filcu, słomy i innych naturalnych włókien i są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów.

Nazwa pochodzi od "Fezu", wczesnej czapki używanej w Azji Zachodniej. Późniejsze filcowe kapelusze z szerokim i krótkim rondem były inspirowane tym filcowym nakryciem głowy. Na kontynencie północnoamerykańskim termin "fedora" spopularyzował Harrison Ford.

Fedory to funkcjonalne, wodoodporne kapelusze, które oprócz tego, że są modne, są również modne. W wietrzne, pogodne dni, kapelusze fedora chronią głowę i uszy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Duża korona kapelusza fedora zapewnia dużo cienia i chłodu. Wysokiej jakości materiały, z których wykonany jest kapelusz, gwarantują, że przetrwa on deszcz, słońce, wiatr i wszystko inne, co może rzucić na niego życie.

Krótka historia

Elastyczność kapeluszy Fedoras jest ich cechą wyróżniającą. Fedory mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z filcu. Od lat 40-tych XX wieku, kiedy modny stał się filc wełniany, coraz częściej stosuje się filc z futra (sobola lub królika) lub słomy (włóknistej lub olejowanej).

Victorien Sardou stworzył termin "fedora" w 1882 roku na potrzeby sztuki napisanej przez Sarah Bernhardt i wystawionej po raz pierwszy w 1889 roku. Dama w sztuce nosiła kapelusz z miękkim rondem, aby pokazać swoje uczucia i autorytet.

Około 1924 roku książę Walii zaczął je nosić i szybko stały się one popularne wśród mężczyzn ze względu na ich modny wygląd i zdolność do utrzymania wiatru z dala od twarzy. Istnieje od początku dwudziestego wieku.

Na początku XX wieku kapelusz fedora był modnym dodatkiem dla mężczyzn. Mężczyźni zdejmowali swoje kapelusze po wyjściu z pracy lub podczas rozmowy z kobietą, mimo że były one normalnie noszone praktycznie we wszystkich miejscach publicznych. Było to postrzegane jako nawyk i zwyczajowa uprzejmość.

Kapelusz fedora jest modnym emblematem od ponad pięćdziesięciu lat. Wiele osób uważa, że jest to najbardziej atrakcyjny i użyteczny kapelusz dostępny w dzisiejszym świecie. Gwiazdy takie jak Frank Sinatra, Dean Martin i Cary Grant zaczęły nosić fedory, a styl ten zyskał na popularności.

Gdzie kupić

Fedory są dostępne w sklepach z kapeluszami oraz w Internecie. Kapelusze Fedora można znaleźć na Amazon w różnych stylach.

Inne alternatywy kapeluszy

Kapelusz słomkowy

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Rośliny, włókna syntetyczne, takie jak słoma, a nawet bawełna mogą być używane do tworzenia wielu rodzajów kapeluszy słomkowych. Pomimo ich reputacji jako dekoracji i mundurów, kapelusze słomkowe są czasami zatrudnione do osłony osób z ciepła słonecznego. Od czasów średniowiecza, Afryka i Azja mają historię noszenia kapeluszy słomkowych.

Od czasów średniowiecza nie zmieniły się one zbytnio i nadal są noszone. W znanym kalendarzu "Les Riches Heures du Duc de Berry" znajduje się kilka wydarzeń, ponieważ wszystkie lekcje księcia de Berry zostały zakończone, a mimo to większość uczniów to mężczyźni. Kapelusz Mokorotlu to tradycyjny słomkowy kapelusz Lesotho z popiersiem, które przedstawia godło kraju.

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Lesotho jest narodem afrykańskim o unikalnej kulturze. Co więcej, informacja o Twoim narodzie zostanie umieszczona na tablicy rejestracyjnej samochodu. Podczas wizyty w Kanale Panamskim, prezydent USA Theodore Roosevelt pomagał w dystrybucji kapeluszy panamskich.

W 1906 roku Ross Foley wykonał serię zdjęć terenu Kanału Panamskiego, które zwróciły uwagę opinii publicznej na jego topografię. W ujęciu dwóch stojących naprzeciw siebie osób, wydawało się, że muskularna drużyna ubrana jest w lekkie ubrania, nosi delikatne słomkowe kapelusze i ma delikatny wygląd.