Włosy sombre vs. ombre

Dawno nie miałam tak długich włosów, żeby trzeba je było wyciągać spod swetra, kiedy się ubieram. Ale po długim czasie omijania salonów (dziękuję, lockdown), mam teraz długie włosy. Podoba mi się ta długość, ale nie mogę się doczekać, by zrobić coś świeżego i ekscytującego z moim kolorem włosów.

Myślałam o ombre, ale potem natknęłam się na termin sombre. I wtedy zaciekawiło mnie to. Co to za różnica?

Efekt kolorystyczny ombre polega na cieniowaniu włosów od koloru u nasady do innego koloru na końcach, zazwyczaj od ciemniejszego do jaśniejszego. Można go wykonać w dowolnej kombinacji kolorystycznej. Efekt sombre jest podobny, ale łagodniejszy, a kontrast jest bardziej subtelny. Oba efekty najlepiej sprawdzają się na włosach średnich i długich.

Odkryłam kilka wariantów ombre i sombre oraz wiele różnych technik koloryzacji, które pozwoliły mi osiągnąć oszałamiające rezultaty. Jak w przypadku każdej zmiany fryzury, należy pamiętać o kilku rzeczach.

Porozmawiajmy o ombre

Termin ombre to francuskie słowo oznaczające "cień". Fryzura ta jest bardzo popularna już od kilku lat. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że sprawdza się w przypadku różnych typów włosów, długości i kolorów.

Efekt jest dość imponujący, gdyż włosy u nasady mają jeden kolor, a na końcach zupełnie inny. Kombinacje kolorystyczne są nieskończone. Mogą to być naturalne kolory lub modne, niekonwencjonalne kolory włosów.

Ombre po raz pierwszy pojawiło się w 2000 roku, kiedy to piosenkarka Aaliyah zafarbowała włosy na czarno u nasady i stopniowo rozjaśniła je na końcach.

Trend ombre nie pozostał jednak w świecie włosów. Od tego czasu stał się trendem w stylizacji paznokci, makijażu, wypiekach, a nawet wystroju wnętrz i nie wydaje się, aby miał się gdziekolwiek pojawić w najbliższym czasie.

A co z sombre?

Sombre to w zasadzie łagodniejsza odmiana efektu ombre. Przypuszczalnie jest to portmanteau słów "subtelny" i "ombre", co oznacza, że efekt jest łagodniejszy i mniej dramatyczny, ale nie mniej ekscytujący.

Ten styl staje się popularny, ponieważ jest nieco bardziej konserwatywny niż ombre. Ogólnie rzecz biorąc, odrosty będą zbliżone do Twojego naturalnego koloru i będą się stopniowo rozjaśniać w kierunku końcówek.

Ten styl sprawdza się w przypadku wszystkich kolorów włosów. Brunetki mogą mieć końcówki rozjaśnione blondem, karmelem lub złotym odcieniem miodu. Rudowłose mogą mieć truskawkowe sombre, czyli połączenie miedzianego odrostu i jasnych, brzoskwiniowych pasemek.

W przypadku fryzury sombre, zauważysz, że kolor nasady jest połączony z jaśniejszymi odcieniami na końcach. Dodaje to głębi i ruchu, a także sprawia, że cienkie włosy wyglądają na grubsze. Co za zwycięstwo!

Jak koloryści uzyskują takie efekty?

Dawniej, zmiany koloru włosów uzyskiwano poprzez tworzenie pasemek za pomocą czepka. Małe partie włosów były przeciągane przez czepek, a następnie nakładano na nie rozjaśniacz.

Obecnie, istnieją inne metody uzyskiwania efektów kolorystycznych.

Włosy można rozjaśnić za pomocą folii. Folie przewodzą ciepło, co pozwala na głębokie wniknięcie produktu do wnętrza włosa. Zapewnia to również oddzielenie włosów poddanych zabiegowi od włosów nie poddanych zabiegowi, co daje bardziej dramatyczny wygląd.

Folie mogą powodować twardsze, mniej naturalnie wyglądające linie koloru. Stylista może tego uniknąć stosując technikę roztapiania koloru lub rozmazując kolor u nasady włosów.

Efekty ombre i sombre wyglądają nieco bardziej naturalnie, ponieważ są zazwyczaj nakładane z wolnej ręki. Technika stosowana do uzyskania efektów sombre i ombre nazywa się balayage - jest to francuski termin, który oznacza "omiatanie" lub "malowanie". Po nałożeniu produktu metodą freehand, pozostawia się go do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Niektórzy styliści przykrywają go plastikową folią.

Do foliowania używa się zazwyczaj więcej produktu, a jego nałożenie trwa dłużej niż w przypadku balejażu, dlatego może być droższe.

Foilyage jest połączeniem tych dwóch technik. Produkt jest nakładany na włosy tak jak w przypadku balayage. Następnie, poddane zabiegowi partie włosów są przykrywane folią. Rezultatem jest bardziej naturalny wygląd balayage, ale z bardziej intensywnym kolorem.

Każda z technik ma swoje miejsce, a Twój stylista doradzi Ci, co jest najlepsze dla tego, co chcesz osiągnąć.

Pielęgnacja włosów ombre i sombre

Zaletą fryzur ombre i sombre jest to, że są stosunkowo łatwe i niedrogie w utrzymaniu. Początkowy proces aplikacji jest czasochłonny i może być kosztowny, ale wizyty w salonie fryzjerskim będą zazwyczaj szybsze, tańsze i rzadsze. Dzieje się tak dlatego, że większość zabiegów pielęgnacyjnych będzie polegała na odświeżaniu odrostów, aby uniknąć okropnego wyglądu odrostów.

Niektóre z negatywów, które klienci doświadczają z ombre i sombre style są suche końcówki i rozdwojone końce z powodu procesu rozjaśniania. I jak w przypadku każdego zabiegu koloryzacji, problemem mogą stać się mosiężne odcienie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać wspaniały wygląd ombre lub sombre:

  • Podczas mycia włosów używaj chłodnej wody, o temperaturze pokojowej, aby uniknąć blaknięcia koloru. Używanie gorącej wody do mycia włosów powoduje blaknięcie koloru, a także może przyczynić się do wypadania włosów. Chłodna woda uszczelnia łuskę włosa i przywraca włosom blask.
  • Jeśli Twój szampon tworzy obfitą pianę, prawdopodobnie zawiera detergenty. Detergenty niszczą włosy i mogą zmienić ich świeży, nowy kolor.
  • Wszyscy uwielbiamy dobrą kurację dla włosów, ale zamiast masek bogatych w proteiny, używaj głębokiej odżywki z koncentratem nawilżającym.
  • Staraj się ograniczyć stosowanie ciepła i gorących narzędzi na włosach, aby uniknąć utraty koloru. Od czasu do czasu pozwól włosom wyschnąć naturalnie, co pomoże Ci zachować nowy kolor włosów i zapobiegnie dalszym uszkodzeniom.
  • Ukrycie siwizny zawsze będzie problemem, niezależnie od techniki koloryzacji. Jak wspomniano wcześniej, radość z ombre i sombre polega na tym, że trzeba dbać tylko o utrzymanie korzenia, a w lokalnym sklepie dostępne są świetne produkty do tego celu.

Szybki przewodnik po terminologii związanej z kolorem włosów

Balayage: Balayage: Francuskie słowo oznaczające "omiatanie" lub "malowanie" - typowa technika tworzenia fryzur ombre lub sombre.

Stapianie się kolorów: Idealnie wymieszane kolory włosów, tak że nie można odróżnić, gdzie zaczyna się jeden kolor, a kończy drugi.

Dip dye: Bardziej efektowny wygląd niż zwykły balayage - włosy są farbowane tylko na końcach, często na dość niekonwencjonalny kolor.

Flamboyage: W tej metodzie wykorzystuje się samoprzylepny pasek przezroczystego papieru o nazwie Flamboyage Meche. Paski te są świetne do bardzo delikatnego i spontanicznego dobierania włosów, a także stanowią powierzchnię do nakładania koloru.

Foliowanie: proces koloryzacji wykorzystujący arkusze folii do oddzielania pasm włosów, które są następnie pokrywane kolorem lub rozjaśniaczem i zawijane w folię w celu przetworzenia.

Pasemka: Pasemka włosów, które są jaśniejsze od koloru bazowego.

Layage: Technika ta polega na podzieleniu włosów na sekcje i ułożeniu ich płasko na dużej desce. Kolor jest następnie nakładany na pasma włosów za pomocą pędzla.

Lowlights: Pasma włosów, które są ciemniejsze niż kolor bazowy.

Odwrócone ombre: Technika koloryzacji włosów z jaśniejszym tonem u nasady i stopniowo coraz ciemniejszym w kierunku końcówek.

Wnioski

Ombre i sombre to bardzo podobne style, jednak styl ombre jest bardziej dramatyczny niż styl sombre. Stylista często stosuje technikę balayage, aby nadać kolor i stworzyć efekt stopniowej zmiany koloru. Takie fryzury są zazwyczaj łatwe w utrzymaniu i cieszą się ogromną popularnością. Teraz nie mogę się już doczekać następnej wizyty u fryzjera.