Wszystko o przekłuwaniu uszu - 17 rodzajów kolczyków

Para kolczyków może natychmiastowo podnieść Twój wygląd. Możesz bawić się nimi i dobrać pary, które wyrażą Twoją osobowość. Istnieją zabawne, nowatorskie kolczyki, ale są też efektowne kolczyki na formalne okazje.

Poza kolczykami, przekłuwanie uszu jest również świetnym sposobem na poprawę Twojego wyglądu. I z tym, tutaj są różne rodzaje kolczyków i kolczyki, które powinieneś wiedzieć o:

Kluczowe rodzaje

Sztyfty

Kolczyki sztyfty to ponadczasowe i modne kolczyki, które można znaleźć w różnych formach, rozmiarach i stylach. Sztyft nie zwisa w dół jak inne kolczyki, więc jest raczej unikalny. Z drugiej strony, sztyfty przytulają się do płatka ucha i zazwyczaj są tam właśnie umieszczane. Studs są często postrzegane jako "pływające" na płatku ucha, ponieważ połączenie jest ukryte. Diament, lub jakikolwiek inny klejnot skierowany na zewnątrz, ukrywa szpilkę, która przebija się przez ucho. Kolczyk jest utrzymywany na tylnej części ucha przez odpinany tył lub sprzęgło.

Dangles

Kolczyki w kształcie kropli są podobne do kolczyków wiszących, jednakże kolczyki w kształcie kropli są zazwyczaj stałe, podczas gdy kolczyki wiszące mogą się swobodnie kołysać. Kolczyki wiszące dostępne są w różnych długościach, a im dalej od ucha, tym większe mogą być. Zwisająca część kolczyka może być całkiem dowolna, dając Ci dużo swobody w tworzeniu niektórych skomplikowanych i interesujących projektów. Istnieje wiele dostępnych kreacji.

Obręcze

Innym popularnym stylem kolczyków są obręcze, które występują w różnych kształtach i rozmiarach. Obręcze są tradycyjnie okrągłe, jednakże w miarę wzrostu ich popularności, oprócz tradycyjnej okrągłej formy, znajdziesz również kwadraty, owale i trójkąty. Kolczyki obręcze, niezależnie od kształtu, posiadają mały druciany element, który przechodzi przez ucho i łączy się z drugim końcem obręczy na tylnej stronie ucha, dopełniając tym samym okrąg.

Teardrop

Kolczyk w kształcie łezki to pewien rodzaj kolczyka w kształcie kropli. Przechodzą one przez płatek ucha i zwisają lekko w dół, przymocowane do kamienia w kształcie łzy lub innego elementu dekoracyjnego.

Żyrandole

Kolczyki żyrandole zawdzięczają swoją nazwę kształtowi, który przypomina żyrandol, ale mogą również zwisać. Są one przymocowane do płatka ucha i zwisają w dół, z wieloma poziomami dekoracji. Mogą one stanowić kształt łzy, ale każdy kawałek ma wiele dyndające kawałki. Są one cenione za ich bogaty wygląd, który jest często ozdobiony licznymi klejnotami i ozdobami.

Huggies

Jeden z rodzajów kolczyków w kształcie obręczy znany jest jako huggy. Ich nazwa pochodzi od tego, że obejmują płatek ucha, zamiast zapętlać go w dół i wokół niego. Mają one taki sam okrągły kształt jak tradycyjne obręcze, ale są mniejsze i grubsze. Pod wieloma względami przypominają one pierścionek na palcu, ale posiadają mały druciany element lub klips łączący jeden koniec z drugim.

Drops

Kolczyki w kształcie kropli to w zasadzie dłuższe kolczyki sztyfty z dodatkowymi opcjami w zakresie wzornictwa, biżuterii i formy. Kolczyki w kształcie kropli to te, które łączą się z płatkiem ucha, ale zwisają w dół lub opadają poniżej ucha, a nie opierają się o nie. Obręcze, pojedyncze elementy biżuterii lub seria pionowo wiszących elementów mogą być użyte jako kolczyki opadające. Niektóre z nich są krótkie i zwisają poniżej ucha, a są też takie, które są dłuższe i zwisają znacznie niżej.

Sztangi

Metalowy pręt łączy dwie małe stalowe kulki w kolczykach sztangach, które są zaprojektowane jak wolne ciężary. Te "kulki" są często w różnych kształtach, aby dopasować się do różnych stylów. Mogą to być czaszki lub gwiazdy, w zależności od sytuacji. Chociaż kolczyki sztangi są sztywne i proste, mogą być noszone w niemalże dowolnych dwóch miejscach na uchu. Zazwyczaj noszone są na szczycie, ale mogą być również noszone z boku.

Bajorański

Termin "bajorański" pochodzi z serialu Star Trek, gdzie kolczyk bajorański był stylem kolczyka noszonym przez humanoidalną rasę. Kolczyki były znakiem wiary w serialu i były noszone na prawym uchu. Na kolczyku każdej osoby wygrawerowany był również znak rodowy.

W prawdziwym życiu jednak zasady nie zawsze są przestrzegane i można znaleźć bajorańskie kolczyki z symboliką lub bez niej. Zazwyczaj mają one dwa punkty połączenia, jeden na płatku ucha, a drugi na szczycie roku, które są połączone łańcuszkiem. Niektóre łańcuszki są wystarczająco długie, aby się połączyć, podczas gdy inne zwisają w dół. Czasami może być więcej niż jeden łańcuszek.

Nawlekacz

Kolczyk nitka przypomina kawałek sznurka, który jest przewleczony przez płatek ucha i zwisa po obu stronach. Czasami jest to wszystko, ale innym razem z jednego końca może zwisać kamień lub inny ozdobny element.

Mankiety

Mankiet to kolczyk, który biegnie wokół zewnętrznego łuku ucha. Mogą one przebiegać wzdłuż górnej krzywizny ucha, w dół do płatka ucha lub na całej długości ucha. Wiele punktów połączeń jest powszechnych, ale inne warianty obejmują serię równomiernie rozmieszczonych kolczyków wzdłuż krzywizny ucha.

Klaster

Kolczyki klastry to rodzaj ozdobnych kolczyków, które składają się z wielu różnych kamieni szlachetnych lub koralików ułożonych w "klastry". Kolczyki te mogą mieć formę sztyftów lub zwisać z płatka ucha.

Rodzaje pleców

Push Back

Push back to typowy rodzaj szkiełka, który jest powszechnie spotykany w kolczykach na sztyftach. Jest to często niewielki element, który posiada maleńki otwór, przez który można go przymocować do sztyftu kolczyka. Zakrzywiona forma sprawiła, że zyskała ona przydomek "butterfly backing". Ze względu na sposób ich działania, są one również znane jako podkładki cierne. Push back nie posiada zatrzasku ani zacisku. Zamiast tego wystarczy nacisnąć na element, a tarcie zapobiega zsuwaniu się podkładu.

Śruby mocujące

Push-backs i screw-backs są raczej identyczne. Są one podobne w formie, ale zamiast wciskania, są przykręcane, co sprawia, że kolczyk jest o wiele bardziej bezpieczny. Dodatkowo, są one mniej podatne na odkręcanie. Jedyną wadą wkrętki jest to, że jej założenie zajmuje więcej czasu.

Haczyki do rybek

Haczyk jest tylko jednym z wielu sposobów, w jaki kolczyki mogą być mocowane do Twojego ucha. Nazwa "haczyk na rybę" pochodzi od faktu, że wygląda on jak prawdziwy haczyk na rybę. Jest to mały, cienki metalowy element, który owija się wokół ucha i zaczepia o nie.

Ponieważ haczyk nie posiada podłoża, różni się od innych rodzajów zaplecza. Ten kolczyk zaczepia się o ucho i jest przymocowany do kamienia lub elementu dekoracyjnego. Jego kształt utrzymuje kolczyk w miejscu i eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych zacisków.

Dźwignie

Dźwignie wsuwane do ucha przypominają raczej haczyk na ryby, a ich kształt niemal utrzymuje kolczyk na miejscu. Dźwignia tworzy jednak pełną pętlę dla większego bezpieczeństwa, a po włożeniu do ucha dźwignia zamyka się, gwarantując, że kolczyk nie wypadnie.

Zatrzask

Kolczyki w kształcie obręczy i przytulanki to najczęściej spotykane elementy z zatrzaskami, które działają na zasadzie zawiasu, który otwiera się i zamyka. Zapięcie otwiera się, aby pozwolić Ci włożyć kolczyk do ucha, a kiedy już się tam znajdzie, po prostu je zamknij.

Popularne rodzaje piercingu

Przekłuwanie płatka ucha

Płatek ucha jest jednym z najbardziej powszechnych i najmniej bolesnych kolczyków. Niektóre z nich są tak skomplikowane i złożone jak małe, okrągłe kamienie, inne są tak proste jak kolczyki sztyfty, kółka, zawieszki, kropelki i większość innych.

Płatek ucha górny

Płatek ucha odnosi się do najbardziej dolnej części ucha, ale kolczyki w górnym płatku są nieco wyższe. Górny płatek ucha nie jest wielką zmianą, ale jest wystarczająco zauważalny i możesz nosić z nim ćwieki lub pierścionki.

Piercing przemysłowy

Kolczyki i odmiany sztangi są najczęściej spotykane w piercingach przemysłowych. Poziomy drut lub kawałek metalu łączy dwa otwory w górnej części chrząstki ucha. Jesteś ograniczony w kwestii biżuterii, ale nawet kolczyki ze sztangą są dostępne w różnych stylach.

Spirala przednia

W przypadku kolczykowania typu forward helix Twoje ucho jest przekłuwane trzykrotnie w regularnych odstępach. Trzy stopniowane pierścienie lub ćwieki są wkładane do otworów w górnej części ucha, najbliżej głowy. Mogą się one długo goić, ale jeśli będziesz je odpowiednio czyścić, możesz utrzymać stan zapalny na dystans.

Helix

Spirala to kolczyk w górnej części ucha, który jest często opisywany jako nieco bardziej bolesny niż inne ze względu na jego umiejscowienie na chrząstce ucha. Pierścienie z koralikami i ćwieki to najczęstsze rodzaje biżuterii, ale wszystkie są małe.

Płatek poprzeczny

Przekłucie poprzeczne wykorzystuje kolczyki ze sztangą i jest odmianą tradycyjnego przekłucia płatka ucha. Sztanga przechodzi przez dwa otwory na dole płatka ucha, które są przekłute poziomo. Kolczyki w płatkach uszu są zazwyczaj łatwe w utrzymaniu, ale poprzeczne kolczyki mogą wymagać nieco więcej uwagi, aby uniknąć infekcji.

Kolczyk Rook Piercing

Piercing typu rook jest bardzo technicznym i zręcznym zabiegiem. W gotowym kolczyku rook można znaleźć dwie różne perforacje chrząstki. Dwa przekłucia są umieszczone w miejscu, gdzie chrząstka fałduje się na szczycie ucha wewnętrznego. Jest to wyjątkowy piercing, ale może powodować stany zapalne, jeśli zostanie wykonany nieprawidłowo.

Przekłucie konchy

Przekłucie konchy to perforacja chrząstki wewnętrznej w środkowej części ucha, prawie na samym środku. Kolczyki są najczęściej spotykanym typem kolczyków.