35 Różne rodzaje kapeluszy dla mężczyzn

Dla mnie, kapelusze są niedocenianym elementem mody. Każdy może błyskawicznie zmienić klimat swojego wyglądu, zakładając inny rodzaj kapelusza. Może on nawet dopełnić wygląd. Wyobraź sobie kowboja bez kowbojskiego kapelusza. Albo magika bez jego kapelusza.

Dlatego uważam, że warto dodać kilka kapeluszy do swojej garderoby, szczególnie jeśli jesteś mężczyzną. Oto różne rodzaje, które będziesz chciał sprawdzić:

Kapelusze męskie

Jest to obecnie świetny dodatek do garderoby każdego człowieka, a to jest w różnych wzorach i kolorach. Rzuć okiem na niektóre z popularnych odmian kapeluszy męskich i przeczytaj o fascynującej historii i opowieści za każdym z nich.

Kapelusz z daszkiem

Kapelusz męski wyróżnia się szerokim rondem i bardzo wysoką, płaską koroną, i jest często uważany za jedną z najbardziej eleganckich form nakrycia głowy. Jest to tradycyjny kapelusz noszony między innymi przez Winstona Churchilla i Abrahama Lincolna.

Styl kapelusza

Kapelusz był pierwotnie wykonany ze sfilcowanego futra bobra, co nadawało mu charakterystyczny wygląd. Następnie, futro zostało zastąpione miękkim, pieluchowatym jedwabiem, który później przekształcono w pluszowe futro.

Historia

Kapelusz był kamieniem węgielnym wiktoriańskiego stylu życia w XIX wieku, a każdy, kto go nosił, był postrzegany jako człowiek przemysłu, a także ktoś niezwykle dostojny i zamożny. Z upływem czasu i dziesięcioleci, kapelusz ten stał się jednak zaledwie szkicem luksusu klasy wyższej, który kiedyś reprezentował. Obecnie kapelusz ten jest dość rzadki i zazwyczaj używany jest jako część kostiumu.

Kapelusz kowbojski

Spiczasta korona i zaokrąglony, okrągły rond kapelusza kowbojskiego to cechy charakterystyczne tego nakrycia głowy. Rondo jest szerokie, a korona wyniosła.

Kapelusz z 10 galonami

Kapelusz kowbojski jest również uważany za kapelusz o pojemności 10 galonów, ponieważ po odwróceniu i napełnieniu może pomieścić 10 galonów wody. Oczywiście, jest to absurd. Nawet największe kapelusze kowbojskie nie mogłyby pomieścić takiej ilości wody. Napełnienie kapelusza wodą może mu również zaszkodzić i sprawić, że stanie się on zniekształcony.

Mówi się, że termin ten pochodzi od hiszpańskiego słowa "galons", które odnosi się do plecionych pasków kapelusza. W 10-galonowym sombrero można było nosić dziesięć pasm kapeluszy. Zgodnie z historią, kiedy amerykańscy kowboje usłyszeli to słowo, zmienili je na 10-galonowy kapelusz.

Historia

Pierwszy kapelusz kowbojski został stworzony w latach 60-tych XIX wieku, podczas amerykańskiej wojny secesyjnej, przez Johna B. Stetsona, znanego producenta kapeluszy z Filadelfii. Skonstruował on kapelusz z futra różnych małych zwierząt, w tym bobra i królika.

O dziwo, kapelusz okazał się bardzo wytrzymały i trwały, i stał się bardzo popularny wśród robotników z klasy zachodniej. Początkowo znany był jako "Boss of the Plains", ale po serii zmian zmieniono jego nazwę. Według National Cowboy Museum, nazwę tę nadano kapeluszowi zaprojektowanemu przez Johna Stetsona w 1865 roku. Kapelusz posiadał gładką, umiarkowanie zaokrągloną koronę i okrągły, płaski rond. Stetson nosił kapelusz wykonany ze skór zwierzęcych. Szef plains hat zyskał popularność i został ostatecznie nazwany kapeluszem kowbojskim.

Wariacje

Kapelusz hazardzisty jest często mylony z kapeluszem kowbojskim. Rondo tego kapelusza jest wywinięte na brzegach i ma szeroki rond. Owalny kształt korony jest najbardziej charakterystyczną cechą tego wzoru. W większości przypadków korona posiada wcięcie pośrodku. Kapelusze hazardzistów są często zdobione opaskami, piórami i innymi dekoracjami.

Kapelusz typu outback, często znany jako Aussie hat, jest odmianą kapelusza kowbojskiego. Jest to kapelusz z szerokim rondem i podwiniętymi bokami, co nadaje mu charakterystyczny wygląd. Korona w kształcie łezki lub litery C to korona o unikalnym trójkątnym kształcie.

Kapelusz Akubra jest często uważany za kwintesencję australijskiego kapelusza. Jest ona wykonana z futra królika w tradycyjne motywy Outback. Od czasów I wojny światowej australijscy wojskowi noszą czapki Akubra jako tradycyjny element umundurowania. Jest to tradycyjny wzór kapelusza "Aussie". Według Australian Country Magazine, firma Akubra produkuje kapelusze od 1874 roku.

Sombrero to praojciec kapeluszy kowbojskich. Sombrero, które ma wysoką, zaokrągloną koronę i szeroki, odwrócony rond, pochodzi z 1400 roku i jest wykonane z filcu lub słomy. Termin "sombrero" pochodzi od hiszpańskiego słowa "sombra", które oznacza "cień".

Vueltiao, często znane jako sombrero vueltiao, jest kolumbijską wersją meksykańskiego sombrero. Jest ono wykonane z miejscowej trzciny i ma nieco inną formę niż standardowe sombrero, z podniesionymi bokami, które nadają mu wyjątkowy wygląd.

Stetson jest jednym z najbardziej znanych kapeluszy kowbojskich. Nazwa kapelusza pochodzi od nazwiska Johna Stetsona, znanego producenta kapeluszy z Filadelfii. Kapelusz kowbojski Stetson charakteryzuje się głębokim wgłębieniem w potężnej koronie i szerokim rondem, który jest lekko uniesiony tylko na brzegach.

Dzisiejszy styl

Współczesny kapelusz kowbojski jest efektem pracy Meksykanów w XIX wieku nad oryginalnym kapeluszem. Chcąc schronić się przed słonecznymi temperaturami w Meksyku, modyfikowali oni kluczowe elementy kapelusza, takie jak podwijanie brzegów ku górze, konstruowanie wyższej korony i powiększanie ronda.

Następnie kraje zachodnie zaczęły poważnie traktować tę modę na nakrycia głowy, a jej popularność rozszerzyła się na wiele części świata. Ze względu na swoją konstrukcję i wygląd, była początkowo noszona przez dużą liczbę mężczyzn, jednak z czasem stała się tak lubianym i uwielbianym nakryciem głowy, że wkrótce znalazła się również w szafach kobiet.

Czapka z daszkiem

Tradycyjna czapka z daszkiem ma charakterystyczny wzór, który każdy z nas nosił przynajmniej raz. Można ją znaleźć na czaszkach najsłynniejszych osób na świecie, członków rodziny królewskiej, zwykłych obywateli, sportowców i milionerów wszelkiego rodzaju. Czapka ta doczekała się wielu odmian i nosi wiele różnych nazw. Czapka z daszkiem jest często nazywana dad hat lub ball cap.

Historia

Mówi się, że czapka z daszkiem powstała pod wpływem wcześniejszych rodzajów czapek z rondem, takich jak deerstalker. Pierwsze były wełniane czapki baseballowe z daszkiem i skórzanym daszkiem. Baseballiści używali tych czapek pod koniec XIX wieku, co jest właściwe.

Czapki baseballowe zostały po raz pierwszy noszone przez innych ludzi na początku lat 1900. Czapka ta bardzo szybko stała się popularna i do dziś nie wyszła z mody. Ten ponadczasowy kapelusz pozostaje modny i nie wydaje się, aby miał wyjść z mody w najbliższym czasie.

Wariacje

Snapback i dopasowane czapki z daszkiem to dwa najczęściej spotykane style. Plastikowa opaska z tyłu czapki snapback może być regulowana. Ponieważ dopasowane czapki są dostępne w różnych rozmiarach, aby pasowały do różnych rozmiarów głowy, nie mają one regulowanej opaski. Czapka typu trucker to rodzaj czapki z daszkiem, która jest nieco inna. Panele z siateczki na głowie tworzą czapkę typu trucker.

Solidny materiał jest używany tylko na dwóch przednich panelach. Czapka wojskowa, znana również jako czapka szeregowca, to zwykła czapka z daszkiem z krótszym rondem i płaskim daszkiem. Czapki kolarskie, często znane jako czapki casquette, przypominają wyglądem czapki z daszkiem. W latach 50. ubiegłego wieku rowerzyści upodobali sobie czapki rowerowe. Koronka i rondo tych elastycznych czapek mogą być dowolnie wywinięte lub opuszczone.

Daszek jest przezroczystym wariantem czapki z daszkiem, z tym wyjątkiem, że nie jest on przymocowany do czapki. Przyłbica to opaska na głowę z osłoną, która przysłania twarz. Nie posiada ona korony, dzięki czemu nadal utrzymuje chłód na głowie, jednocześnie chroniąc twarz przed słońcem.

Kapelusz Pork Pie

Ze względu na swoją dziwną, ale nietypową nazwę, kapelusz pork pie, znany również jako kapelusz porkpie, spowodował wiele nieporozumień i niespodzianek. Według jednego z wyobrażeń, w XIX wieku naczynie z pork pie można było zobaczyć w prawie każdym oknie piekarni w Wielkiej Brytanii. Forma kapelusza była tak podobna do formy naczynia do pork pie, że nadano mu tę nazwę.

Styl kapelusza

Niewielki, kulisty kapelusz z płaską górą i cylindryczną koroną jest popularnym wyborem. Posiada on wyraźne wgłębienie na szczycie oraz cienki, wywinięty rondo, które często jest zwieńczone piękną wstążką.

Dzisiejsza moda

Kapelusz wypadł z łask wśród większości mężczyzn, by powrócić w serialu "Breaking Bad", gdzie był często widywany.

Fedora

Kapelusz fedora jest prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o najbardziej tradycyjnych rodzajach nakryć głowy dla mężczyzn. Niezaprzeczalnie, te słynne kapelusze przetrwały próbę czasu, ewoluując od gangsterskich kapeluszy w latach 20-tych do jednego z najbardziej spornych męskich akcesoriów w obecnych czasach.

Styl kapelusza

Fedora to filcowy kapelusz z wciętą główką i szerokim rondem. Charakterystyczne wgłębienie po obu stronach kapelusza w kierunku przodu jest jego najbardziej zauważalną cechą. To wgłębienie pozwala na bardziej swobodne dopasowanie kapelusza, co jest całkiem przyjemne dla użytkownika.

Historia

Kapelusz stał się dość sławny, gdy w 1882 roku wystawiono francuską sztukę teatralną zatytułowaną "Fédora". W ten sposób kapelusz zyskał swoją charakterystyczną nazwę. Kapelusze Fedora stały się popularnym elementem mody dla mężczyzn i kobiet w następnej dekadzie.

Sarah Bernhardt, francuska aktorka teatralna, jest zwykle przypisywana do spopularyzowania kapeluszy fedora. W 1882 roku wcieliła się ona w postać rosyjskiej księżniczki Fedory Romanoff w dramacie Fédora, a na jej głowie pojawił się męski kapelusz z miękkim rondem. Wkrótce po tym przedstawieniu, fedora stała się jednym z najczęściej noszonych akcesoriów mody, szczególnie wśród obrońców praw kobiet.

Popularność dzisiejszych modnych kapeluszy fedora zmieniła się diametralnie. Nie mniej jednak, w ostatnich latach pojawiły się one ponownie jako atrakcyjny i doskonały element garderoby dla facetów.

Kapelusz Panama

Kapelusz Panama, pochodzący z Ekwadoru, jest klasycznym słomkowym kapeluszem z rondem, który początkowo był zwykłą czapką, ale od tego czasu stał się obowiązkowym elementem garderoby dla mężczyzn, szczególnie podczas podróży do tropikalnych i nadmorskich miejsc.

Styl

Kapelusze te swoim wyglądem przypominają fedory i trilbies. Wyróżnia je jednak materiał, z którego są wykonane. Kapelusz Panama, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych, wykonany jest z liści palmowych, co daje bardzo elastyczny wzór splotu, który można zwijać lub gnieść w dowolne kształty.

Historia

Kapelusz Panama powstał w Ekwadorze w połowie XVI wieku, a to, co zaczęło się w 1835 roku jako mała, dorywcza rozrywka w samym środku Montecristi, rozrosło się do ogromnego przedsiębiorstwa produkującego kapelusze. Kiedy Theodore Roosevelt został sfotografowany w kapeluszu Panama, był to punkt zwrotny w popularności tego nakrycia głowy. Podniosło to znaczenie tych kapeluszy do tego stopnia, że były one noszone przez kolejne pokolenia mężczyzn.

Kapelusz Panama to kapelusz w stylu fedory z centralnie umieszczonym wgłębieniem. Przód kapelusza Panama jest uszczypnięty. Aby zapewnić chłód i przewiewność, kapelusz Panama jest zazwyczaj wykonany ze słomy.

Dzisiejsza moda

Kapelusze Panama są zaprojektowane specjalnie na gorące letnie miesiące, dlatego często są lekkie i kolorowe, a także oddychające, co sprawia, że są całkiem wygodne w noszeniu.

Kapelusz dla żeglarzy

Mocny splot słomy sennit oraz okrągły i szeroki rondo kapelusza typu boater są zawsze wyróżniającymi się cechami. Tradycyjna wstążka rypsowa dopełnia tę czapkę. Innym letnim obowiązkowym nakryciem głowy dla mężczyzn jest "słomiana kanotiera", "sommer" lub "skimmer".

Historia

Kwartety barberskie, żeglarze, wioślarze i marynarze byli znani z noszenia czapki z daszkiem. W ostatnich latach pojawiła się ona ponownie jako modny dodatek dla facetów i wygląda świetnie ze spodniami i koszulami w kratę.

Ze względu na porównywalny wygląd i właściwości, większość mężczyzn uważa, że czapka ta jest idealną alternatywą dla fedory lub kapelusza Panama. Według historyka wzornictwa Colina McDowella, kapelusz ten jest "wesołym, bezczelnym wybrykiem stylu, którego nigdy nie należy traktować zbyt poważnie".

Na początku wieku modne były kapelusze typu boater. Kapelusze, które mają szeroki brzeg i płaską górę, były popularne wśród mężczyzn i kobiet jako nieformalne letnie ubranie. Piknik, tenis i oczywiście pływanie łódką były popularnymi formami aktywności społecznej na świeżym powietrzu z tą czapką.

W momencie wynalezienia kapelusza, był on modny na całym świecie, a większość ludzi była zaskoczona jego formalnym wyglądem, ponieważ był wykonany ze słomy. Po zakończeniu I wojny światowej ten modny kapelusz zniknął z pola widzenia.

Kapelusz Bowler

William i Thomas Bowler stworzyli melonik pod koniec XIX wieku w Londynie. Aktorzy tacy jak Charlie Chaplin, John Cleese i Curly Howard są w dużej mierze odpowiedzialni za jego ogromny urok jako ikony modnego nakrycia głowy w brytyjskim stylu.

Styl

Melonik jest kapeluszem z twardego filcu z wąskim rondem i dobrze zaokrągloną koroną. Kapelusz ten był wybierany przez większość kowbojów i pracowników kolei w XIX wieku, szczególnie na amerykańskim Zachodzie, ponieważ miał mocny uchwyt i utrzymywał się na miejscu nawet podczas silnych podmuchów wiatru.

Kapelusze meloniki są również znane jako kapelusze derby w modzie męskiej. Kapelusz derby to zupełnie inne zwierzę w modzie damskiej.

Dzisiejsza moda

Najpiękniejszą rzeczą w tym kapeluszu jest to, że oferuje on unikalny zwrot w całym wyglądzie i dobrze komponuje się z dopasowanymi spodniami, skórzanymi butami i ewentualnie dobrym płaszczem. W czasach wiktoriańskich był on szczególnie popularny wśród klasy robotniczej, ale ostatecznie rozprzestrzenił się na klasę wyższą i średnią, w tym bankierów, pracowników cywilnych i urzędników państwowych.

Kapelusz kampanijny

Czapka sierżanta musztry jest znacznie bardziej popularna niż czapka kampanijna. Sierżanci musztry noszą te czapki tak często, że mogą one wywołać u niektórych osób dreszcze na sam ich widok.

Historia

Wojskowi nosili kapelusze z płaskim rondem, szerokim, okrągłym wzorem i wysoką koroną po raz pierwszy w latach 80-tych XIX wieku. Do początku lat 1900 Armia Stanów Zjednoczonych używała kapeluszy kampanijnych jako części swojego umundurowania.

Kapelusz kampanijny pojawił się ponownie dopiero w latach 60-tych, kiedy to został unowocześniony poprzez dodanie bardziej strukturalnej korony na szczycie oraz tradycyjnego szczypania, które stało się synonimem tego kapelusza.

Kapelusz kepi

Kapelusz kepi był dawniej najczęstszym nakryciem głowy we francuskim wojsku i nadal jest szeroko stosowany w obecnej modzie.

Historia

W 1800 roku kapelusze kepi były noszone przez francuskich wojskowych i funkcjonariuszy policji, a wkrótce pojawiły się na głowach żołnierzy na całym świecie. Żołnierze po obu stronach wojny secesyjnej nosili czapki kepi.

Styl

Czapka kepi ma wyniosłą, okrągłą koronę i krótki daszek. Termin kepi pochodzi od niemieckich słów kappi lub kappe, które oznaczają "czapkę".

Kapelusz Chupalla

W Chile, chupalla jest popularnym tradycyjnym kapeluszem. Ten słomkowy kapelusz ma szeroki rond i małą, płaską koronę. W Chile, na tańcach ludowych i rodeo zazwyczaj nosi się ten kapelusz.

Kapelusz typu "bobble

Kapelusz z daszkiem to kapelusz z pomponem na czubku. Do tej kategorii zalicza się czapkę Balmoral, tam o'shanter i każdy inny kapelusz z pomponem.

Toque jest inną nazwą dla tego elementu w Kanadzie.

Kapelusz Boonie Hat

Historia

Podczas wojny w Wietnamie, kapelusz Boonie, lub kapelusz Booney, zyskał na popularności. Jest prawdopodobne, że widziałeś go w filmach i serialach telewizyjnych rozgrywających się w tym okresie.

Styl

Czapka Boonie to miękka czapka z szerokim rondem i płaską koroną, wykonana z materiału, zazwyczaj z bawełny lub poliestru. Kapelusz ten posiada również pasek pod brodą oraz, czasami, pętle wokół korony, które umożliwiają przechowywanie przedmiotów na głowie. Ze względu na miękką konstrukcję kapelusz ten można złożyć i schować, gdy nie jest używany.

Kapelusz ratownika

Popularną wersją czapki Boonie jest czapka ratownika. Aby zachować przewiewność, większość kapeluszy ratowników jest wykonana z lekkiej słomy. Brzeg kapelusza jest często skierowany w dół, aby zapewnić cień na twarz użytkownika.

Kapelusz stożkowy

Istnieje kilka nazw stożkowatego kapelusza. Starożytni Grecy nazywali go czapką frygijską. Obecnie nazywany jest kapeluszem czarodzieja lub spiczastym kapeluszem. Stożkowaty kapelusz jest jednak podstawowym kształtem, który był widoczny w całej historii mody w różnych szerokościach i wysokościach.

Historia

Początki wysokich, spiczastych kapeluszy sięgają starożytności. Według Ancient Origins, był to popularny element mody w epoce brązu, a jego przykłady sięgają 1200 r. p.n.e.

Styl

Korona kapelusza w kształcie stożka jest spiczasta. W tradycyjnych stylach kapelusze te są bardzo smukłe i wysokie. We współczesnej kulturze azjatyckiej kapelusze w kształcie stożka są większe i krótsze. Wynika to z faktu, że kapelusz w kształcie stożka jest użyteczny. Kapelusz może służyć do transportu przedmiotów, nawet płynów, po zdjęciu i odwróceniu do góry dnem.

Non La, czyli szerokie, krótkie stożkowe kapelusze, są wszechobecne w kulturze wietnamskiej.

Wariacje

Czapka stożkowa jest potomkiem czapki frygijskiej, która była popularna w Turcji już w 800 r. p.n.e. W przeciwieństwie do czapki stożkowej, czapka frygijska była elastyczna. Czubek czapki zakrzywiał się raczej w dół niż do góry.

Najczęściej spotykanym rodzajem stożkowej czapki jest czapka typu dunce cap. Jan Duns Scotus, który urodził się około końca 1200 roku, jest uważany za twórcę czapki. Lubił on spiczaste kapelusze i był genialnym myślicielem, który sformułował złożone systemy metafizyczne i filozoficzne. Gdy w latach 1400 rozpoczął się renesans, jego średniowieczne przekonania wydały się przestarzałe, a nawet głupie. W rezultacie, jak podaje Atlas Obscura, uczniowie Scotusa zostali nazwani "oszołomami".

Wariantem stożkowego kapelusza jest kultowy papierowy kapelusz imprezowy. Jest to w zasadzie bardziej kompaktowa i krótsza wersja strzelistych kapeluszy, które wpłynęły na współczesny styl.

Stożkowy kapelusz jest znany jako jaapi w Indiach. Jest on często dość szeroki i mocno zdobiony misternymi wzorami i dekoracjami. Tkany bambus lub trzcina i liście palmowe tworzą indyjskie jaapi, lub japi. Indyjscy książęta i szlachta nosili je w przeszłości.

Czapka z jelenia łodygi

Czapka deerstalker jest dobrze znana jako nakrycie głowy noszone przez Sherlocka Holmesa.

Historia

Kiedy pod koniec XIX wieku modna stała się męska odzież sportowa, ten wzór stał się niezwykle popularny. Według Encyklopedii Mody, żaden dobrze ubrany facet z końca XIX wieku nie mógł się obyć bez czapki z daszkiem z jelenia w swojej szafie.

Balaclava

Balaclava, znana również jako Balaklava, to nakrycie głowy, które jest używane zamiast kapelusza. Często owija się ją wokół głowy i szyi, pozostawiając tylko twarz odkrytą.

Historia

Po raz pierwszy balaklawa została użyta w 1853 roku podczas wojny krymskiej. Żołnierze polegali na nich, aby utrzymać ciepło w mroźnym rosyjskim klimacie. Pierwotnie zbudowany z wełny, są one teraz dostępne w różnych tkanin w stylach współczesnych.

Fez

Fez jest jednym z najbardziej znanych rodzajów kapeluszy. Według Merriam-Webster, ma on cylindryczny kształt bez ronda, płaski wierzchołek i frędzel zwisający z boku.

Historia

Fez noszony jest od co najmniej dwóch stuleci i najprawdopodobniej jest znacznie starszy. Nikt jednak nie wie, skąd wziął się ten wygląd. Według History of Hats, kapelusz został nazwany na cześć marokańskiego miasta Faas lub Fes.

W 1826 roku, żołnierze Imperium Osmańskiego zostali zobowiązani do noszenia czapki fez jako części swojego oficjalnego umundurowania. W latach 1800 zyskał on popularność na całym Bliskim Wschodzie.

Dzisiejsza moda

Po II wojnie światowej, fez nie był już używany jako część wielu konwencjonalnych mundurów wojskowych, jednak nadal jest noszony na paradach. Ze względu na brak ronda fez zapewnia niewielką ochronę przed słońcem lub deszczem.

W Stanach Zjednoczonych, fez jest najczęściej utożsamiany z "Shriners", grupą noszącą czerwone czapki z fezem i czarnymi frędzlami. Czapki fez są noszone przez wiele organizacji i stowarzyszeń męskich, w tym Legion Łosi.

Kapelusz homburg

Kapelusz homburg wyróżnia się mocnym rondem w kształcie czajnika i wyraźnym wgłębieniem pośrodku korony, znanym jako "korona rynnowa". Ze względu na to, że jest to jeden z najlepszych wyborów do łączenia z formalnymi ubraniami, jest on uważany za prawdziwy klasyk i podstawowy element w kolekcji każdego mężczyzny.

Historia

Według jednej z różnych hipotez dotyczących pochodzenia kapelusza homburg, jego popularność sięga roku 1882, a konkretnie wizyty Edwarda VII w Bad Homburg w Niemczech. Podobno zakupił on tam kapelusz homburg, po czym wzór ten stał się bardzo modny wśród mężczyzn.

W porównaniu do swojego kuzyna, fedory, kapelusz ten ma pomarszczoną koronę z mocniejszym rondem, lekko odchyloną wargę dookoła, ale bez szczypanek po bokach.

Czapka kustosza

Custodian Cap jest również znany jako bobby cap, ponieważ jest to kapelusz, który był pierwotnie noszony przez brytyjskich policjantów.

Styl

Dawniej czapki były wykonane z korka, podczas gdy obecne wersje są wykonane z plastiku. Czapki te są nadal noszone przez konstabli i sierżantów w walijskich i angielskich służbach policyjnych.

Hełm kustosza stał się natychmiastowo rozpoznawalny na całym świecie. Hełmy te są używane przez brytyjskich policjantów od prawie 150 lat. Są to kapelusze z zaokrągloną koroną i średnio krótkim daszkiem, który dochodzi do punktu nad czołem.

Kapelusz Pakol

Kapelusz pakol ma za sobą tysiące lat historii. Ponieważ kapelusze pakol są nadal popularne, możesz go teraz dostać na Amazon. Kapelusze Pakol wyróżniają się charakterystyczną formą i długą historią.

Styl kapelusza

Pakol z wyglądu przypomina ogromny beret. Kapelusz ma okrągły czubek i jest wykonany z wełny. Aby uzyskać gruby pas, boki są podwinięte.

Hełm pithowy

Pomimo swojej nazwy, hełm pith jest w zasadzie nakryciem głowy o wyglądzie zbliżonym do hełmu. Kask pith to lekki kapelusz, który jest znany jako nakrycie głowy noszone przez wielu pracowników poczty USA, chociaż ma długą historię sięgającą 1800 roku.

Historia

Topee, couch topee, salacot lub topi i hełm słoneczny to pseudonimy hełmu pith. Europejscy wojskowi służący w tropikalnych koloniach około 1870 roku nosili tę czapkę.

Styl

Klasyczny kask pith składa się z lekkiego korka i owinięty jest tradycyjnym płótnem pith. Ze względu na swoją lekką konstrukcję i styl, czapka ta jest popularna do zapewniania cienia w gorących, tropikalnych obszarach. Kapelusz jest pokryty białym materiałem z małymi otworami wentylacyjnymi, aby zapewnić użytkownikowi chłód.

Ponieważ jest on często noszony z ubraniami safari i jest dobrze dostosowany do gorących klimatów, kask pith jest również znany jako kapelusz safari.

Czapka z końskimi skórami

Czapka ze skóry koński jest historycznym symbolem Stanów Zjednoczonych, który jest nadal noszony, ale nie tak często jak w czasach Davy'ego Crocketta.

Historia

Historia czapki z końskimi skórami jest bardzo długa. Tego rodzaju nakrycia głowy były częścią tradycyjnego stroju rdzennych Amerykanów. Wcześni europejscy imigranci w Tennessee, Kentucky i Karolinie Północnej byli nimi zachwyceni. Nosili oni nakrycia głowy jak czapki myśliwskie, a ich wygląd szybko stał się popularny.

Według National Museum of American History, słynni pogranicznicy, tacy jak Davy Crockett, nosili kapelusze ze skóry konia, a Benjamin Franklin założył jeden z nich w Paryżu jako symbol Ameryki.

Kapelusz z daszkiem

Kapelusz z daszkiem w modzie męskiej to prawdziwy klasyk. Od bohaterów sportowych po gwiazdy filmowe, można ją zobaczyć na niektórych z najbardziej znanych czaszek w historii. Czapka z daszkiem jest nadal powszechnie noszona, choć ma wyjątkową historię.

Historia

W 1700 roku, ustawa Parlamentu nakazała wszystkim mężczyznom powyżej szóstego roku życia noszenie wełnianej czapki w niedziele w Wielkiej Brytanii. Była to dziwna, ale niespodziewanie udana strategia mająca na celu pomoc zmagającemu się z problemami przemysłowi wełnianemu.

Przyniosła ona pożądany skutek. Opracowano czapkę z daszkiem oraz wiele innych kształtów czapek wełnianych, co zaowocowało powstaniem ponadczasowego elementu mody.

Styl

Czapka z daszkiem to ponadczasowy wzór. Jest to czapka z miękkiej wełny z zaokrąglonym daszkiem i trójkątnymi częściami. Krótki, sztywny daszek uzupełnia wygląd czapki.

Czapka z bluszczem

Płaska czapka, czasami znana jako czapka z bluszczem lub czapka z daszkiem, pochodzi z XIV wieku.

Historia

Według Fashionable Hats, ustawa Parlamentu ustanowiona w Anglii nakazywała noszenie wełnianej czapki we wszystkie święta i niedziele przez wszystkich mężczyzn powyżej szóstego roku życia. Płaski kapelusz stał się modny w Stanach Zjednoczonych w latach 90-tych XIX wieku.

Dzisiejszy styl

W latach 30-tych XX wieku wygląd kapelusza wyszedł z mody, ponieważ pojawiły się nowe trendy. Dopiero później płaska czapka powróciła do łask. Obecnie czapka ta przeżywa renesans popularności. Jest to modna opcja zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, noszona o każdej porze roku przez osoby w każdym wieku.

Kapelusze Ascot to popularny typ płaskiej czapki. Kapelusz ten ma zaokrągloną główkę i jest zazwyczaj sztywniejszy i wykonany z ciężkich materiałów, takich jak wełna lub filc. Kapelusze z daszkiem mają zaokrągloną główkę i ukośnie ścięty daszek. Profil czapki przypomina profil kaczki, stąd nazwa.

Podczas I Wojny Światowej do regularnego umundurowania wojskowego wprowadzono czapkę garnizonową, znaną również jako czapka zamorska. Jest to podstawowa bawełniana czapka z płaską główką i wywiniętym rondem, na którym można umieścić insygnia wojskowe.

Czapkę tę można po prostu złożyć i schować do kieszeni. Czapka garnizonowa jest elementem standardowego wyposażenia wojskowego od czasu jej wprowadzenia do mundurów wojskowych.

Kapelusz Trilby

Ze względu na swoje uderzające podobieństwo, kapelusz trilby jest często mylony z fedorą. Kapelusz trilby ma mniejszy rondo i większą koronę, co stanowi podstawową różnicę pomiędzy nimi. Jego tył jest również krótszy niż przód, co nadaje mu kanciasty wygląd.

Styl

Do produkcji kapeluszy trilby często używa się słomy, wełny, tweedu i sierści królika. Pióra i wstążki są często używane do ozdabiania tych kapeluszy, nadając im elegancki wygląd. W 1894 roku kapelusz ten znalazł się w książce George'a du Maurier "Trilby", co uczyniło go bardzo popularnym.

Bohaterka książki nosiła to samo imię, co kapelusz, a powieść stała się światowym hitem, co znacznie zwiększyło popularność kapeluszy Trilby.

Moda

Kapelusze Trilby są często postrzegane jako znak rozpoznawczy mody klasy wyższej, a większość mężczyzn nosi je na wyścigach konnych na całym świecie.

Kapelusz szefa kuchni/Toque

Czapka toque jest znana jako czapka szefa kuchni, pomimo swojej formalnej nazwy. Gdy tylko zobaczysz tę czapkę, wiesz, że jesteś w towarzystwie oddanego szefa kuchni. Dlaczego więc kucharze noszą tę czapkę i skąd się ona wzięła?

Historia

To niezwykłe, aby czapka oznaczała czyjś zawód, jednak czapka szefa kuchni właśnie to robi. Wygląda ona zupełnie jak hełm strażacki. Mimo to, fakt, że jest to jedna z najstarszych czapek na tej liście może Cię zaskoczyć. Już w 700 roku noszono czapkę kucharską. Nosili ją przecież szefowie kuchni.

W tamtych czasach nawet prosta umiejętność czytania nie była rzadkością. Szefowie kuchni, którzy przestudiowali wiele przepisów, byli ludźmi świadomymi i dobrze wykształconymi. Zakładali czapki, aby pokazać swoją ważność. Z drugiej strony, uczeni mężczyźni byli postrzegani jako niebezpieczni w czasach politycznych zawirowań.

Szefowie kuchni na Bliskim Wschodzie zmuszeni byli uciekać z ojczyzny z powodu zmiany rządu i szukali schronienia w klasztorach w Grecji. To właśnie tam, zgodnie z mitologią, po raz pierwszy zaczęli nosić czapki inspirowane strojem mnichów.

Styl

Toque jest cylindrem, któryna głowie i ma płaską koronę. Jej wysokość jest różna i często posiada plisy. Wysokość czapki i pióra mają znaczenie symboliczne.

Pozycja szefa kuchni w kuchni jest często wskazywana przez wysokość jego czapki. Chef de cuisine, który sprawuje kontrolę, nosi najwyższą czapkę.

Znaczenie mają również plisy kapelusza. Zgodnie z kulinarnym folklorem kapelusz szefa kuchni ma plisy, które symbolizują liczbę sposobów, na jakie kucharz może przygotować jajko. Najbardziej doświadczony i zręczny szef kuchni to taki, który zdobył 100 plis, a więc zna 100 różnych sposobów na przygotowanie jajka.

Toki nie muszą być koniecznie białe, choć są najczęściej spotykanym kolorem. Wynika to z faktu, że biel w kuchni symbolizuje czystość i świeżość.

Czapka trapera

Czapki traperskie są zaprojektowane tak, aby utrzymać ciepło w najzimniejszym klimacie. Klapki na uszy i szeroki styl tej zimowej czapki sprawiają, że wyróżnia się ona na tle innych.

Historia

Według Men's Journal, traperzy stworzyli czapkę traperską w 1600 roku. Ciepło było zapewniane dzięki wykorzystaniu skór zwierzęcych. Podczas I wojny światowej piloci, którzy musieli zachować ciepło podczas lotu, używali czapek traperskich, które stały się modne. Charles Lindbergh podczas swojego legendarnego samotnego przelotu nad Atlantykiem miał na sobie czapkę traperkę.

Podczas II wojny światowej kapelusze trapery powróciły do łask, a piloci nadal je nosili. Od tego czasu kapelusz ten nigdy nie wyszedł z mody. Kapelusz traperski jest znany z tego, że jest ciepły, ale ma również wyjątkową estetykę.

Turban

Na tej liście znajduje się wiele historycznych kapeluszy lub nakryć głowy, które noszone są od wieków. Turban, z drugiej strony, może być najstarszą czapką w historii. Jest noszony od prawie 4000 lat. To sprawia, że turban jest prawie tak stary, jak Wielka Piramida w Egipcie.

Historia

Trudno powiedzieć, kiedy turban powstał, skoro jest tak starożytny. Według CNN, rzeźba z 2350 r. p.n.e. przedstawia mezopotamskiego mężczyznę noszącego turban na głowie.

Turban jest powszechnie noszony na całym Bliskim Wschodzie, w Indiach, Europie i Afryce. Jest to funkcjonalne nakrycie głowy, które chroni użytkownika przed żywiołami, w tym zimnem, deszczem i słońcem. Turbany były również noszone jako symbol religijny i symbol statusu.

Kapelusz tyrolski

Kapelusz tyrolski można zobaczyć głównie tylko podczas Oktoberfest. Jest to klasyczny niemiecki kapelusz, który nadal można zobaczyć na ulicach Niemiec i krajów sąsiednich. Można go również zobaczyć w tradycyjnych niemieckich strojach.

Historia

Na początku XIX wieku kapelusz tyrolski pojawił się po raz pierwszy w Tyrolu, w Niemczech. Kapelusze bawarskie, kapelusze austriackie i kapelusze alpejskie są określeniami używanymi do opisania tego nakrycia głowy.

Styl

Korona kapelusza zwęża się ku przodowi, tworząc szpic. Do produkcji kapeluszy tyrolskich tradycyjnie używa się zielonego filcu. Zazwyczaj posiada on pasek u podstawy korony i krótki rondo. Do dekoracji kapelusza często używane są pióra i inne ozdoby.

Kapelusz z parasolką

Czy noszenie kapelusza jest bardziej modne, czy praktyczniejsze jest noszenie kapelusza? Niektóre kapelusze są po prostu modne, podczas gdy inne łączą w sobie funkcjonalność i doskonałą estetykę. Z drugiej strony, kapelusz z parasolem jest przede wszystkim utylitarny i spełnia swoją podstawową funkcję: utrzymuje Cię w suchości.

Historia

Może się wydawać, że kapelusz z parasolem powstał niedawno, ale został opatentowany w 1880 roku. Zgodnie z tradycją, gdy parasol Roberta W. Pattena złamał się, stworzył on parasol z kapeluszem. Zaczął naprawiać parasole i zyskał przydomek "the umbrella guy".

Styl

Kapelusz z parasolem to raczej nowatorski przedmiot, chociaż zapewnia użytkownikowi suchość. Posiada czapkę i paski, które mocują ją do głowy, dzięki czemu można wędrować w deszczu i/lub słońcu bez odczuwania skutków pogody.

Kapelusz Ushanka

Czapka ushanka jest popularnym dodatkiem zimowym na całym świecie, pomimo swojego rosyjskiego pochodzenia. W rzeczywistości ushanka oznacza "czapkę z uszami" i jest również znana jako czapka typu chapka.

Historia

Czapka ta była wzorowana na futrzanej czapce popularnej w latach 1600. Jednak dopiero w czasie rosyjskiej wojny domowej na początku lat 1900, czapki te stały się regularnym strojem wojskowym.

Styl

Ushanka to czapka z klapkami na uszy wykonanymi z futra. Na klapach znajdują się sznurki, które można zawiązać, aby zapewnić dodatkowe ciepło przy twarzy, w zależności od potrzeb. Daszek można złożyć w celu zwiększenia ciepła.

Czapki te są zazwyczaj wykonane z kożucha owczego lub futra króliczego, jednak czasami używa się sztucznego futra.

Czapka tam

Czapka tam, znana również jako tam o'shanter, ma jedną z najbardziej fascynujących historii ze wszystkich nakryć głowy na naszej liście. Ta pozornie niepozorna wełniana czapka stała się znaczącym elementem dwóch bardzo różnych cywilizacji i jest znana z tego, że jest tworzona w symbolicznych kolorach i wzorach. Jak na jedną czapkę, jest to dość imponujące.

Historia

W Szkocji znana jest jako tam o'shanter i jest to tradycyjna czapka wykonana w całości z wełny. W latach 1800, kapelusz ten zyskał popularność.

Styl

Ma miękką, workowatą koronę i jest wykonana z twardej dzianiny. Pompony mogą być dodawane do tam o'shanter lub nie. Kapelusze te są najczęściej spotykane w Szkocji, gdzie są tworzone w jaskrawe, kolorowe wzory w kratę.

Jednak na Jamajce i okolicznych wyspach kapelusz ten stał się dość modny. The tam jest często dziane lub szydełkowane w błyskotliwych, żywych kolorach i wzorach.

Forma kapelusza przypominająca worek jest idealna do chowania dredów, a tams stał się popularnym dodatkiem rastafarian. Bob Marley był regularnym użytkownikiem tego kapelusza, co na nowo rozpaliło jego popularność.

Whoopee Cap

To śmieszna nazwa dla kapelusza, który niektórym wydaje się głupi. Możesz się śmiać, ale bez wątpienia widziałeś czapkę whoopee cap. Ta czapka jest najbardziej znana z tego, że nosi ją Jughead z komiksów Archie. A kiedyś była to popularna czapka wśród młodych chłopaków.

Historia

W latach 40-tych, kiedy po raz pierwszy pojawił się komiks Archie Comics, czapka whoopee była bardzo modna. W tamtych czasach młodzi chłopcy w jego wieku szaleli na punkcie czapki, więc Jughead był absolutnie na czele mody.

Czapka została zainspirowana stylem pracowników produkcyjnych. Aby zachować niezakłóconą linię widzenia, odwrócili oni swoje fedory i usunęli rondo. Według Seventeen Magazine, autorytetu w sprawach młodzieży, po zakupie nowej czapki na miejsce starej, stare czapki były przekazywane dzieciom pracowników. O dziwo, pocięte kapelusze stały się modne wśród nastolatków i tak powstał kapelusz whoopee.

Jarmułka

Jarmułka jest jednym z najpopularniejszych nakryć głowy na świecie. Jest to czapka na głowę, zwana również kapeluszem, noszona przez żydowskich mężczyzn. Niesie ona ze sobą wiele znaczeń. Choć dla niewprawnego oka wszystkie jarmułki wydają się być takie same, istnieje naprawdę wiele stylów, które reprezentują konkretne znaczenia w społeczności żydowskiej.