Kapelusz Trilby vs. kapelusz Fedora

"Noszenie kapeluszy stało się dla mnie sztuką" (Tina Brown). Kapelusze z pewnością wyróżniają Cię na tle współczesnej mody na bluzy z kapturem i czapki. Ale jeśli zamierzasz nosić kapelusz, musisz wybrać ten właściwy.

Aby dokonać dobrego wyboru, trzeba znać się na kapeluszach. Dwa kultowe kapelusze to Trilby i Fedora, ale jaka jest różnica między nimi i który wybrać.

Kapelusze Trilby mają krótkie rondo i małą koronę, natomiast fedory mają szersze rondo i wyższą koronę. Zarówno kapelusze typu trilby, jak i fedory mają marszczoną koronę i mogą mieć wstążkę wokół korony. Oba są uważane za eleganckie nakrycia głowy, ale fedory pasują do większej liczby typów twarzy niż trilby.

Kapelusze Trilby i fedora są często mylone, ale bardzo ważne jest, aby znać różnicę między nimi.

Co to jest kapelusz Trilby?

Kapelusz trilby ma krótki rondo, nie dłuższy niż dwa cale (pięć centymetrów), i stał się znany jako kapelusz o skąpym rondzie. Z przodu rondo jest obniżone, a z tyłu unosi się ku górze. Korona jest krótka, z wgłębieniem w kształcie łzy.

Tryliony nie spełniają żadnej funkcji, ponieważ ich brzegi są zbyt krótkie, aby zapewnić cień, a korona zbyt mała, aby zapewnić ciepło. Są one naprawdę tylko elementem mody.

Frank Sinatra i Peter Sellers (inspektor Clouseau z filmów o różowej panterze) słynęli z tego, że zawsze nosili kapelusze trilby.

Kapelusze Trilby stały się ulubionymi kapeluszami bogatych mężczyzn. Były one powszechnie znane jako brązowe trilby w Anglii, gdzie arystokracja i zamożni mecenasi nosili je często na wyścigach konnych.

Co to jest kapelusz fedora?

Kapelusze Fedora mają miękkie, średniej długości brzegi. Korony są zaprojektowane tak, aby pasowały na głowę i są marszczone z przodu. Marszczenie można zmieniać, tworząc koronę w kształcie łezki lub rombu.

Istnieją inne możliwości marszczenia, które mogą nadać fedorze indywidualny charakter. Fedory to funkcjonalne kapelusze, które chronią przed słońcem.

Indiana Jones rozsławił fedory we współczesnej kulturze i stały się one kapeluszami często kojarzonymi z mężczyznami macho poszukującymi przygód. Michael Jackson również nosił kapelusz z fedorą podczas wielu swoich występów na scenie i w teledyskach.

Jak rozpoznać różnicę między kapeluszem Trilby a Fedorą?

Aby ułatwić identyfikację tych dwóch kapeluszy, postanowiliśmy wyróżnić ich cechy charakterystyczne.

Rondo kapelusza Trilby a rondo kapelusza Fedora

Rondo kapelusza Trilby jest bardzo krótkie - ma mniej niż dwa cale. Ranty Fedory są dłuższe - minimalna szerokość to dwa i pół cala, ale w zależności od producenta mogą być znacznie dłuższe.

Ranty czapek trilby są opadające z przodu i skierowane do góry w kierunku tyłu, podczas gdy fedory mają proste, równe ranty. Czasami fedory mają wywinięte brzegi, ale nie jest to tak powszechne jak płaskie brzegi. Fedory z szerokim rondem mają dodatkową szerokość i bardziej ocieniają twarz.

Trilby a korona fedory

Korona fedory ma około 4,5 cala (11 cm), co zapewnia jej dobry rozmiar. Kapelusze typu trilby mają znacznie krótszą koronę i zazwyczaj są noszone na czubku głowy, zamiast ją zakrywać.

Korony zarówno kapeluszy trilby, jak i fedory można marszczyć, tworząc wgłębienie w kształcie łezki na szczycie korony. Fedory można marszczyć na dodatkowe sposoby, aby uzyskać różne wgłębienia na koronie.

Zarówno fedora, jak i kapelusz trilby mogą mieć wstążkę wokół korony, ale jest ona częściej spotykana w fedorach. Fedory są często ozdobione pojedynczym piórkiem wsuniętym do pałąka, natomiast w przypadku kapeluszy trilby jest to rzadko spotykane.

Z jakich materiałów wykonane są kapelusze Trilby i Fedora?

Pierwotnie kapelusze trilby były wykonywane z filcu z króliczego futra, ale współczesne kapelusze trilby są wykonywane z wełny, tweedu, słomy lub grubej bawełny. Fedory również wykonywano z króliczego filcu i wielu innych materiałów.

Do produkcji droższych fedorów używano filcu bobrowego, wełny, skóry lub kaszmiru.

Filc używany do produkcji fedorów zawierał też czasem futro z szynszyli lub norek oraz moher. Tańsze fedory wykonywano ze słomy, olejowanej bawełny, płótna lub konopi.

Skąd wzięły się nazwy Trilby i Fedora?

George Du Maurier napisał powieść Trilby w 1894 roku. Została ona zaadaptowana na scenę, a jej premiera odbyła się w październiku 1895 roku. Główna aktorka, Trilby, nosiła kapelusz z bardzo krótkim rondem pod skosem.

Publiczności spodobał się ten wizerunek, a kapelusz stał się popularny i znany jako trilby.

Co ciekawe, nazwa fedora również pochodzi od sztuki teatralnej, w której główna aktorka nosiła kapelusz w stylu fedory. Sztuka Victoriena Sardou nosiła tytuł Fedora i została wystawiona w Nowym Jorku w 1889 roku.

Jak należy nosić kapelusz Trilby lub Fedorę?

Frank Sinatra, który słynął z noszenia kapeluszy typu trilby, powiedział: "Załóż kapelusz - kąty to postawa". To podsumowuje sposób, w jaki należy nosić kapelusz trilby. Można go nosić z tyłu głowy jak aureolę lub przechylić na jedną stronę, aby uzyskać elegancki asymetryczny profil.

Trilby sprawia wrażenie osoby, która wie, czego chce i ma wyczucie.

Fedory w USA są kapeluszami z klasą i mogą być noszone w wielu różnych stylach. W poprzednich epokach ludzie często nosili fedory na głowie. Współczesna moda obejmuje noszenie fedory pod kątem.

Zarówno kapelusze trilby, jak i fedory można nosić na co dzień, na półformalne i bardzo formalne imprezy. O tym, czy kapelusz będzie odpowiedni na daną okazję, decyduje materiał, z którego jest wykonany.

Fedory pasują do niemal każdego kształtu twarzy, a różnorodność szerokości ronda i marszczenia korony pozwala na znalezienie kapelusza, który najbardziej Ci odpowiada. Z drugiej strony, kapelusze typu trilby nie są odpowiednie dla osób o dużej głowie, pulchnej lub okrągłej twarzy. Założenie trilby na taki typ twarzy sprawia, że wydaje się ona większa i wygląda komicznie.

Podsumowanie

Zarówno kapelusze trilby, jak i fedora mają klasę i można je dopasować do wielu różnych sytuacji. Oba mają wady i zalety, ale fedory są chyba lepszym rozwiązaniem. Fedory są funkcjonalne, ponieważ zapewniają cień na twarz i pasują do większej liczby typów twarzy niż kapelusze typu trilby.

Możesz bardziej utożsamiać się z wyglądem Indiany Jonesa lub preferować elegancki styl Franka Sinatry. Dobrą zasadą przy wyborze kapelusza jest to, że "kapelusz sprawia, że się w nim czujesz" - Philip Treacy.