17 rodzajów rubinów (w zależności od pochodzenia, kroju i kształtu)

Rubiny są jednym z najlepszych kamieni szlachetnych na Ziemi. Piękna czerwień tego kamienia sprawia, że jest on doskonałym wyborem do wyrobu biżuterii. Jest on również dość rzadki, więc jest dobrą inwestycją. I wreszcie, jest to również twardy kamień szlachetny, drugi do diamentu.

Tak więc, jeśli planujesz zdobyć rubiny, oto rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć:

Rodzaje rubinów według typów

Trapiche

Rubin trapiche, podobnie jak rubin gwiaździsty, ma 6-punktowy wzór promienisty z szprychami wychodzącymi z centrum w formie surowej.

Fasetowany

Ten szlif jest określany jako "fasetowany". Czy zauważyliście płaskie powierzchnie rubinu? Są to różne aspekty.

Star

Jedna z rzadkich odmian rubinu znana jest jako rubin gwiaździsty. Posiada on asteryzm lub sześciopromienną gwiazdę, która mieni się na powierzchni kamienia, gdy ten jest poruszany.

Kaboszon

Rubin bez fasetek znany jest jako rubin kaboszon. Jest on gładki i zaokrąglony. Oto przykład tego, o czym mówię.

Rodzaje rubinów według lokalizacji

Rubiny afrykańskie

Rubiny afrykańskie to klejnoty słońca. Mówi się, że poprawiają koncentrację, a nawet wygląd Twojej skóry. Noszenie biżuterii z rubinami afrykańskimi może pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu, a nawet zdolności przywódczych.

Rubiny są odpornymi kamieniami o pięknym czerwonym kolorze, które zostały po raz pierwszy odkryte w Afryce Wschodniej. Rubiny można obecnie znaleźć w Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie, a występują one w różnych odcieniach czerwieni, od jasnych do ciemnych. Rubiny, z drugiej strony, są niezwykle twarde, co czyni je trwałymi i wytrzymałymi kamieniami do wykorzystania w biżuterii.

Afgańskie rubiny (Afghan Rubies)

Mieszkańcy Afganistanu wydobywają rubiny już od pierwszego wieku. Większość kopalni w kraju można znaleźć w regionach Badakhshan i Jagdalek, z których ten ostatni produkuje rubiny, które wahają się w kolorze od bladego do głębokiej czerwieni.

W rzeczywistości, rubiny znalezione w tym regionie mają cechy, które nie występują w rubinach z żadnego innego miejsca na ziemi. Ogólnie rzecz biorąc, afgańskie rubiny mają kolor od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego, co nadaje im naprawdę wyjątkowy wygląd i sprawia, że są pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy słyszy się słowo "rubin".

Rubiny indyjskie

Przed XX wiekiem rubiny w Indiach były uważane za bardziej wartościowe niż diamenty. Rubiny indyjskie, które występują głównie w Mysore i Orissa, mają bardzo unikalne szlify i kolory, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi i cennymi.

Mówi się, że rubiny indyjskie oczyszczają umysł i dodają blasku skórze, a także poprawiają zdolności przywódcze, umiejętności mówienia i pisania oraz zdolności intelektualne. Rubin indyjski ma głęboki czerwony kolor, który wielu ludzi woli od innych odcieni czerwieni, mimo że nie ma takiej samej jasności jak inne rodzaje rubinów.

Nowe Rubiny Birmańskie

Te rubiny występują głównie w Myanmar i są jednymi z najlepszych na świecie. Nowe rubiny birmańskie występują w różnych kolorach, od brązowo-czerwonego do krwistoczerwonego. Birma produkuje również rubiny o bardziej żywych kolorach i jest to jeden z rodzajów rubinów, który jest bardzo poszukiwany.

Ilość chromu w birmańskich rubinach nadaje im głęboki czerwony kolor. Podczas gdy wszystkie rubiny mają skazy, rubiny birmańskie mają ich najmniej. Jeśli szukasz najlepszej jakości biżuterii z rubinami, rubin birmański jest najlepszym wyborem.

Zazwyczaj mają one ogniście czerwony kolor, przypominający krew gołębia, z nutą różu lub błękitu.

Madagaskar

Rubiny z Madagaskaru były wcześniej niespotykane, ale teraz to się zmienia. Rubiny z Madagaskaru są dostępne w różnych kolorach, w tym pomarańczowo-czerwonym, a nawet różowawym, i nie wymagają ogrzewania, aby nadać im kształt.

Rubiny madagaskarskie, podobnie jak inne rubiny, są niezwykle cenne i występują w różnych rozmiarach, szlifach i kształtach. Vatomandry i Andilamena to dwa główne regiony kraju, w których można znaleźć rubiny, choć rubiny występujące w tych obszarach różnią się od siebie.

Rubiny z regionu Andilamena są poddawane obróbce cieplnej, natomiast rubiny z regionu Vatomandry nie. Rubiny występujące w Vatomandry mają zazwyczaj różowe, czerwone i pomarańczowe refleksy, co czyni je wyjątkowymi wśród rubinów.

Stare rubiny birmańskie

Stare rubiny birmańskie są prawie zawsze nieskazitelne i dlatego są warte bardzo dużo pieniędzy, czasami miliony dolarów. Mają niewiele, jeśli w ogóle, znamion lub skaz, co wskazuje na to, że są birmańskie.

Tanzania

Rubiny tanzańskie mają bardzo niewiele wad, jeśli w ogóle, są bardzo czyste i atrakcyjne. Rubiny tanzańskie są nieco ciemniejsze niż inne rodzaje rubinów; jednakże, w miarę jak rubin jest zmniejszany podczas pracy z nim, jego kolor rozjaśnia się. Rubiny tanzańskie są również dość tanie w porównaniu z innymi rodzajami rubinów.

Rubiny tanzańskie są zazwyczaj spotykane w regionie Songea, a ich barwy są tak zbliżone do granatu, że nawet niektórzy jubilerzy nie są w stanie ich odróżnić. Ponadto, im mniejsza jest intensywność koloru rubinu, tym droższy jest rubin.

Rubiny lankijskie

Sri Lanka nie produkuje dużej ilości rubinów każdego roku, ale te, które są odkrywane w jej kopalniach są spektakularne. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na rubin birmański, rubiny lankijskie w zupełności Ci wystarczą. Ponieważ większość z nich ma różowy odcień, są to jedyne w swoim rodzaju rubiny, które z dumą będziesz mógł eksponować w każdej biżuterii.

Tajlandia

Ponieważ kamień ten zawiera dużo żelaza i chromu, rubiny tajskie są bardzo wysokiej jakości i mają bardzo ciemny kolor. W rzeczywistości niektóre tajskie rubiny zawierają śladowe ilości brązu, więc jeśli natkniesz się na rubin o ciemniejszej i brązowawej barwie, to prawie na pewno pochodzi on z Tajlandii.

Podczas gdy birmańskie rubiny są najbardziej wartościowe, tajlandzkie rubiny są drugim najbardziej wartościowym rodzajem rubinów. Większość tych rubinów pochodzi z regionu położonego na południe od Bangkoku, a te, które mają w sobie brązowy lub bordowy kolor znane są jako rubiny syjamskie. Zazwyczaj pochodzą one z prowincji Trat i Chanthaburi i praktycznie zawsze są poddawane obróbce cieplnej.

Mozambik

Mozambik jest jednym z głównych producentów rubinów, a rubiny gwiaździste występują w Montepuez na północy kraju. Są one ładne, ale nie tak dobre jak rubiny birmańskie.

Wietnamski

Wietnamskie rubiny są porównywalne z birmańskimi pod względem jakości. Nghe i Yan Bai to dwa główne obszary produkcji rubinów. Chociaż rubiny wydobywane w Wietnamie są wysokiej jakości i atrakcyjne, ich podaż w kraju jest nieprzewidywalna, więc nie zawsze możesz liczyć na to, że będą dostępne, gdy będziesz ich potrzebować.

Rodzaje rubinów syntetycznych

Doublets

Chociaż rubiny te stanowią doskonały prezent, nie są one obecnie zbyt popularne. Zazwyczaj mają imitację podłoża i koronę wykonaną z naturalnego korundu, który może mieć biały lub zielony kolor, a jeśli przyjrzysz się wystarczająco dokładnie, możesz zobaczyć klej użyty do stworzenia kamienia.

Verneuil (Flame-Fusion)

Nazwa pochodzi od procesu produkcji i jest jasne, że nie są to prawdziwe rubiny. Zazwyczaj mają one zakrzywione pasma kolorów zwane rozstępami, a jeśli przyjrzysz się im wystarczająco dokładnie, możesz dostrzec w nich pęcherzyki gazu.

Tak wygląda rubin syntetyczny:

Flux-Grown

W przeciwieństwie do innych rubinów syntetycznych, ten sprawia wrażenie prawdziwego. Mimo, że rubiny mogą pękać na etapie produkcji, to w efekcie końcowym dają bardziej naturalny wygląd.

Rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku rubinów

Nie zawsze jest czerwony

Rubiny dostępne są w wielu kolorach, w tym jasnoczerwonym, różowo-czerwonym, brązowo-czerwonym, ciemnoczerwonym, a nawet różowym lub purpurowo-czerwonym.

Niektóre rubiny są niezwykle trudne do zdobycia.

Większe rubiny o przezroczystej barwie są nawet trudniejsze do zdobycia niż diamenty.

Wytrzymały klejnot

Żaden inny klejnot nie jest twardszy od rubinu, z wyjątkiem diamentu. Rubiny mają twardość 9.0, którą przewyższają jedynie diamenty, które mają twardość 10.0.

Bardzo potężny kamień

Rubiny były tradycyjnie noszone dla ochrony, jako symbol władzy, a także jako symbol mądrości i piękna. Rubiny są wspomniane cztery razy w Biblii, a kiedyś uważano, że mają moc łączenia dwóch wrogów w pokoju. W filmach takich jak "Czarnoksiężnik z krainy Oz" uważano, że rubinowe pantofelki odstraszają zło.

Pocieranie rubinu ujawnia wiele rzeczy

Zwróć uwagę na to, jak bardzo widoczne jest pocieranie, jeśli Twój rubin jest pocierany o kamień. Jeśli pocieranie jest widoczne, klejnot jest określany jako delikatny rubin. Jeśli pocierasz go i nie traci na wadze, jest uważany za dobry rubin.

Kamień o doskonałej jakości

Jeśli Twój rubin świeci w ciemności, to znak, że jest on wyjątkowej jakości.

Rubiny to prawdziwe klejnoty

Rubin jest jednym z zaledwie czterech kamieni szlachetnych. Diamenty, szafiry i szmaragdy to pozostałe trzy kamienie szlachetne.