28 rodzajów swetrów

Swetry są miękkie, ciepłe i popularne ze względu na swoje walory estetyczne i funkcjonalne. Są to ubrania z dzianiny, które owijają się wokół ciała i zapewniają różną ilość osłony w zależności od stylu noszonego swetra. Zakładanie swetra ma kilka zalet. Jedną z nich jest to, że swetry wełniane pasują do wszystkiego i są dostępne w różnych wzorach, stylach i kolorach. Są one również rozciągliwe i łatwe do czyszczenia.

Na pewno masz wiele swetrów i nosiłeś je przez całe życie. Jednak prawdopodobnie nie nosiłeś większości z różnych rodzajów swetrów, które wymieniliśmy poniżej!

Aran

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji

Swetry

Aran są znakiem rozpoznawczym

Irlandii, a trend ten rozprzestrzenił się na cały świat. Nazwa tego swetra pochodzi od Wysp Aran, które leżą tuż przy wybrzeżu hrabstwa Galway w Irlandii. Jest to wyjątkowy wzór, a sweter Aran jest znany z tego, że jest dość ciepły.

Argyle Knit

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiWzór

połączonych ze sobą rombów na swetrze z tkaniny argyle jest natychmiast rozpoznawalny. Świetnie nadaje się na pole golfowe i ma wyrafinowany, modny wygląd. Można je również ubrać, gdy są sparowane z bardziej strojnymi spodniami lub spódnicami i formalnymi butami lub obcasami.

Bell Sleeve

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiTo

klasyczny trend, który wpłynął na sweter z rękawem dzwonu. Bulwiaste rękawy mogą być śledzone od końca 7 wieku w Japonii. Nawet w średniowieczu, moda na dzwony była popularna w całej Europie. Ten fason z rozkloszowanymi rękawami nigdy całkowicie nie zniknął z areny mody, odżywając w ostatnich latach.

Boyfriend

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej

informacjiSweter typu boyfriend jest przeznaczony dla pań, choć ma wygląd męskiego kardiganu. Dlatego też nazywany jest swetrem typu boyfriend. Sweter ma dekolt w kształcie litery V i ma swobodny, workowaty charakter. Jego prążkowany dół jest krótszy niż linia talii. Jest on również znany jako sweter baggy, ponieważ jest zaprojektowany tak, aby swobodnie pasował.

Cable Knit

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacjiTen

sweter z dzianiny kablowej jest inną wersją kardiganu Aran produkowanego w Irlandii. Ten wzór ma setki lat, ale nadal jest modny. Swetry z tej dzianiny są znane z ich grubości i ciepła. Takie swetry są ciasno dziergane, aby zapewnić izolację i grubość przed ekstremalnym zimnem.

Swetry te są znane z charakterystycznego wzoru w kable, ale są równie wygodne, co atrakcyjne dla oka. To również dodaje tekstury i ciepła, zapewniając wygodny styl, który można nosić w każdym miejscu. Jest to przeznaczone dla bardziej nieformalnych wydarzeń, ale może być ubrany formalnie, gdy sparowany z żakietem i spódnicą lub spodnie sukienki. Głównym powodem sukcesu swetrów cable-knit jest to, że są one zarówno stylowe, jak i wygodne.

Cape

Kliknij, aby uzyskać więcej informacjiSwetry z kapturem

przypominają peleryny zaprojektowane podobnie do tradycyjnych peleryn, które noszono w różnych epokach. Swetry te są obecnie bardzo popularne. Można je nosić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W przeciwieństwie do innych dzianin, te kardigany są zazwyczaj noszone jako okrycie i nie mogą być noszone samodzielnie bez stroju pod spodem.

Kardigan Sweter

Kliknij, aby uzyskać więcej informacjiKardigan

jest tradycyjnym rodzajem swetra, który wyróżnia się szerokim dekoltem w kształcie litery V, zapinanym z przodu na guziki. Z drugiej strony, kardigan może być dowolnym swetrem zapinanym na guziki. Swetry z pełnym zamkiem nazywane są również kardiganami.

Projektantka Chanel wprowadziła tradycyjny kardigan na początku 1900 roku. Uwielbiała te swetry, ponieważ nie plątały jej włosów podczas zakładania. Są to modne i uniwersalne swetry noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Kardigany są nadal bardzo modne. Stały się wręcz obowiązkowym elementem garderoby każdego z nas.

Cheerleaderki

Kliknij obrazek

,

aby uzyskać więcej informacjiW dzisiejszych czasach sweter

cheerleaderek jest bardzo stylowy i nostalgiczny dla wielu, zwłaszcza ludzi, którzy byli w szkole średniej w latach 90-tych. Wcześniej jednak, sweter ten był noszony wyłącznie przez mężczyzn.

Cheerleaderki po raz pierwszy pojawiły się w późnych latach 1800, z grupami cheerleaderek składającymi się wyłącznie z mężczyzn. Kobiety nie były dopuszczone do udziału w sporcie aż do początku 1900 roku.

Swetry te nabrały charakterystycznego stylu do późnych lat 60-tych, z rękawami i dużymi ramionami. Na takich swetrach często wyszywano godło szkoły lub logo drużyny. Cheerleaderka jako sport została drastycznie zmieniona w późnych latach 60-tych, a ubrania stały się bardziej przyjazne dla sportowców.

Cowl Neck

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiTen

sweter posiada długi, szeroki kołnierz, który luźno przylega do szyi i ramion. Takie składane projekty odzieży pod szyją stały się modne we wczesnych latach 1900, chociaż sam kołnierz sięga czasów starożytnych.

Crew Neck

Kliknij,

aby

zobaczyć więcej informacjiTen

kardigan z dekoltem w kształcie litery C posiada prążkowany, krótki kołnierzyk, który jest okrągły i zaprojektowany tak, aby przylegać tuż przy szyi. Zgodnie z Gentleman's Gazette, wzór kołnierzyka crew neck został nazwany po pierwszym rybaku, który nosił ten wzór.

Wycięcie

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacjiTe swetry

są również znane jako swetry z wycięciem, mają bardzo modny i zmysłowy wygląd. Swetry te można rozpoznać po lukach we wzorze. Takie swetry mają części, które odsłaniają ciało. Swetry z wycięciami mogą mieć celowe wycięcia na ramionach, wokół talii, na plecach lub klatce piersiowej, lub na rękawach. Chociaż ten wzór wydaje się być stosunkowo nowy i popularny, jego początki sięgają ponad pięć dekad wstecz.

Fair Isle

Kliknij, aby uzyskać więcej informacjiTen

sweter jest najbardziej znany z tego, że był ulubionym wzorem królów Anglii. Ale przypuśćmy, że nie byłby dla królewskich. W takim przypadku jest mało prawdopodobne, że wiele osób słyszałoby o tych podstawowych, ale powszechnie cenionych swetrach. Swetry Fair Isle mają atrakcyjne wzory, miękką wełnianą konstrukcję i ładne kolory.

Fanny

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiTen sweter

nie jest zwykle uważany za unikalny projekt w branży mody, ponieważ może być tworzony w różnych formach. Ten sweter fanny jest zdefiniowany przez jego długość, która spada poniżej ud i obejmuje jeden z tyłu. Niektóre różne style swetrów mogą pasować do tego wymogu i być określane jako swetry fanny.

Dziadek

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacjiPodobnie jak

kilka innych dzianin w tym artykule, ten sweter nie jest unikalnym stylem swetra. Sweter dziadka może być swetrem, kardiganem, pulowerem lub innym rodzajem dzianiny. Kolorowy wzór w paski definiuje sweter dziadka. Paski te są zazwyczaj poziome, ale nie zawsze. Oprócz pasków, w projekcie mogą być zastosowane różne style. Chodzi o to, aby dziergać wzory, które są bardziej powszechne w swetrach produkowanych dla starszego rynku męskiego.

Mock Turtleneck

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacjiJest to

odmiana tradycyjnego golfu, choć z biegiem lat stał się on także samodzielnym stylem. A mock neck, lub mock turtleneck, jest ciasny kołnierz, który obejmuje około dwóch cali szyi.

Ten projekt przypomina wyglądem turtlenek, z tą różnicą, że szyja nie jest tak ograniczona lub tak duża jak w przypadku konwencjonalnego swetra z golfem. Jeśli lubisz styl pulowera, ale nie podoba Ci się, jak kołnierz pasuje na szyi, mock turtleneck cardigans może być idealny dla Ciebie. Różne style szyi M są również dostępne w szerokiej gamie kolorów i tkanin.

Off-the-Shoulder

Kliknij zdjęcie

,

aby uzyskać więcej informacjiTe

swetry, znane również jako off-the-shoulder sukienki, były popularne w późnych latach 70-tych. Spójrz na każdy program telewizyjny lub film z tego czasu, a ktoś wkrótce pojawi się na sobie formę dopasowany kardigan, który ujawnia ramię. Trend ten odżył ostatnio w świecie mody, ponieważ historia mody pokazuje, że ramiona nadal będą odgrywać ważną rolę w damskiej garderobie.

Open Knit

Kliknij, aby uzyskać więcej informacjiTen

sweter to raczej proces produkcyjny niż styl swetra. Przędza jest tkana swobodnie, a nie mocno w stylu open-knit. W wyniku tego procesu na tkaninie pozostają małe dziurki. Dziurki te mogą być czasem zauważalne, pozwalając na przejrzenie swetra. Miękkość tkaniny i estetyka wzorów typu open-knit są różne. Wzór o otwartym splocie może być wykorzystany do stworzenia dowolnego kardiganu. Takie wzory są lekkie i chłodne, a ich celem nie jest zapewnienie dużej ilości ciepła. Jeśli szukasz wygodnego swetra, pomiń tę opcję; te swetry są przede wszystkim o modzie. Mogą one być również świetne w te okazjonalne chłodne wiosenne noce.

Poncho

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiPoncho

ma długą historię. Przez wieki ludzie nosili ten podstawowy styl dzianiny. Poncho to bawełniane prostokąty lub kwadraty z małym otworem na głowę. Antyczny wzór jest produkowany z różnych tkanin i został również przekształcony w stylowy wygląd swetra.

Puffed Sleeve

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiJeśli masz bzika na punkcie

telewizji i filmu, z pewnością znasz wzór puffed sleeve. Rękawy te są silnie związane z epoką edwardiańską przedstawioną w filmach, gdzie stylowe damy nosiły ogromne, puchate rękawy do swoich obszernych sukien. Chociaż wzór ten sięga znacznie dalej w przeszłość, stał się on ponownie ulubionym wzorem ludzi.

Pulower

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiTen

sweter był pierwszą formą odzieży określaną jako kardigan, termin używany w Stanach Zjednoczonych. Kiedy ludzie myślą o swetrze, zazwyczaj wyobrażają sobie pulower. Jest to kardigan bez zamków błyskawicznych lub guzików i z podstawowym dekoltem. Pulowery niekoniecznie są grube, ale zazwyczaj są zaprojektowane tak, aby były nieco luźniejsze wokół ciała.

Raglan Sleeve

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiTen

sweter, często znany jako kardigan raglanowy, wyróżnia się sposobem konstrukcji. Swetry te nie mają łączeń na ramionach. Z drugiej strony, ta przerwa na ramiona sięga ponad górną część klatki piersiowej. Rękawy są łączone ze swetrem przy szyi, dzięki czemu powstaje jeden ciągły ścieg biegnący przez całą długość ramion.

Jest to dość prosty wzór, luźno opadający na ciało. Rękawy są popularne w innych kardiganach, takich jak swetry cropped, ponieważ dają wrażenie luźnego, niemal nieskazitelnego wyglądu.

Ribbed

Kliknij, aby uzyskać więcej informacjiJak sama

nazwa wskazuje, sweter ten ma wygląd prążkowany, przypominający aksamit. Takie swetry są dostępne w różnych kolorach i grubościach. Swetry prążkowane zapewniają wspaniały wzór bez ciężaru tradycyjnego swetra. Jest to lekki kardigan, który możesz nosić, gdy na dworze jest chłodno. Jeśli potrzebujesz więcej ciepła, możesz nałożyć na niego warstwę marynarki.

Sweter z rolowaną szyją

Kliknij, aby uzyskać więcej informacjiTe

swetry są często błędnie identyfikowane jako turtlenki; jednak część szyjna kardiganu z podwiniętym dekoltem nie jest tak głęboka. Jest to mieszanka turtle neck i crew neck, przeznaczona do noszenia przede wszystkim na swobodne imprezy. Swetry z wywijanym dekoltem również mają głęboki kołnierz, ale nie tak wysoki jak swetry typu pulower.

Scoop Neck

Kliknij zdjęcie

,

aby uzyskać więcej informacjiTen sweter,

znany również jako scooped neck, ma szeroki, zaokrąglony kołnierz. Styl ten ma również część obojczyka i całą szyję. Te wzory swetrów są często produkowane w cropped i kardigan projekty, chociaż może to być stosowane do innych rodzajów swetrów, jak również. Scooped dekolty są modne w odzieży damskiej. Sweter ten można zawsze łączyć z koszulą zapinaną na guziki.

Wstawiony rękaw

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacjiTe

wzory swetrów mają rękawy zszyte na swetrze, wskazując, że sweter jest wykonany z dwóch niezależnych kawałków materiału, które następnie zostały zszyte razem. Taki sweter wygląda bardziej strukturalnie i profesjonalnie dzięki dodatkowym szwom i przeszyciom. Dlatego też wielu profesjonalistów decyduje się na włączenie tego stylu swetra do swojej zimowej garderoby roboczej.

Sukienka swetrowa

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiSukienka swetrowa

jest dokładnie tym, co sugeruje jej nazwa. Są one popularne w regionach, gdzie zimy są naprawdę mroźne. Sukienki swetrowe to w istocie średniej długości sukienki z dzianiny. Style, kroje i dekolty mogą się różnić w zależności od projektanta i producenta.

Kamizelka swetrowa

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacjiKamizelki

nie mają rękawów i są przeznaczone do noszenia na wierzchu. Podczas gdy większość kamizelek swetrowych ma dekolty w kształcie litery V, niektóre posiadają okrągłe lub nawet załogowe dekolty. Mogą być noszone jako swobodny strój lub bardziej formalnie pod marynarką lub żakietem.

Ta kamizelka swetrowa może być ubrana w stylu preppy cute, korporacyjnym, szykownym lub profesjonalnym. To będzie wyglądać niesamowite na model mody lub wykładowca. Najlepszą częścią jest to, że kamizelki swetrowe rzadko wychodzą z mody.

Linia dolna

Swetry są znane i występują w wielu kolorach i wzorach. Jednak każdy rodzaj swetra ma swój właściwy sposób noszenia. Nie możesz nosić swobodnego kardiganu w środku zimy bez dodatkowych warstw. Podobnie, workowaty sweter z dekoltem w szpic nie będzie wyglądał dobrze, jeśli masz przed sobą bardzo formalne spotkanie.

Najlepszym sposobem na stylizację swetrów jest przetestowanie ich na dzień przed planowanym wyjściem. W ten sposób zachowasz wygodę, a jednocześnie będziesz wyglądać stylowo.