15 różnych rodzajów spodni

Spodnie mogą zdradzać Twój osobisty styl, zawód, a nawet to, czy ostatnio przytyłeś kilka kilogramów.

Moda od dawna opiera się na nich, podobnie jak Twoja osobista garderoba. Prawdopodobnie masz jednak wiele spodni, których nie potrafisz rozpoznać po nazwie. Po przeczytaniu tej listy stylów staniesz się ekspertem w dziedzinie spodni.

Historia ciekawych spodni

Najstarsza para spodni, jaką kiedykolwiek odkryto, została znaleziona w Chinach i pochodzi sprzed 3000 lat. Joanna d'Arc była jedną z najwcześniejszych zwolenniczek spodni. Podczas walki i jazdy konnej wolała nosić tradycyjny męski strój. Chroniło ją to również przed obmacywaniem przez żołnierzy.

W 1701 r. noszenie spodni nakazał car Rosji Piotr Wielki. Kiedy w 1873 roku Levi Strauss wprowadził na rynek dżinsy, nikt wcześniej nie miał z nimi do czynienia. W końcu ten styl spodni przekształcił się w dżinsy Levi's, które znamy i kochamy do dziś.

Tabela 10 najlepszych spodni uniseks

Poniżej wymieniono rodzaje spodni uniseks:

Bondage Pants

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

W latach 70. Vivienne Westwood i Malcolm McLaren współpracowali przy tworzeniu spodni Bondage, inspirowanych bawełnianymi spodniami wojskowymi.

Użyli innego materiału i dodali paski między kolanami, aby odtworzyć wygląd spodni. Przez cały okres świetności punka spodnie bondage były podstawowym elementem tej sceny i są noszone do dziś. Z tego powodu spodnie bondage są czasem określane jako spodnie punkowe.

Wariacje

Wariant spodni bondage, znany jako "Tripp pants", jest luźny, z łańcuchami i ćwiekami zamiast pasków. Mówi się, że ten styl spodni spopularyzowały tancerki ze sceny tech.

Dungarees

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Niektóre ogrodniczki nie są dokładnie tym, czym się wydają. Czy samo słowo oznacza konkretny rodzaj materiału? Z drugiej strony, słowo "ogrodniczki" stało się synonimem zarówno niebieskich dżinsów, jak i kombinezonu.

W Encyklopedii Britannica słowo to jest także używane do opisu dżinsów, dżinsów i Levi'sów.

Warianty

Słowo to może być używane do opisania każdego rodzaju spodni wykonanych z tkaniny ogrodniczki, która jest grubą, ciemnoniebieską bawełną. Tkanina ta była pierwotnie nazywana tkaniną "dungri", a jej nazwa pochodzi od wioski Dongri w Indiach, gdzie po raz pierwszy ją wyprodukowano.

Jak podaje History of Jeans, słowo "dungri" zostało zmienione na "dungaree", gdy tkanina stała się popularna w Wielkiej Brytanii.

Spodnie rybaczki

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Rdzenni mieszkańcy Tajlandii noszą spodnie rybackie jako tradycyjne ubranie. W wyniku mody stało się to fenomenem na skalę światową. Wiele osób nosi spodnie rybaczki, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Warianty

Spodnie rybaczki mogą nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ponieważ są one uniwersalne i pasują na każdy rozmiar. Zazwyczaj są one wykonane z lekkiej bawełny i mają prosty, stonowany krój. Para spodni rybaczek składa się z pary szerokich, prostych nogawek połączonych szerokim pasem.

Do talii spodni dołączony jest pasujący pasek, który jest częścią tej odzieży.

Spodnie są dostępne w szerokim zakresie rozmiarów, dzięki czemu można je dopasować do różnych typów sylwetki. Dołączony pasek jest niezbędny, ponieważ spodnie są noszone wokół ciała. Spodnie te są oddychające, stylowe i lekkie.

Spodnie Hammer

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

W latach 90. spodnie Hammer były obowiązkowym dodatkiem do mody dla każdego, kto był wystarczająco stary. Jeśli szukasz stylu, nie możesz konkurować z tym modelem.

Historia

Spodnie Hammer, znane również jako spodnie spadochronowe, są zaprojektowane w podobny sposób. MC Hammer, pseudonim sceniczny rapera Stanleya Kirka Burrella, nie znosi tego określenia. Według niego powinny się one nazywać spodniami Hammera.

Pomimo tego, że spodnie te są idealnie dopasowane w talii, biodra i uda są wyjątkowo workowate i obszerne. Ten styl ma zwężaną nogawkę, która kończy się tuż nad lub tuż poniżej kostki. Hammer nie był jednak tym, który wymyślił ten styl spodni.

Raperzy MC mogą być dla Ciebie zbyt dobrzy. Inspirację do stworzenia tego stylu czerpał jednak z przeszłości.

W starożytnej Persji, Indiach i Turcji workowate spodnie z dużą ilością dodatkowego materiału pojawiły się tysiące lat przed tym, jak stały się popularne na Zachodzie. Spodnie haremowe, popularne w XIX wieku, powstały pod wyraźnym wpływem spodni Hammer z tej samej epoki.

Jeśli chodzi o feminizm, spodnie haremowe z tej epoki były wczesnym krokiem we właściwym kierunku. W niektórych kulturach spodnie haremowe są określane mianem "wschodnich spodni".

Odmiany

Dorastając na początku lat 60. XX wieku, MC Hammer odkrył, że luźne spodnie ułatwiają mu taniec. Kiedy zaczął nosić spodnie zoot suit z potrójnymi zakładkami, powstało określenie "spodnie Hammera".

Istniały przez długi czas, ale spodnie Hammera nie są już modne. Jednak, jak każdy inny trend, ten również zawsze będzie obecny.

Spodnie na wędrówki

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Nie ma jednego konkretnego rodzaju spodni na wędrówki nazywanych spodniami na wędrówki. Termin "spodnie na wędrówki" jest często używany przez sprzedawców detalicznych do opisania zbioru różnych rodzajów spodni. Zazwyczaj spodnie te są wykonane z wytrzymałego, lekkiego materiału z dużą ilością kieszeni, w których łatwo się poruszać.

Warianty

Jeansy to jedne z najpopularniejszych spodni na świecie, noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Dostępne są w wielu różnych odcieniach, kolorach i stylach.

Do dżinsów można zakładać różne rodzaje topów, kamizelek i swetrów, a także różne rodzaje butów i sandałów. Nie można mieć szafy bez takiej pary.

Istnieje wiele fasonów dżinsów damskich, w tym dżinsy z wysokim i niskim stanem, a także dżinsy dopasowane do konkretnej sylwetki. Bez względu na typ sylwetki można znaleźć jeansy, które są zarówno modne, jak i wygodne.

Koszule i para spodni

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Kombinezony to rodzaj spodni, ale mają one nieco więcej zalet niż przeciętna para spodni. Kombinezony to spodnie, do których dołączony jest śliniak. Pomimo tego, że wielu osobom ten styl ubioru kojarzy się z kombinezonami dżinsowymi, w rzeczywistości można go stworzyć z praktycznie każdego rodzaju tkaniny.

Historia

"Kombinezon to termin, który może być używany w odniesieniu do wielu różnych rodzajów odzieży. Nie minęło wiele czasu, zanim zaczęto mówić o kombinezonach typu "śliniaczek", a następnie "ogrodniczki", aby opisać nowoczesne kombinezony, z którymi kojarzymy się dzisiaj.

Pod koniec XIX wieku po raz pierwszy opracowano ogólny wygląd kombinezonu, który noszą dziś ludzie. Podczas II wojny światowej kombinezony stały się niezwykle popularne, ale nie jako odzież męska. Kombinezony szybko zyskały popularność wśród wielu kobiet, które zaczęły pracować, aby pomóc w działaniach wojennych.

Od tego czasu kombinezony stały się ważną częścią świata mody. Nawet dziś pracownicy fizyczni i robotnicy rolni są wielkimi fanami tego stylu, który po raz pierwszy został spopularyzowany w latach 80. przez artystów hip-hopowych.

Spodnie malarskie są natychmiast rozpoznawalne dzięki ich jaskrawemu, białemu kolorowi. To prawda, że spodnie malarza nie są po prostu białe. Jest to styl, który został zaprojektowany specjalnie dla profesjonalnych malarzy. W ostatnich latach stały się one modne.

Styl

Spodnie te są wykonane z białego płótna i mają grubo podklejone szwy dla malarzy. Ponieważ są to spodnie robocze, muszą być wyjątkowo wytrzymałe. Dla wygody malarzy spodnie są również wyposażone w wiele dużych kieszeni.

W tamtych czasach taki wygląd był uważany za modny. Do białego płótna projektanci, którzy sprzedawali modne spodnie malarskie, dodawali kolorowe rozpryski. Jeśli szukasz łatwego sposobu naśladowania wyglądu projektanta, to spodnie malarskie są najlepszym rozwiązaniem.

Spodnie od piżamy

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Spodnie od piżamy są zaprojektowane jako luźne spodnie z miękkiego, elastycznego materiału, które zapewniają wygodę. Ponieważ są one tak powszechne, być może nigdy nie zastanawiałeś się nad ich genezą. Może Ci się jednak wydawać, że spodnie od piżamy to stosunkowo niedawny wynalazek.

W rzeczywistości długie koszule nocne były w przeszłości noszone przez obie płcie, nawet przez mężczyzn. Od zarania dziejów spodnie piżamowe noszone były zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Historia

Spodnie piżamowe istniały już w czasach Imperium Osmańskiego. Piżama oznacza w języku hindi "ubranie na nogi", od którego pochodzi to określenie.

Uważa się, że spodnie piżamowe zostały wprowadzone na Zachód w latach 70. XIX wieku przez brytyjskich kolonistów, którzy nosili je zamiast długich koszul nocnych. Spodnie piżamowe dla kobiet stały się popularne w latach 20. ubiegłego wieku.

Styl

We współczesnych wzorach spodni piżamowych powszechne są sznurki lub elastyczne pasy w talii, ale nie są one jedyną opcją. Wygodne i luźne spodnie od piżamy można znaleźć w wielu różnych stylach. Niezbędna jest także para butów przeciwdeszczowych.

Warianty

Spodnie przeciwdeszczowe są wykonane z PVC (polichlorku winylu) lub innych wodoodpornych tkanin, które mają za zadanie utrzymywać skórę w suchości podczas deszczu. Aby zapobiec przedostawaniu się wody, większość spodni przeciwdeszczowych ma elastyczny lub ściągany sznurkiem pas, a w niektórych przypadkach także elastyczne mankiety.

Spodnie strzemiączkowe

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Spodnie ze strzemiączkami od dawna kojarzone są z uprawianiem sportu. Aby utrzymać spodnie na miejscu i zapobiec ich podwijaniu się, u dołu każdej nogawki znajduje się pasek.

Historia

Jako pierwsi spodnie te nosili jeźdźcy konni. Nawet po założeniu wysokich butów jeździeckich spodnie ze strzemionami pozostawały na swoim miejscu. Niedługo później, podczas Igrzysk Olimpijskich w 1930 roku, spodnie zaczęli nosić narciarze.

W latach 80. XX wieku modne stało się wiele różnych stylów odzieży sportowej, a spodnie ze strzemionami nie były wyjątkiem. Obecnie nierzadko można spotkać spodnie ze strzemiączkami w modzie, ale są one częściej kojarzone z piłkarzami.

Spodnie z prostymi nogawkami

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Spodnie, które opadają od bioder do dołu w linii prostej, nazywane są spodniami prostymi, spodniami o prostej nogawce lub dżinsami o prostej nogawce. Według Heddelsa nie zwężają się one u dołu, lecz pozostają niezmienne na całej długości.

Spodnie dresowe

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Istnieją pewne kontrowersje dotyczące pochodzenia spodni dresowych, które są podstawowym elementem dresu. Według niektórych źródeł, dres został wynaleziony w 1939 roku przez francuskiego projektanta Emile'a Camuseta. Magazyn GQ określił go mianem "niedzielnego uniformu".

Historia

Według niektórych źródeł dres został wynaleziony dopiero w latach 60. ubiegłego wieku, ponieważ do jego produkcji użyto nylonu. Mówi się, że firma Adidas współpracowała przy projektowaniu dresu z Franzem Beckenbauerem, niemiecką legendą piłki nożnej.

Styl

Run-DMC sprawił, że w latach 80. dresy stały się najfajniejszym stylem hip-hopu i szybko stały się modnym dodatkiem. Zawsze było wielu ludzi noszących dresy. Najmodniejsze gwiazdy nosiły dresy zaprojektowane przez najlepsze domy mody.

Spodnie

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Inna nazwa spodni to "spodnie". Spodnie mogą być dowolnym rodzajem spodni. Istnieje różnica między tymi dwoma terminami, ale oba oznaczają to samo i mogą być używane zamiennie.

Chociaż terminu slacks (spodnie) można używać do opisania dowolnej pary spodni, termin "trousers" (spodnie) jest częściej używany do opisania spodni męskich, a slacks (spodnie) - do opisania spodni damskich.

Wiele wzorów woderów obejmuje zarówno buty, jak i spodnie, co czyni je wyjątkowymi spośród wszystkich innych spodni na tej liście. Niektórzy uważają, że wodery to buty, ale ponieważ całkowicie zakrywają one dolną połowę ciała, są to również spodnie.

Rodzaje

W zależności od wzrostu użytkownika wyróżnia się trzy główne typy woderów.

  • Buty do brodzenia po biodrach są bardziej podobne do żuchwy. Do utrzymania nogawek w miejscu służy pasek, ponieważ są one wykonane z dwóch oddzielnych części. W płytkiej wodzie mają za zadanie utrzymywać wędkarzy w suchości.
  • Spodnie do brodzenia są również znane jako wodery do pasa. Aby utrzymać je na miejscu, używa się paska lub szelek. Taka konstrukcja jest odpowiednia w przypadku wody o głębokości od dwóch do trzech stóp.
  • Aby dostać się do głębszej wody, wodery piersiowe mają wbudowane szelki, w które można wejść i przeciągnąć je przez ramiona.

Styl

Wodery są zazwyczaj wykonane z wodoodpornych materiałów, są ciężkie i grube. Według sklepu Dick's Sporting Goods, neopren (syntetyczna guma) jest najczęściej stosowanym materiałem na wodery.

Spodnie damskie

Spodnie są stosunkowo nowym dodatkiem do kobiecej garderoby w społeczeństwie zachodnim. Jeszcze kilka lat temu decyzja kobiety o noszeniu spodni spotykała się z pogardą. Z drugiej strony, kobiety mają szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o modę.

W dużej mierze jest to zasługa kobiet, które przełamały bariery nosząc spodnie, oraz projektantów, którzy je stworzyli.

Rodzaje

Poniżej przedstawiono kilka rodzajów spodni damskich:

Para spodni typu bush

Spodnie typu "bush pants" mają luźny krój i prosty krój nogawek. Z przodu tych spodni znajdują się dwie duże kieszenie, po jednej na każdym udzie, choć w innych miejscach odzieży mogą znajdować się dodatkowe kieszenie.

Capris

Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Spodnie Capri, znane również jako spodnie cropped, to podstawowy element garderoby. Być może masz już parę takich spodni w swoim posiadaniu. Te spodnie nie wyszły z mody od czasu, gdy pojawiły się po raz pierwszy.

Historia

Sonja de Lennart wymyśliła pierwszą parę spodni Capri dopiero w 1948 roku. Nazwa tych butów pochodzi od jej ulubionego włoskiego miejsca na wakacje - wyspy Capri.

Mary Tyler Moore, Grace Kelly i Audrey Hepburn utorowały drogę spodniom Capri do mody w latach 50-tych.

Styl

Nazywane są również clam diggerami, ponieważ są obcisłe od pasa w dół aż do łydek. Ponieważ są dostępne w wielu różnych stylach i wzorach, można łatwo znaleźć parę, która będzie pasować do wyjątkowej figury i będzie idealna do noszenia w łagodniejszym klimacie.

Oprócz dżinsu, nylonu, bawełny i poliestru, caprisy mogą być też wykonane z wielu innych materiałów, ale ponieważ prawie zawsze nosi się je na co dzień, rzadko kiedy są wykonane z bardziej eleganckich materiałów.

Warianty

Krótsze spodnie Capri, zwane też spodniami cropped, kończą się tuż poniżej kolana lub nieco niżej, w górnej części łydki, jak podaje serwis WiseGeek.

Odmianą spodni Capri są spodnie noszone przez matadorów, które są bardzo obcisłe. Zazwyczaj spodnie toreadora są wykonane z jedwabiu lub satyny i haftowane lub zdobione koralikami i cekinami.

Spodnie papierosowe

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

W latach pięćdziesiątych XX wieku spodnie papierosy, znane również jako wąskie spodnie, stały się popularnym wyborem modowym. Nosiły je Audrey Hepburn i Mary Tyler Moore, dwie najsłynniejsze aktorki tamtych czasów. Każda kobieta chciała mieć takie same, a wkrótce potem.

Styl

Spodnie papierosowe, znane również jako spodnie tytoniowe lub spodnie dymne, mają wysoko zaznaczoną talię. Są one niezwykle wąskie i dopasowane aż do kostek. Do dziś najpopularniejszym kolorem spodni papierosowych jest czarny, choć występują one także w wielu innych odcieniach.

Wariacje

Prawdopodobnie słyszałeś o dżinsach skinny, które są nowoczesną wersją spodni papierosowych. Dżinsy skinny, znane również jako spodnie papierosy, rurki, rurki do pieca, spodnie ołówkowe i skinny, są wykonane z lekko rozciągliwego dżinsu. Są tak wykonane, że są prawie tak obcisłe, jak druga skóra.

Jak podaje History of Jeans, styl skinny pant sięga 1600 roku we Francji. Parę spodni papierosowych można rozpoznać po tym, że mają krój skinny.

Spodnie disco

Kliknij zdjęcie, aby uzyskać więcej informacji

Termin "spodnie dyskotekowe" może być nieco mylący. Kiedy słyszysz termin "spodnie dyskotekowe", prawdopodobnie myślisz o poliestrowych spodniach typu "bell-bottom", które były popularne w latach 70. Poliestrowe spodnie dzwony są często nazywane "spodniami dyskotekowymi" ze względu na ich styl inspirowany dyskoteką.

Jeśli chodzi o modę, spodnie dyskotekowe to zupełnie inna historia. Zostały one wynalezione dopiero w 2010 r.

Styl

Jako trend w modzie, prawdziwe spodnie dyskotekowe pojawiły się w latach 2000, ale nie były to zupełnie nowe spodnie. Do pewnego stopnia spodnie dyskotekowe to po prostu inny styl legginsów. Do tej kolekcji należą spodnie z wysoką talią i obcisłe, przylegające do ciała aż do kostek.

Często są one również wykonane z błyszczącego materiału. Oprócz czerni, spodnie dyskotekowe można znaleźć w całej gamie żywych i metalicznych kolorów.

Mimo że w latach 70. poliestrowe spodnie typu "bell bottom" były nadal bardziej popularne wśród kobiet i mężczyzn, ten styl nazywany jest spodniami dyskotekowymi, ponieważ wygląda jak coś, co powinno być noszone w tamtych czasach.

Słowo końcowe

Na rynku dostępne są różne rodzaje spodni. Możesz wybrać swoją ulubioną parę, która idealnie pasuje do Twojego stylu i wygody.