Bezbarwny szampon vs. Kremowy

Czas wyznań. Spędzam o wiele za dużo czasu w alejce z szamponami i wiesz co? Ty pewnie też. Istnieje tak wiele opcji pielęgnacji włosów, że wybór odpowiedniego rodzaju szamponu wydaje się być niemożliwy.

Ponieważ moim największym powodem zamieszania jest to, czy wybrać szampon bezbarwny czy kremowy, przeprowadziłam badania i przedstawiam Wam rozwiązanie życiowej debaty: szampon bezbarwny vs kremowy!

Uważa się, że szampony kremowe są łagodniejsze od bezbarwnych, ponieważ zawierają więcej olejków i dodatków, jednak nie zawsze tak jest. Wybierając pomiędzy szamponem bezbarwnym a kremowym, weź pod uwagę rodzaj swoich włosów, składniki produktu, a także rezultaty, jakie chcesz osiągnąć.

Choć może się wydawać, że szampony bezbarwne zostały stworzone po to, by pozostawić włosy (dosłownie) nieskazitelnie czyste, przekonanie, że szampony bezbarwne są bardziej wymagające niż ich kremowe odpowiedniki, niekoniecznie jest zgodne z prawdą. Jeśli szukasz szamponu, który będzie pasował do Twojego typu włosów i sprawi, że będziesz wyglądać jak modelka, być może najlepiej będzie dowiedzieć się nieco więcej na temat składu szamponów bezbarwnych i kremowych oraz ich wpływu na różne typy włosów.

Jakie składniki wchodzą w skład szamponów bezbarwnych i kremowych?

Zarówno szampony bezbarwne, jak i kremowe zawierają składniki, które starają się im przeciwdziałać. Weź swoje gogle. Nadszedł czas, aby zanurzyć się na chwilę w nauce zawartej w butelce szamponu.

Czysty szampon zawiera laurylosiarczan sodu (SLS), który jest znany jako szorstki na włosy i powodować podrażnienia wrażliwej skóry. Aby przeciwdziałać szorstkości SLS, ma również Cocoamidopropyl betaine. Celem tego zwycięskiego połączenia jest utrzymanie potężnej mocy czyszczenia szamponu przy jednoczesnym zminimalizowaniu swędzenia delikatnej skóry głowy.

Kremowy szampon zawiera laurylosiarczan amonu (ALS). Zgadłeś, to jest ostry jeden, więc aby przeciwdziałać, że składnik, ma również laurylosiarczan amonu eteru (ALES). Te składniki są znane z tego, że mogą powodować znaczne podrażnienia dla wrażliwej skóry.

Czy szampon bezbarwny czy kremowy jest lepszy dla moich włosów?

To, czy wybrać dla siebie szampon bezbarwny czy kremowy, zależy od rodzaju Twoich włosów i tego, co chcesz, aby Twój szampon robił dla Ciebie.

Najlepiej jest zawsze sprawdzić składniki produktów do pielęgnacji włosów przed podjęciem decyzji, jednak jeśli się spieszysz i potrzebujesz prostej odpowiedzi, oto prosty przewodnik:

Wypróbuj szampon bezbarwny, jeśli Twoje włosy są:

 • Tłuste
 • Potrzebują intensywnego mycia
 • Delikatne
 • Oklapnięte (brak im objętości)

Wypróbuj kremowy szampon, jeśli Twoje włosy są:

 • Suche
 • Uszkodzone
 • Puszące się
 • Łatwo się plączą
 • farbowane lub po obróbce
 • Kręcone
 • Szorstkie
 • Kruche

Jeśli cierpisz z powodu łupieżu, znajdziesz szampon przeciwłupieżowy zarówno w wersji bezbarwnej, jak i kremowej, więc nadal będziesz mogła dopasować go do swojego rodzaju włosów.

Czy kremowy szampon jest łagodniejszy od bezbarwnego?

Ogólny konsensus wśród użytkowników wydaje się być taki, że kremowy szampon jest łagodniejszy od bezbarwnego, ale z naukowego punktu widzenia, niekoniecznie tak jest.

Prawdą jest, że szampony kremowe są zalecane dla osób o suchych, zniszczonych lub łamliwych włosach, co wydaje się potwierdzać tezę, że kremowy jest łagodniejszy. Z drugiej jednak strony, szampony bezbarwne są zazwyczaj bardziej lekkie niż ich kremowe odpowiedniki. Uważa się, że to dobrze, ponieważ jako przezroczyste, nie zawierają sztucznych barwników i dodatków chemicznych, takich jak siarczany, które możemy znaleźć w szamponach kremowych.

Jednak to właśnie te dodatki chemiczne sprawiają, że szampon jest mniej szorstki dla włosów i skóry głowy, więc tak naprawdę chodzi o to, by wybrać to, czego oczekujesz od szamponu i jak ten, który wybierzesz, będzie pasował do Twoich włosów i potrzeb.

Jeśli chodzi o pozbawianie włosów ich naturalnych olejków, zarówno szampony kremowe, jak i bezbarwne mają taką zdolność. Jeśli Twoje włosy są suche, zniszczone, szorstkie lub wiotkie, zaleca się stosowanie szamponów kremowych. Sugeruje się także, by myć włosy nieco rzadziej niż osoby o bardziej tłustych włosach.

Kremowy szampon do włosów suchych

Jeżeli masz suche włosy, zaleca się stosowanie kremowego szamponu, a nie przezroczystego. Głównym powodem są dodatkowe składniki zawarte w kremowym szamponie.

Zarówno szampony kremowe jak i bezbarwne zawierają substancje chemiczne, które naturalnie podrażniają skórę głowy oraz te, które przeciwdziałają ich działaniu, natomiast szampony kremowe pozostawiają na włosach niewielką ilość szamponu po umyciu. Ta lekko oleista pozostałość stanowi lekką barierę dla żywiołów, takich jak słońce, wiatr i wysokie temperatury, a także dla urządzeń do stylizacji włosów, takich jak suszarki, prostownice, lokówki, pianki i spraye.

Jeśli masz suche włosy, zapewne wiesz, jak szkodliwe mogą być te elementy dla Twoich delikatnych włosów, więc każdy produkt, który może Ci pomóc, to strzał w dziesiątkę.

Kolejną zaletą kremowego szamponu jest to, że oleiste pozostałości pozostawione na włosach nadają im połysk, którego w przeciwnym razie suche włosy by nie miały.

Co więcej, suchym włosom zazwyczaj towarzyszy sucha skóra głowy. Podczas gdy kremowy szampon zapewnia włosom dobre oczyszczenie, nie pozbawia włosów i skóry głowy olejków niezbędnych do zachowania zdrowego połysku.

Podsumujmy

Z chemicznego punktu widzenia, zarówno szampony bezbarwne jak i kremowe mogą być świetne lub okropne dla Twoich włosów. Jeśli masz specyficzne potrzeby lub wrażliwość, najlepiej jest sprawdzić składniki szamponów, których zamierzasz używać.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli Twoje włosy są bardziej tłuste, możesz wypróbować szampon bezbarwny. W przypadku włosów suchych, zniszczonych, łamliwych, szorstkich lub poddawanych zabiegom, lepszym rozwiązaniem może być szampon kremowy. Na koniec, najlepiej jest poznać swoje włosy i dowiedzieć się, czego potrzebują, aby nadać im blask.

Pamiętaj, że potrzeby Twoich włosów zmieniają się wraz z upływem czasu, w różnych środowiskach, w różnych fazach zdrowia, a nawet może na nie wpływać Twoja dieta i stan emocjonalny. Stosowanie określonego rodzaju szamponu w tej chwili może nie być rozwiązaniem na zawsze, dlatego stale oceniaj, co działa na Twoją korzyść i dostosowuj swój system pielęgnacji włosów do stale zmieniających się potrzeb.