Włosy do brody a włosy na głowie

Zarost jest obecnie bardzo modny i istnieje tak wiele wspaniałych produktów do jego pielęgnacji, że tak jak ja, być może zadajesz sobie pytanie: jaka jest różnica między zarostem a włosami na głowie? Jeśli znalazłeś się w tym stanie dezorientacji, nie obawiaj się już więcej! Przejrzeliśmy ten temat z dokładnością co do jednego zęba, aby udzielić Ci odpowiedzi, których szukasz. Przejdźmy zatem do tematu włosów na głowie i włosów na brodzie.

Włosy na brodzie są zazwyczaj grubsze niż te rosnące na skórze głowy i mają bardziej sprężystą strukturę. Skóra pod włosami również jest inna, ponieważ skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się bardziej niż twarz.

Czy wiesz, że w ciągu całego życia w ludzkim ciele rosną trzy rodzaje włosów? Poszczególne rodzaje włosów służą określonym celom i rosną na różnych etapach naszego rozwoju. Włosy na brodzie zaczynają rosnąć w okresie dojrzewania i zastępują miękkie włosy pokrywające całe ciało.

Różni się on od włosów na głowie i innych włosów na ciele pod wieloma względami, a to oznacza, że jego pielęgnacja różni się od pielęgnacji włosów na głowie. Przyjrzyjmy się bliżej zarostowi i włosom na głowie, sprawdźmy różnice i dowiedzmy się, jak dbać o te różne rodzaje włosów.

Zarost a włosy na głowie: na czym polega różnica?

Dwie główne różnice między zarostem a włosami głowy to:

 1. Tekstura
 2. Kolor

Przyjrzyjmy się im nieco bardziej szczegółowo.

Pierwszą różnicą, jaką możesz zauważyć pomiędzy włosami na głowie i na brodzie, jest ich tekstura.

Włosy brody, podobnie jak włosy łonowe, są kręcone, grube i grube, nawet jeśli włosy na głowie są proste. Wynika to głównie z kształtu mieszków włosowych. Mieszki włosowe na twarzy są bardziej wrażliwe na działanie hormonów androgenowych, takich jak testosteron.

Hormony te powodują, że mieszki włosowe skręcają się, nadając im bardziej owalny kształt, przez co wyrastające z nich włosy są nieco wygięte lub poskręcane. Włosy przy brodzie nazywane są również włosami androgennymi, od hormonów zwanych androgenami, które pomagają nadać włosom ich strukturę.

Kolejną różnicą, jaką możesz zauważyć między włosami brody a włosami głowy, jest ich kolor. Możesz mieć zupełnie inne kolory włosów na głowie, brwiach i brodzie, i jest ku temu logiczny powód.

Wewnątrz każdego mieszka włosowego znajduje się nie jeden, ale DWA różne rodzaje pigmentu, które czekają, aby określić kolor włosów, które tam rosną. Te pigmenty to:

 • Eumelanina: nadaje włosom czarny lub brązowy kolor.
 • Feomelanina: nadaje włosom kolor czerwony lub blond.

Każdy człowiek posiada feomelaninę w mieszkach włosowych. Kiedy ludzie mają ciemne włosy, feomelanina jest ukryta przez ciemniejsze odcienie eumelaniny. Oznacza to, że jeżeli masz brązowe włosy ze złotymi lub czerwonymi tonami, widzisz jak eumelanina prześwituje przez Twoje włosy.

Brwi mają tendencję do szczególnie ciemnych odcieni. Wynika to z faktu, że mieszki włosowe w tym obszarze mają tendencję do wytwarzania większej ilości pigmentu niż w innych miejscach. Z ewolucyjnego punktu widzenia, może to pomóc nam lepiej zrozumieć mimikę twarzy jako formę komunikacji.

Pielęgnacja zarostu i włosów na głowie

Włosy brody różnią się od włosów głowy strukturą i kolorem, co oznacza, że ich pielęgnacja wymaga stosowania innych produktów i metod.

Po pierwsze, skóra pod włosami jest zwykle inna. Skóra głowy jest zwykle bardziej tłusta niż skóra twarzy. Oznacza to, że produkt oczyszczający może być dobry dla włosów na głowie, ale po umyciu brody może pozostawić twarz suchą.

Przyjrzyjmy się zatem kilku wskazówkom dotyczącym pielęgnacji zarostu i włosów na głowie. Przedstawiamy 5 najlepszych wskazówek dotyczących obu tych kwestii.

5 najważniejszych wskazówek jak dbać o brodę

 1. Myj ją codziennie. Możesz używać zwykłego szamponu z odżywką lub zainwestować w specjalny produkt do mycia i pielęgnacji brody.
 2. Przycinaj ją. W zależności od stylu, jaki preferujesz, musisz przycinać brodę co kilka dni, aby była zadbana i dobrze utrzymana.
 3. Pielęgnuj ją. Jeśli planujesz utrzymać brodę, musisz zaopatrzyć się w trymer do brody z różnymi nasadkami i grzebień.

Pamiętaj o tym, jak chciałbyś, aby wyglądała Twoja broda i utrzymuj ją w dobrym stanie i świeżości.

 • Utrzymuj ją w czystości i porządku. Każdy zarost rośnie inaczej, dlatego trudno o jednoznaczną poradę dotyczącą utrzymania go w porządku. Jeśli twoja broda rośnie w niesforny sposób, możesz użyć olejku do brody (na suche włosy), aby zmiękczyć włosy przed ich rozczesaniem. Innym doskonałym produktem jest pomada, która nadaje się do modelowania brody lub wąsów.
 • Nie karm zwierzęcia. Jedząc i pijąc, uważaj, aby jedzenie i napoje nie dostały się do Twojej brody. Staraj się też ograniczyć do minimum głaskanie i pieszczoty brody. Im więcej będziesz jej dotykał, tym więcej olejków i brudu osadzi się w brodzie, nadając jej brudny i zaniedbany wygląd.

5 najważniejszych wskazówek jak dbać o włosy

 1. Poznaj swoje włosy. Dowiedz się jaki masz typ włosów.
 2. Wiedza o tym, czy Twoje włosy są tłuste, suche, zniszczone, łamliwe, wiotkie czy poddawane zabiegom pozwoli Ci wybrać odpowiednie produkty.
 3. Stosuj odpowiednie produkty. Gdy już wiesz jaki masz typ włosów, sprawdź składniki produktów, których chcesz używać. Jeżeli masz szczególnie wrażliwą skórę głowy, rozważ stosowanie produktów naturalnych, ponieważ nie zawierają one żadnych lub zawierają mniej substancji chemicznych.
 4. Czystość i świeżość. Jeżeli Twoje włosy są tłuste, myj je często lub codziennie. Jeżeli Twoje włosy są suche lub zniszczone, myj je co kilka dni i stosuj odżywkę.
 5. Susz na różne sposoby. Od czasu do czasu możesz potrzebować super gładkiej fryzury, ale jeśli chcesz zachować zdrowy wygląd włosów, pozostaw je do naturalnego wyschnięcia tak często, jak to możliwe.
 6. Dbaj o podcinanie. Podcinając włosy co około sześć tygodni, w zależności od tego, jak szybko rosną, pozwolisz im dobrze rosnąć, a jednocześnie zachowasz schludny i zadbany wygląd.

Niezależnie od tego, czy zapuszczasz włosy w brodzie, na głowie, czy w obu tych miejscach, pamiętaj, że Twoje piękno lśni od wewnątrz. Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy, jedz i pij zdrową żywność oraz ćwicz.

Czy zarost rośnie tak szybko jak włosy na głowie?

To, jak szybko może rosnąć zarost, zależy od poziomu testosteronu w Twoim organizmie i Twojej genetyki. Włosy na brodzie (i innych twarzach) rosną jednak szybciej niż na głowie.

To dobrze, ponieważ zapuszczenie imponującej brody jest nie tylko oznaką silnego, wojowniczego mężczyzny, ale wymaga również wiele troski i cierpliwości.

Mimo że zarost rośnie szybciej niż włosy na głowie, u niektórych mężczyzn zapuszczenie dobrej brody może wywoływać niepokój, ponieważ rośnie ona nierównomiernie lub jest jej po prostu za mało. Może to wynikać z tego, że nie są oni jeszcze wystarczająco wrażliwi na hormony powodujące wzrost brody lub mają niski poziom hormonów.

Jeśli chcesz przyspieszyć wzrost brody, wypróbuj poniższe pomysły:

 • Ćwicz regularnie
 • Włącz do swojej diety wysokiej jakości białka, dobre tłuszcze i węglowodany
 • Zapewnij sobie wystarczającą ilość wysokiej jakości odpoczynku i snu
 • Ogranicz stres do minimum

Pamiętaj o mantrze: "zdrowe ciało, zdrowa broda", a powinieneś zacząć dostrzegać korzyści płynące z wyższego poziomu testosteronu i wzrostu brody.

Podsumujmy...

Różnice między brodą a włosami głowy dotyczą głównie tekstury i koloru. Różne włosy rosną w różnych teksturach i kolorach z powodu hormonów, kształtu mieszków włosowych i pigmentu wewnątrz każdego mieszka.

Włosy w brodzie będą się różnić od włosów na skórze głowy i będą wymagać dodatkowej pielęgnacji, aby zachować schludny i zadbany wygląd. Chociaż włosy na brodzie rosną szybciej niż włosy na skórze głowy, musisz prowadzić zdrowy tryb życia, aby dbać o oba rodzaje włosów.