Szampon do brody a zwykły szampon

Ludzkie ciało to wspaniała bestia, a jedną z najbardziej charakterystycznych cech są wszystkie owłosione części. Włosy niosą ze sobą nie tylko obowiązki biologiczne, ale także estetyczne! Mężczyźni mają możliwość zapuszczenia pełnej głowy włosów lub brody.

Mając długie włosy i zapuszczoną brodę, mogę zaświadczyć, że choć są one do siebie podobne, to jednak bardzo się od siebie różnią, a każdy z nich wymaga odpowiedniego szamponu, aby dobrze się rozwijać!

Szampon do brody nie pozbawia włosów twarzy olejków z sebum, które pomagają zwalczać suchość, przerzedzenie i łupież. Wykorzystuje on naturalne produkty, takie jak olejek z drzewa herbacianego. Większość zwykłych szamponów zawiera szkodliwe substancje chemiczne, takie jak parabeny, których zadaniem jest usuwanie tłuszczu, brudu i osadów na skórze głowy.

To, czego używasz na swoim ciele, czy to do brody czy włosów, może mieć potencjalnie niszczące konsekwencje (nie chcesz przecież musieć odrastać włosów lub brody), więc przyjrzyjmy się bliżej różnicom!

Szampon do brody a zwykły szampon

Między szamponem do brody a zwykłym szamponem istnieją rzeczywiste różnice. Podstawowa przyczyna nie leży w składzie tych produktów, ale raczej w składzie ludzkiego ciała.

Włosy, z których zbudowana jest broda, to włosy androgenne. Są one kontrolowane przez hormony i bardzo potrzebują naturalnych olejków łojowych. Z drugiej strony, włosy na skórze głowy są nieandrogenne, nie wymagają hormonów do wzrostu i nie są zbyt zależne od olejków sebum.

Sebum to tłusta, woskowa substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe w Twoim ciele. Nawilża, chroni i powleka Twoją skórę.

Z tego powodu, włosy brody powinny być traktowane inaczej niż włosy skóry głowy. Broda wymaga szamponu i innych produktów zmiękczających włosy, które nie wysuszają ich. Jeśli użyjesz do brody szamponu przeznaczonego do skóry głowy, nie zmiękczy on wystarczająco włosów i nadmiernie je wysuszy.

Androgeny, takie jak testosteron, sprawiają, że mieszki włosowe skręcają się, a powstałe w ten sposób włosy stają się zagięte. Mieszki włosowe na twarzy i w okolicy łonowej są znacznie bardziej podatne na działanie tych hormonów.

Ponieważ zwykłe szampony mają zwyczaj pozbawiania włosów wszystkich zdrowych, naturalnych olejków, pozostawiają skórę głowy i skórę podrażnioną. Może to przerwać cykl rozwoju włosa. Ponadto, pozostawiają po sobie łamliwość i puszenie się włosów.

Składniki, które nadają szamponowi pianę, znane są jako siarczany. Siarczan sodu i siarczan amonu to popularne nazwy tych substancji. Siarczany mogą powodować podrażnienia skóry i uszkodzenia włosów.

Parabeny, które są stosowane w celu zachowania świeżości szamponów, znajdują się w wielu szamponach. Niestety, parabeny mogą przenikać przez skórę, powodując puszenie się i wysuszanie włosów.

Wiele produktów do włosów zawiera ftalany, które nadają im zapach. Przyczyniają się one również do "żelowej" konsystencji szamponów. Ta substancja chemiczna może mieć wpływ na płodność mężczyzn.

Jakie są zalety szamponu do brody?

Nie jest tajemnicą, że brody mogą stać się brudne i śmierdzące bez konieczności podejmowania wysiłku. Kiedy staje się ona brudna, podrażnia skórę pod nią i sprawia, że jej pielęgnacja staje się koszmarem.

Podobnie, brody, które nie są myte, stają się drapiące. Brody, które były myte zwykłym szamponem, swędzą jeszcze bardziej. Na szczęście płyn do mycia brody zmiękcza i oczyszcza skórę za zarostem, łagodząc stany zapalne.

Kiedy broda jest miękka, ułatwia pielęgnację i stylizację. Miękka broda to oszczędność cennych minut, zwłaszcza rano przed pracą lub w trakcie przygotowań do wieczornego wyjścia z kimś wyjątkowym!

Jak często należy myć brodę?

Czyszczenie brody zależy w dużej mierze od indywidualnych czynników. Częstotliwość będzie zależała od trybu życia, jaki prowadzisz. Jeśli często spędzasz wiele godzin na słońcu lub wykonujesz dużo pracy fizycznej w pracy, będziesz musiał myć brodę częściej.

Zasadą jest jednak, że myj brodę średnio trzy razy w tygodniu, aby była miękka, niepodrażniona i ładnie pachniała.

Pamiętaj, że nie należy myć brody zbyt często; w przeciwnym razie pozbawisz ją wszystkich naturalnych olejków (olejku sebum) i wyrządzisz jej więcej szkody niż pożytku.

Na szczęście, jeśli myjesz ją częściej niż zwykle, używanie szamponu do brody jest nadal bezpieczniejsze niż używanie zwykłego szamponu.

Czy szampon do brody pomaga rosnąć Twojej brodzie?

Twoja broda nie urośnie, jeśli będziesz używał tylko szamponu. Jednak jest w tym trochę prawdy. Masowanie brody pobudza i poprawia krążenie krwi w skórze i mieszkach włosowych, co jest niezbędne do rozwoju włosów.

Dodatkowo, kiedy Twoja broda jest czysta, a skóra pod nią odżywiona, pozwala to włosom łatwiej wchłaniać naturalne olejki, ponieważ żaden brud nie może tego utrudnić.

Znalezienie najlepszego szamponu do brody dla Ciebie nie tylko odpowiednio odżywi Twój zarost, ale także sprawi, że będzie on nawilżony, co zapobiegnie jego wysychaniu i łamaniu.

Czy do szamponu do brody trzeba używać odżywki?

W taki sam sposób, w jaki zwykła odżywka nawilża włosy głowy, odżywka do brody odżywia zarówno Twoją brodę, jak i skórę pod nią. Dzięki niej Twoja broda nie stanie się (i nie będzie się czuć) nadmiernie wiotka, a skóra nie będzie się łuszczyć.

Pamiętaj jednak, że niektóre szampony do brody mają wbudowaną odżywkę, więc jeśli nie masz zbyt wiele pieniędzy, możesz skorzystać z tego rozwiązania.

W miarę jak Twoja broda staje się coraz dłuższa, będziesz musiał zacząć stosować dodatkowe produkty do brody. Jest to nieuniknione, ponieważ wielkość gruczołów łojowych jest ograniczona, a im bardziej znacząca broda, tym więcej oleju wymaga.

Oczywiście, dotyczy to również produktów do brody, takich jak balsamy, woski, olejki i masła.

Nawet jeśli nie myjesz swojej brody, będziesz musiał w pewnym momencie nałożyć olejek do brody, a czyszczenie jej szamponem ogólnym wymagałoby użycia nadmiernej ilości olejku.

Wniosek

Ponieważ włosy brody są twardsze niż włosy głowy, szampon do brody został specjalnie opracowany tak, aby był wystarczająco delikatny, aby je czyścić bez pozbawiania ich olejków, których potrzebują, aby pozostać zdrowe.

Zwykły szampon zawiera substancje chemiczne, których zadaniem jest usunięcie całego brudu i olejków, przez co jest bardzo szorstki dla skóry głowy. Może to być bardzo szkodliwe dla brody, której skóra pod spodem jest znacznie bardziej wrażliwa.